116.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı – Çanakkale

0
111

116.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı Hakkında Bilgiler
116’ncı Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı Çanakkale ilinin merkezinde bulunmaktadır. Birliğin bulunduğu Çanakkale hakkında biraz bahsetmek gerekirse ilk olarak şehrin coğrafi konumu göze çarpacaktır. Gelibolu ve Biga Yarımadası üzerinde toprakları bulunan şehir deniz etkisini en fazla hissedildiği şehirlerden biridir. Şehirde görülen bu etki iklim koşullarının ılımanlaşmasını ve tarımsal üretimin artmasını sağlamıştır. Aşırı yağışlar nedeniyle zaman zaman sorunlar ortaya çıksa da şehrin iklimi ekonomik faaliyetler açısından önemli bir fırsat olarak değerlendirilmektedir. Şehrin bu özelliklerinin yanında tarihi önemi de dikkat çeken diğer konulardan biridir. Troya Antik Kenti’nden de anlaşılacağı üzere binlerce yıllık bir tarihe sahip olan Çanakkale yakın dönemde de oldukça önemli gelişmelerin gerçekleştiği bir mekân olarak dikkat çekmiştir. Bugünkü Anadolu topraklarının korunmasında büyük bir öneme sahip olan Çanakkale Savaşı Çanakkale kıyılarında gerçekleşmiştir. Şehrin bu savaşa sahne olmasının en büyük nedeni şüphesiz deniz kıyısında bulunması ve bu kıyının Avrupa kıtasına açılıyor olmasıdır. Bu savaş döneminde binlerce Mehmetçik’in hayatını kaybettiği şehirde askeri anlamda birçok anı, hikâye, destan ve şarkı dillerde dolanmaktadır. Askeri alanda bu denli büyük bir öneme sahip olan şehirde günümüzde görev yapan acemi birlikler de bu manevi ruhu sürdürmektedir.

Şehirdeki acemi birliklerinden biri olan 116’ncı Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı şehir merkezinde bulunur ve buraya ulaşım da oldukça kolaydır. Çanakkale merkezinde bulunduğu için şehre havayolu, karayolu ya da denizyolu ile ulaşan asker ya da asker yakınları belediye otobüsleri aracılığıyla birliğe ulaşabilirler. Bu şekilde ulaşım sağlayamayacak askerler birlik tarafından kaldırılan bir servis ile de birliklerine ulaşabilirler. Birliğine ulaşan askerler acemilik dönemi boyunca burada birçok imkânla karşılaşacaklardır. 28000 kişilik acemi er kapasitesine sahip olan birlikte beslenme ihtiyacı için gerekli olan altyapı oluşturulmuştur. Bu doğrultuda askerlerin kalori ihtiyaçları gözetilerek hazırlanan menülerin yanında askerlerin faydalanabilecekleri pizza salonu ve pastane de yer almaktadır.

Askerler günlük ihtiyaçları için oldukça geniş bir ürün yelpazesine sahip olan alay kantininden alışveriş yapabilirler. Kantinde yiyecek ve içecek alışverişinin yanı sıra hediyelik eşya, bot boyası, kalem ve defter gibi daha birçok eşyanın da alışverişi yapılabilmektedir. Askerlerin sayısı da gözetilerek inşa edilmiş yeterli sayıda duş ve lavabo bulunmaktadır. Askerler belirli bir düzen dâhilinde burada duş alabilirler. Ayrıca askerler birlik içindeki berberlerde ücret ödemeden tıraş da olabilmektedirler. Askerlerin sağlık sorunlarının çözülebilmesi için birlik içinde faaliyet gösteren Muayene Merkezi ve Rehberlik ve Danışmanlık Merkezi yer almaktadır. Askerlik hayatları boyunca çeşitli sağlık sorunlarından şikâyet eden askerler bu birimlerden yardım isteyebilirler.

Çanakkale içerisinde yer alan 116.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı, ülkemiz içerisinde yer alacak cezaevlerindeki tutuklu kişiler arasında asayiş sağlamak, transfer işlemleri gerçekleştirmek ve cezaevlerinin dış korunmasından sorumlu olmak için eğitilecek askerlerin eğitim noktası olarak kullanılmaktadır.

Merkeze ulaşım kara, hava ve deniz yolu ile gerçekleştirilebilindiğinden dolayı askerler teslim olma aşamaları öncesinde herhangi ciddi bir problem ile karşılaşmamaktadırlar. Karayolu ile seyahat edecek kişilerin Çanakkale Şehirlerarası Otobüs Terminali içerisinden kalkan servisleri kullanarak birliğe kadar ulaşmaları mümkün olurken, aynı şekilde havayolu işe Çanakkale’ye ulaşacak kişiler de firmaların servislerinden faydalanabilmektedirler. Denizyolu ile bölgeye gelen asker adayları ise yine şehir içinden ulaşabilecekleri otobüsleri kullanabileceklerdir.

Toplam kapasitesi iki bin sekiz yüz asker olan 116.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı‘nın içerisinde yer alan sekiz bölüğün barınmasını sağlamak için sekiz, on, otuz, kırk ve seksen kişilik koğuşlar mevcut durumdadır. Bunun yanı sıra temizlik ihtiyaçlarının giderilebilineceği banyo ve tuvaletler de son sistem teçhizatlar ile donatılmış olup sık aralıklar ile kullanılabilinmektedirler.

Yemekhaneler içerisinde bulunan servis masaları sayesinde er ve erbaşların sıcak servis şeklinde ihtiyaçlarını karşılamaları mümkün olurken, günlük kalori ihtiyaçlarının hesaplanması ile birlikte herhangi bir beslenme eksikliğinin oluşması da engellenmektedir. Bunun yanı sıra pastane ve pizza salonu gibi imkanlar sayesinde de ekstra yiyecek içecek ihtiyaçlarına ulaşabilen askerler, dış dünyadan soyutlanmadan istekleri doğrultusunda yiyecekler de tüketebilmektedirler.

Görev süreci içerisinde oluşabilecek rahatsızlıklara müdahale için iki tabip ve bir diş hekimi ile hizmet vermekte olan Birlik Reviri, aynı zamanda Rehberlik hizmetlerinin verildiği danışmanlık merkezi ile de duygusal problemlere çözüm bulmaya çalışmaktadır. Birlik içerisinde yer alan yüz elli adet ankesörlü telefon ve internet salonu da kişilerin sevdikleri ile iletişimi koparmamaları için yeterli gelmektedir.

116.Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığı İletişim Bilgileri

İl: Çanakkale

Telefon: 0 286 212 83 27

Adres: 116’ncı Jandarma Eğitim Alay Komutanlığı

Tabur Komutanlığı

Bölük Komutanlığı

Soru Sor!