Anasayfa / Bedelli Askerlik / 2016 Yılı Bedelli Askerlik İçin Son Durum

2016 Yılı Bedelli Askerlik İçin Son Durum

Ülke genelin de birçok kişilerin merakla beklemiş olduğu bedelli askerlik konusun da yeni bir yapılandırma yer almaktadır. Eğitim hayatının tamamlayıp ya da bazı sebeplerle otuz yaşına kadar halen askerliğini yapmayanlar için bir yasa düzenlendi ve bedelli askerlik konusu yeniden ele alınmıştır. Otuz yaşından gün almış olan birçok erkekler zorunlu askerlik hizmetlerini bedelli olarak gerçekleştireceklerdir.

Türk ordusunun oldukça fazla olması ve aynı zamanda da vicdanı ret yasasını andıran bedelli askerlik yasası da yeniden gündeme alınarak birçok erkeklerin askerlik hizmetlerini bedelli olarak yapacağı bildirildi. 30 bin Türk lirası karşılığın da askerlik hizmetini sadece 21 gün süre içerisin de tamamlamış olacak. Yani devlete ödenecek olan 30 bin Türk lirası sayesin de birçok otuz yaşından gün almış olan erkekler bir sene yerine sadece 21 gün askerlik yaparak bu görevi tamamlamış olacaktır.

Geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ ın yaptığı açıklama şöyle; “ Eğer savunma reform Konseptinin sonucunda Türkiye’nin diyelim ki 500 bin asker yerine 400 bin askerle savunmasına ikame edilebilir denilirse, o zaman bu konular gündeme gelebilir.”  Koşuluyla bedelli askerliğin gündeme geleceğini açıklayan Bakan Işık diğer koşullarda bedelli askerlik konusuna sıcak bakmadığını belirtti. Bunun üzerine de adeta kafalar karıştı ve bedelli askerliğin kesinleşip kesinleşmediği konusunda da oldukça farklı tartışmalar ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlar da vatandaşlar tamamen bu konunun netleşmesi adına da Cumhur Başkanına gözleri çevirdi ilerleyen günlerde de muhteşem bu konu üzerinden de resmi bir açıklama getirilecektir.

Fakat durum şunu bildiriyor ki artık bedelli askerlik sık sık karşımıza çıkacak ve neredeyse her iki yılda bir de bu durum üzerinde yapılan konuşmalar son bularak artık bunu daimi olarak bir hale de getirilecektir. Böylelikle de bir yıl boyunca askerlik yapmak zorunda kalmayacaklar ve bedelli yapmak isteyen birçok kişi de 21 gün askerlik yaparak bu hizmetini otuz bin Türk lirası karşılığın da gerçekleştirmiş olacaktır. Şimdilik kesin netleşen bir kararı ele alacak olursak eğer Devletin bedelli askerlik uygulamasıyla ilgili en üst düzey yöneticilerin yaptıkları açıklamalara bakılırsa önümüzdeki günlerde bedelli askerlik uygulamasına sıcak bakılmıyor.

2016-bedelli-askerlik-son-durum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*