2. Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu – Manisa

3
138

Her ne kadar tek ulaştırma okulu eğitim noktası olmasa da Türkiye’deki tek İnzibat Eğitim Taburu olmasından dolayı acemilik sonrası usta birliklerine dağılma konusunda en geniş çerçeveye sahip merkezlerden birisi olan 2.Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu, acemi erlerin sorunsuz bir eğitim periyodundan geçerek ustalık dönemlerinde hiçbir sıkıntı yaşamadan görevlerini hakkıyla ifa etmeleri için kusursuz ve sorunsuz bir eğitim anlayışı ile yoluna devam etmektedir.

2.Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu - ManisaManisa’nın Alaşehir ilçesinde yer alan 2.Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu, şehir merkezine uzaklığı ile ilk başta olumsuz olarak algılansa da, ilçenin kendine has dokusu ve sakin yapısı kısa sürede ziyaretçilerini kendisine çekmektedir. Çevrede ilgi dağıtacak çok sayıda etken olmamasından dolayı askerlik süreçlerini daha kendini adamış ve zinde geçiren bireyler, bu bağlamda tabiri yerindeyse bir sıfır önde başlamaktadırlar.

Manisa merkezden kalkan minibüsler ile ulaşımın sağlanacağı 2.Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu’na İzmir merkezden kalkarak Manisa yönüne gidecek otobüslerin güzergahında da ulaşılabilinmektedir. Havayolunu kullanarak seyahat etmek isteyen kişiler de yine İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na gelerek buradan şehir merkezine ve daha sonrasında birliğe ulaşabilmektedirler.

2.Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu ManisaHer ne kadar batı bölgede yer alsa da son derece çetin hava koşullarına sahip bir coğrafya üzerinde konumlanmış olan 2.Ulaştırma Okulu ve Er Eğitim Taburu‘na teslim olacak erlerin özellikle gece nöbetlerinde giyebilecekleri yün içlikler ve çoraplar getirmeleri tavsiye edilmektedir.
Askerlerin beslenmesi konusunda ciddiyeti elden bırakmayan birlik yönetimi, anlaşılmış olunan Catering firmasının çıkardığı kalori kontrollü yemekler ile birlikte her bireyin sert eğitim süreçlerinden geçerken yeterli gıda kazanımını sağladığını da garantilemektedir. Bunun yanı sıra birlik kantinlerinden ekstra ve farklı gıdalar satın almak da mümkündür.

Ulaştırma Personel Okulu ve Eğitim Merkezi Eğitim Alayı Hakkında Bilgiler

Ulaştırma Personel Okulu ve Eğitim Merkezi Eğitim Alayı Manisa’nın Alaşehir ilçesinde bulunmaktadır. Manisa ve Alaşehir çevre illerde de olduğu gibi daha çok tarımsal faaliyetleri ve ürünleriyle tanınmaktadır. Manisa’da etkili olan Akdeniz İklimi denizel etki nedeniyle tarımsal çeşitliliği arttırmış ve şehre önemli bir gelir kaynağı kazandırmıştır. Alaşehir’de en fazla üretilen tarım ürünü üzüm ve zeytindir. Bu iki ürün sayesinde ilçe halkı önemli bir gelir elde etmektedir. Tarımsal üretimin yanında hayvancılık faaliyetlerinin de yürütüldüğü Alaşehir Manisa’nın en büyük ilçelerinden de biridir. Alaşehir ve Kırkağaç hem tarımsal üretimde ön planda olmaları hem de askeri anlamda önemli acemi birliklerine sahip olmalarıyla bilinmektedir. Kırkağaç’ın askerler arasında ünlü olmasının nedeni burada eğitimin oldukça zorlu ve disiplinli olmasıdır. Bunun sonucunda da eğitim alan askerler genellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki şehirlerde usta birliklerine devam etmektedirler. Alaşehir’de bulunan Ulaştırma Personel Okulu ve Eğitim Merkezi Eğitim Alayı’nda ise nispeten daha hafif eğitim koşulları vardır. Burada daha çok usta birliklerinde İç Anadolu bölgelerinde askerlik yapacak kişilere ulaşım ve haberleşme gibi alanlarda eğitimler verilir.

Acemi birliğini Ulaştırma Personel Okulu ve Eğitim Merkezi Eğitim Alayı’nda yapacak kişiler öncelikle Manisa’ya otobüs ya da uçak ile ulaşmalıdırlar. Buradan ilçeler arası otobüslerle Alaşehir’e gelen askerler belediye otobüsleri ile alaya ulaşabilirler. Başka şehirlerden Manisa’ya gelmek isteyen kişiler nerede bulunduklarına göre demiryolu seçeneğini de değerlendirebilirler. Birliğe ulaştıktan sonra çeşitli imkânlarla karşılaşacak olan kişiler öncelikle haberleşme konusunda yeterli sayıda ankesörlü telefon görecek ve kontör kartı ile bunları kullanabileceklerdir. Memlekete kalan akraba ve arkadaşlarla kurulacak tek bağ bu ankesörlü telefonlar olduğu için askerler için burası farklı bir yere sahiptir. Askerler burada kullanacakları kontörlü kartları kantinlerden temin edebilirler.

Birlik içinde askerlerin parasal işlemlerini yapabilmeleri için İş Bankası ve Ziraat Bankası’nın bankamatikleri mevcuttur. Bu iki bankada hesabı olan askerler aileleri ve arkadaşları ile aralarında gerçekleşecek para aktarmaları için bu bankamatikleri kullanabilirler. Ayrıca askerlerin değerlendirebilecekleri bir de PTT şubesi bulunmaktadır. Buradan hem para hem de belge işlemlerini güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirler.

Askerlerin temel ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri kantinlerde fiyatlar oldukça uygundur. Bu nedenle asker maaşları ile de olsa askerlik hayatı boyunca kantinlerden gereken alışverişler yapılabilir. Kantinlerde yiyecek ve içeceklerin yanı sıra askerlerin ihtiyaç duyacağı bazı materyaller de satılmaktadır. Bot boyası ve defter bu materyallerin başını çeker. Ayrıca askerler kantinlerde olduğu gibi bilgisayar odasında da istirahat zamanlarını değerlendirebilirler. Gerekli güvenlik şartları oluşturulmuş olan bilgisayarlarda askerler gündemi takip edebilir ya da ilgi duyduğu konular hakkında araştırma yapabilirler.

İletişim Bilgileri

Telefon: (0216) 315 8570

3 Adet Soru ve Cevap

  1. 96/2 10 HAZİARNDA DAĞITIMI OLACAK OLAN ERLERİN DAĞITIMI GENELDE KIBRIS ÇIKIYORMUŞ BU DOĞRUMU…VEYA ALAŞEHİR HANGİ USTA BİRLİKLERİNE ASKER GÖNDERİYOR?

Soru Sor!