4 Yıllık Mezunlar Komando Olabilir mi ?

10
117

uzun-donem-komando-olmak

Asker Adayı: iyi günler efendim , 20 yaşında mühendislik okuyan bir gencim , askerliğimi asteğmen rütbesiyle doğuda komando olarak yapmak istiyorum fakat aldığım duyumlara göre fazla şehit verildiği için 4 yıllık üniversite mezunlarının komando olma imkanı kalmamış , yani sorum o ki ben askerliğimi komando olarak uzun dönem yapabilecek miyim? teşekkür ederim

Cevap: Merhaba, Artık uzun dönem yada kısa dönem sınıflandırmaları Tsk tarafından belirlenmektedir. Komanda olup olamayacağınız da aynı şekildedir. Siz askerlik işlemleriniz sırasında uzun dönem komando olmak istediğinizi belirtiniz.

10 Adet Soru ve Cevap

 1. ben 92 doğumluyum tecılım 01,01,2015 te bıtıyor bu yıl sınav basvurusunu kcırdım acaba 2, bır tecıl hakkı kullanabılırmıyım bı sekılde yoksa hıc sansım yokmu artık cvp verırsenız sevınırım tesekurler

 2. iyi geceler. ben Ağustos celbi için 13 mayısta teclimi bozdum. Ama 14 mayısta iş teklifi aldım 15 mayısta tekrar tecil ettirebilir miyim. 2014 Ocak ayında Üniversiteden Mezun oldum.
  Çok zor durumdayım cevap verirseniz sevinirim.

 3. 4 yıllık üniversite mezunuyum ve bu kasım celpi için askerlik başvurumu yaptım. Kısa dönem isteiğimi belirttim aynı zamandada komando olmak istiyorum dedim. Bu mümkün mü ? Ayrıca, eğitimler uzun dönem komandolarınkinden ne akdar farklı olacak?

  • Merhabalar, askeri birliğinize göre değişebilir bu durum elinizden geleni yapmışsınız Kısa dönem veya Rütbeli yani yedek subay olarak ihtiyaçlara göre atanırsınız.

    • Merhabalar, TSK ihtiyaçlara göre almaktır askerini personelini bu durumda da sizin 4 yıllık mezun olmanız ve mesleğinizin önemi büyük ölçüde etkilemektedir. Örn; Açık öğretim mezunlarını çoğunluğu kısa dönem er olarak yapmaktadırlar. Meslekçiler ise Öğretmen,Doktor,Avukat vs. Uzun dönem yedek subay olarak askere alınmaktadırlar.

 4. Merhabalar ben sağlık okuyorum ve askerliğimi ise komando yada uzman olarak yapmak istiyorum böyle bir şansım varmı acaba ?

  • Merhabalar, Komando olmak için Er statüsünde yapacak bişeyiniz yok fakat Uzman Çavuş olurken Komando olabilir veya olamaz raporu alabilmeniz gereklidir.

Soru Sor!