2016 Yılı Jatek Astsubay Alımları, Başvurusu, Kursu

5
45

Bireylerin jandarma astsubay temel kursuna katılabilmesi için yılın belirli bir döneminde olan başvurulara katılması gerekecektir. Başvuru yapmayan bir kişinin, kuruma alınmayacağını ve sınava giremeyeceğini bilmesi gerekir. 2016 JATEK alımı için sürekli olarak takipte kalıp, tarihi kontrol etmeniz gerekecektir. Bazen resmi sitenin yetersiz kaldığı durumlarda, diğer sitelerden de faydalanabilirsiniz. Özellikle 2016 JATEK başvurusu konusunda yapmanız gereken şeyleri, diğer sitelerden araştırdığınız takdirde, daha sağlıklı sonuçlara ulaşabilirsiniz. Başvuru ile başlayan bu serüven yazılı sınav ile devam etmektedir.

Yazılı sınavın öncesinde, belirli bir harç ücreti ödemeniz gerekecektir. Harç ücretini ATM’lerden yatırabileceğiniz gibi banka gişelerinden de yatırmanız mümkün olacaktır. Daha sonra sınav giriş belgenizi ÖSYM’nin resmi sitesi üzerinden çıkarmanız gerekecektir. Çıkardığınız sınav giriş belgesi ve kimlik belgesi ile sınava gittiğiniz zaman bir sıkıntı çıkmayacaktır. İki belgeden birinin eksik olması durumunda, sınava giriş yapamayacaksınız. Böyle bir durumla karşılaşmamak için öncesinden bu evrakları hazırlamanız sizin açınızdan faydalı olacaktır. Girmiş olduğunuz yazılı sınavın sonuçlarını yine ÖSYM üzerinden takip edebilirsiniz. Kazanmış olduğunuz sınavdan sonra, yapmanız gereken tek şey mülakatları geçmek yönünde olacaktır. Bireylerin bu mülakatları geçmek için de hazırlanması gerekecektir. Özellikle spor mülakatları konusunda hazırlıksız olarak hareket eden bir bireyin, geçememe ihtimali oldukça fazladır. Çünkü koşu ve diğer sporlar tamamen idmana dayanmaktadır. Ayrıca bireylerin, kendi bildikleri sağlık problemleri olmasına rağmen buralara gitmemesinde fayda olacaktır. Hatta yazılı sınava bile girmemeleri onlar için daha faydalı olacaktır. Elemelerde yapılan kapsamlı sağlık muayenesi sonucunda, ufacık bir pürüzden ötürü elenmeniz mümkün olacaktır. Aynı şekilde psikolojik rahatsızlığı olan bir birey de bu tür yerlere başvurmalıdır.

Disiplinsiz olarak yetişen bir bireyin de askeri disiplin altına girmesi daha zor olacaktır. Özellikle kişiler de bunun gibi sorunlar daha çok ön plâna çıkmaktadır. Bir insan, severek yapmadığı bir meslekte hem kendi tutunamaz hem de verimli olamaz. Bundan ötürü kişilerin meslek seçimlerinde daha çok dikkat etmeleri gerekecektir. Başlangıçta cazip olarak gelen JATEK mesleği, sonrasında sizin sıkılmanıza yol açabilir. Çünkü dışarıda hiçbir şekilde görmediğiniz disiplini orada görmeniz mümkün olacaktır. Böyle bir disiplin altında ömrünüzün sonuna kadar duracağınızı da bilmeniz gerekecektir. Kişilerin bunun gibi sorunları önemsemediği zaman, ortaya çıkan sonuçlardan memnuniyet duymadıkları bilinmektedir. Belirli bir yaşa geldikten sonra mesleği kabul edemediğiniz takdirde bırakma ihtimaliniz daha da zor olacak ve güzel bir meslek bulamayacaksınız.

5 Adet Soru ve Cevap

    • Merhabalar, Kurs başlangıcında harçlık olarak bir ödeme yapılacaktır. Kursu başarılı olarak bitirdiğinizde maaş yol gibi tüm masraflarınız karşılanacaktır.

  1. Mrb lar önlisans ı bitirdikten sonra direk jatek é mi başvuru yapıyoruz yoksa kpss veya ygs gibi sınavlardan puan mi almak gerekli

Soru Sor!