Anasayfa / Askeri Haberler / 2015 Yılında Bedelli Askerlik Çıkacak mı ?

2015 Yılında Bedelli Askerlik Çıkacak mı ?

2014-bedelli-askerlik

Bedelli Askerlik

AKP Hükümetinin genel başkan yardımcısı Numan Kurtulmuş, bedelli askerlik ile ilgili açıklamalarda bulundu. Bedelli Askerlik teklifim, bedelli katılma yaşının 25, bedelli askerlik ücreti ise 15 bin lira olması lazım dedi. Askerlik sisteminde yetkili mercilere yeniden yapılanmayı dile getirdim. Bunun bir parçası olarak belki son kez bir bedellinin gündeme gelebileceğini söyledim. Bunlar kişisel görüşüm. Bu Milli Savunma Bakanlığı’nın konusu dedi.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz ise Gazetecilerin sormuş oldukları bedelli askerlik sorularına cevap vermekten kaçındı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş‘un, “belki son sefer olmak üzere bir bedelli askerlik uygulaması olabilir” açıklamasıyla, bedelli askerlik tartışmaları da yeniden alevlendi.

Kurtulmuş, şu anda Türkiye’de bedelli askerlik beklentisi içinde olan, askerlik yaşına gelmiş yaklaşık 400 bin kişi bulunduğunu da söyledi. Bedelli askerlik kanunu, eğer çıkarsa, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde son 30 yılda çıkan 5. bedelli askerlik uygulaması olacak.

Ancak bedelli askerliğin tarihi sadece cumhuriyet tarihi ile sınırlı değil;
Bedelli tarihi, Osmanlı Devleti’ne kadar dayanıyor.

Not: Bedelli askerliğin 25 yaş sınırı ve 18.000 TL ücretle çıkması beklenmektedir.

2014-bedelli-askerlik

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*