Anasayfa / Sizin Sorularınız / 2. Yüksek Lisans İçin Askerlik Tecili

2. Yüksek Lisans İçin Askerlik Tecili

yuksek-lisans-askerlik-tecili

Asker Adayı: Merhaba, yurtdışında yüksek lisansımı tamamladım. Şu ana kadar da tecilliyim. Tecil bitiminde ikinci bir yüksek lisansı Türkiye’de yapsam ilk yaptığım YL’ı görüp ikinci YL’ınızdan dolayı tecil hakkınız yoktur denir mi? Yurtdışından geldikten sonra YÖK ile YL ile ilgili herhangi bir işlemim olmadı. Teşekkürler

Cevap: Merhaba tekrardan yüksek lisans için askerlik tecili yaptıramayabilirsiniz. Yaş sınırınız 29’u geçmediyse askerlik şubesine giderek şansınızı deneyebilirsiniz.

yuksek-lisans-askerlik-tecili

8 yorum

 1. Merhabalar, suan yuksek lisnsimi yapmktyim fkt uzattigim icin tecil surem bitmis ve Bakaya kldigima dair yazi geldi. Yuksek lisans uzamis olsa bile hala ogrenci gorunuyorum. Tecil ettirebilirmym tekrardan? Ya da yuksek lisans ogrencileri icin skerlik tecil kurali nedir yrdimci oabilir msnz?

 2. kurtuluş gültekin

  iyi çalışmalar;
  ben 15.05.1985 doğumluyum 2014 haziran ayında lisans mezunu olacağım. 10.11.2014 tarihinde ise yüksek lisans yapacağım askere gideceğim tarih ne zaman olur yada kaç yılına kadar tecil yaptıra bilirim.
  yada yüksek lisans yapmasam hangi tarihe kadar tecil hakkım vardır 01.06.2014 tarihinde lisansım biteceği var sayılırsa.

 3. Merhabalar

  01.01.1992 Doğumluyum. 2013 Yılında 4 Yıllık Mühendislik Fakültesi Mezunuyum. Ardından 2013 Yılının Eylül ayında tekrardan Üniversitemin Teknik Bilimler Fakültesini kazandım, 2 yıllık meslek yüksek okulu programına kaydımı yaptırdım ve hala aktif öğrenimime devam etmekteyim. Aynı zamanda 2014 Şubat ayında Mühendislik fakültesinde Yüksek Lisansa başlayacam. Bu durumda benim otomatik olarak askerlik tecilim öğrenim durumumdan dolayı devam mı edecek ? Yoksa benim gidip herhangibir işlem yapmam gerekiyor mu ?

 4. Merhaba öncelikle yaptığınız hizmet için teşekkür ederim. Ben şu an 25 yaşındayım. 2011 de lisans bitirince muayene olup 2 sene tecil ettirmiştim. Bu tecilim 2013 sonunda bitti ama ben yüksek lisans kaydımı resmi olarak 15 Ocakta yaptırdım. Tecil sürem bittikten sonra kayıt gerçekleştiği için bakaya kaldığımı gösteren kağıt geldi.Okuldan öğrenci belgelerimizi şubat 2 gibi verecekler. Ben şimdi ne yapmalıyım. Lütfen yardım edin…

 5. Iyi gunler ben lisans mezunuyum ve 2 aydir bakaya durumundayim bir yukseklisans programi kazandim fakat askerlik belgesi istiyorlar. Durumumu okula anlattim. Subeden askerlik durum belgesi almamda bir sakinca yok diyorlar acaba subeye gidince bir problem cikar mi? Bakaya oldugum icin askwrlik durum belgesini vermeye bilirler mi? Birde okuldan 4 maddelik bir belge alacaksin askerlik subesinden dediler o nedir acaba

 6. Merhaba;
  Ben Mayıs 1985 doğumluyum. Bu yaz sonunda önlisans mezunu olacağım. Aöf den geçiş yapıp lisansa tamamlamayı düşünüyorum. Yaz sonunda okulla ilişiğim kesildiğinde hemen askerliğe gitmem gerekir mi yoksa okul durumundan uzatma imkanım olurmu öğrenmek istiyorum? Teşekkür ederim.

 7. ÜNİVERSİTE MEZUNUYUM YÜKSEK LİSANSIMI YAPTIM.YAŞ 1990 DOĞUMLU 24 OLDU ŞU AN İTİBARİ İLE TECİL HAKKIM BİTTİ.BAKAYA KALDIM FAKAT KİLO SORUNUM VAR BOYUM 1,88 KİLOM 128 NE YAPMAM GEREKİYOR ŞUBEYE GİTTİM BUGÜN ASKERE ALLALIM DİYORLAR FAKAT BU KİLOYLA ASKERE GİDEBİLİR MİYİM .BUNDAN ÖNCEKİ YIL NASIL BİR İŞLEM GERÇEKLEŞTİRMEM UYGUN OLUR ACABA? ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

 8. Ben 09.09.1991 doğumluyum okuduğum meslek Yüksekokulundan yeni mezun oldum lise bittiğinde kendim askerliği tecil etmiştim tecil kağıdına erteleme tarihi 31.12.2013 sevk tarihi 21.02.2014 yazıyor. Tecil ettirmek istesem yeniden nasıl tecil ettircem? Su anki durumda kaçak mi sayılıyorum?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*