5. Piyade Er Eğitim Tugayı – Sivas

12
215

5.Piyade Er Eğitim Tugayı Hakkında Bilgiler
Sivas’ın önemli birliklerinden bir tanesi olan 5. Piyade Er Eğitim Tugayı, her yıl binlerce askerin eğitim aldıkları eğitim birlikleri arasındadır. Eğitim birliğine ulaşım için iç farklı yöntem kullanılıyor. Askerler hava, demir ve kara yolunu kullanarak rahatlıkla birliğe ulaşabiliyorlar. Şehir merkezine oldukça yakın olan eğitim birliğine otogardan taksi kullanarak 5 dk içerisinde gidilebiliyor. Birliğe ulaşmak için demir yolunu kullanmak isteyen askerler ise şehir merkezine 2 km uzaklıkta olan tren istasyonlarını kullanabilir. Sivas’a havayoluyla gidileceği zaman ise şehir merkezine 20 km mesafede olan Nuri Demirağ Havalimanı kullanılmaktadır. Havalimanından Havaş servislerini kullanarak kısa sürede 5.Piyade Er Eğitim Tugayı’na ulaşım sağlanabiliyor.

Askerlerine birçok imkan sunan birlikte askerler temel ihtiyaçlar başta olmak üzere birçok ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabiliyorlar. Birlik içerisinde askerlerin aileleriyle ve sevdikleriyle rahat bir iletişim kurması için çok sayıda ankesörlü telefon bulunuyor. Askerler günün her saati bu telefonları kullanabiliyorlar. Ayrıca birlik içerisinde Garanti Bankası’na ait bir adet de bankamatik bulunuyor. Askerler para konusundaki ihtiyaçlarını rahatlıkla bankamatikten yararlanarak giderebiliyorlar. Bankamatik de günün her saati hizmet veriyor. 5.Piyade Er Eğitim Tugayı içerisinde PTT şubesi de bulunuyor. Böylece askerler aileleriyle mektuplaşıp, hasret giderebiliyorlar.

5.Piyade Er Eğitim Tugayı sosyal tesis olarak da oldukça geniş seçenekler sunuyor. Birlikteki askerler boş zamanlarında er gazinolarında dinlenip, televizyon izleyebiliyorlar. Er gazinoları akşamın geç saatlerine kadar açıktır. Askerlerin bot boyası, kağıt, kalem ve bunun gibi birçok ihtiyacı da birlikteki kantinler aracılığıyla karşılanmaktadır. Birçok birlikte kantin konusunda sorunlar yaşanır ancak 5.Piyade Er Eğitim Tugayı kantin konusunda oldukça yeterlidir. Birliğin birkaç noktasında bulunan kantinler sayesinde askerler birçok konudaki ihtiyaçlarını karşılayabiliyorlar.

Askerlerin birliklerine kabulü sırasında yapılması gereken sağlık muayeneleri de 1. Basamak Muayene Merkezi içerisinde gerçekleştirilir. Ayrıca askerlerin yaşadıkları sağlık sorunları da burada tedavi edilir. Daha ciddi sağlık durumlarında ise askerler Sivas Numune Hastanesi’ne sevk edilerek tedavileri gerçekleştirilir. Ayrıca birlik içerisinde Rehberlik ve Danışma Merkezi’de bulunuyor. Bu merkezde de personellerin ve askerlerin yaşadıkları psikolojik problemler tedavi edilmektedir. Tedavi merkezinden randevu alınarak ya da komutanların yönlendirmeleriyle askerler rehberlik ve danışma merkezinden tedavi hizmeti alabiliyorlar.

5.Piyade Er Eğitim Tugayı askerleri boş zamanlarında sportif faaliyetler de yapabiliyorlar. Birlikte bir adet futbol sahası ve bir adet basketbol sahası bulunuyor. Askerler istedikleri zaman boş vakitlerini buralarda geçirerek spor yapabiliyorlar. Ayrıca er gazinoları içerisinde yer alan masa tenisi kordu sayesinde de askerler diledikleri zaman masa tenisi oynayabiliyorlar.

Sivas Merkez’de yer alan 5.Piyade Er Eğitim Tugayı, acemi erlerin eğitimleri için hazır bekleyen ve yurt genelinde disiplini ve sert şartları ile ün salmış bir birliktir. Tamamı ile piyadeler üzerine yoğunlaşan birlikte gerek arazi şartlarına uyum gerekse çeşitli savaş stratejileri konusunda eğitim gerçekleştirerek her askerin olası bir teyakkuz durumunda göreve en kısa sürede hazır hale gelmesi sağlanmaktadır.

Şeyh Şamil Caddesi ve Barbaros Bulvarı arasındaki Mimar Sinan Caddesi’nde bulunan 5.Piyade Er Eğitim Tugayı, kişilerin son derece rahat ulaşabilecekleri bir lokasyondadır. Şehirlerarası otobüs ile ulaşım sağlayan kişiler otogardan kalkan servis ve özel minibüsler ile birlikte birliğe erişebilecekleri gibi, aynı zamanda havalimanını kullanarak ulaşım sağlayan kişiler de yine şehir merkezine giden servislerden sonra askeriyenin önüne gelebilmektedirler.

Acemi askerleri iklimi dolayısı ile yaz dönemi hariç son derece soğuk gecelerin beklediği Acemi Birliği 5.Piyade Er Eğitim Tugayı‘nda, minimum rahatsızlık çekmek adına bol bol içlik ve çorap götürülmesi tavsiye edilmektedir. Her ne kadar söz konusu malzemeler askeriye tarafından sunuluyor olsa da, daha sık kıyafet değiştirmek ve yıkama işlemleri ile uğraşmak istemeyen kişilerin yanlarında bolca yedek götürmeleri de uygun bir tercih olacaktır.

5. Piyade Er Eğitim Tugayı - SivasŞehir merkezinde yer alması ile birlikte içerisindeki askerlere yalnızlık ve terk edilmişlik gibi olumsuz hisler yaşatmayan 5.Piyade Er Eğitim Tugayı, son derece kapsamlı tesisi içerisinde de her türlü imkanı barındırmaktadır.

Son derece kaliteli eğitim süreçlerinden arta kalan zamanları doldurmak için sohbet alanları, televizyon odası, internet salonu ve benzer hizmetleri de içerisinde sunan 5.Piyade Er Eğitim Tugayı, bu sayede kişilerin görev süreleri boyunca dış dünya ile iletişimde kalma ve haberleşme olanağı bulmalarını sağlamaktadır.

5.Piyade Er Eğitim Tugayı İletişim Bilgileri

İl: Sivas

Telefon: 0 346 221 25 75 / 224 69 19

Fax: 0 346 225 39 15

Adres: 5’inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı/Sivas

12 Adet Soru ve Cevap

  1. kardeşim refize oldu kayseri 1 komando tugayından sivas temeltepeye sivas ta dosyasına münferit yazmıslar acıklayabilirmisin ne oldugunu bide usta bvirliği ne zaman belli olur

    • Merhabalar, 28 ile 45 gün arasında değişmektedir. Sülüs belgenizi e devlet üzerinden de alabilirsiniz. birlik içerisinde imkan olmayabilir önce den almanızı öneririz.

  2. Merhaba benim yeğeni gelecek oraya kıyafet olarak ne getirmesi gerekiyo iç çamaşırı falan Askeriye nekadar veriyorum birde kamerası tlf getirebilirmi

    • gec gelicegine gelme ciddi anlamda bi araba sopa yersin yok benim haberim yoktu anlamiyo komutanlar erkek adamsin takip et lan diyip samarlamalari soz konusu

Soru Sor!