58.Piyade Eğitim Alay Komutanlığı – Burdur

0
55

58.Piyade Eğitim Alay Komutanlığı Hakkında Bilgiler
58.Piyade Eğitim Alay Komutanlığı Burdur ilinde bulunmaktadır. Burdur İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve karasal iklime sahip olan bir şehirdir. Şehrin başlıca ekonomik faaliyetleri tarım ve hayvancılıktır. Bunun en büyük nedeni ise iklim ve yer şekillerinin bu ekonomik faaliyetlere daha fazla müsaade etmesidir. Şehirde etkili olan Yörük kültürü bölgeye Teke Yöresi adının verilmesini sağlamış ve bu kültür günümüzde önemli bir tanıtım unsuru haline gelmiştir. Teke Yöresi ve Yörük kültürü turistik amaçlarla kullanılmaya başlanmasından sonra ülke genelinde Yörük Çadırları yayılmaya başlamış ve bu kültür milyonlarca kişi tarafından bilinmeye başlamıştır. Günümüzde bu kültürün temsilcisi ve savunucusu olarak çeşitli dernekler kurulmuş ve düzenlenen şenlik ya da törenlerde kültürün tanıtımı yapılır olmuştur.

Teke yöresinde daha çok karasal iklimin söz sahibi olması bu bölgede askerlik koşullarının da zorlu geçmesine neden olmuştur. 58.Piyade Eğitim Alay Komutanlığı ve bölgede yer alan diğer askeri birliklerde verilen eğitimler sıkı şartlar altında gerçekleşmektedir. Alınan bu eğitimler çoğu zaman komando olarak askerliğini yapacak kişilerin belirlenmesinde rol oynamaktadır. Bu nedenle birlik içinde verilen hizmetler askerlerin fiziksel ve psikolojik sağlığı için özen gösterilen alanlar arasındadır.

Birlik içinde askerlerin yararlanabileceği hizmetler arasında banka ve bankamatikler de yer alır. İş Bankası, Ziraat Bankası ve PTT aracılığıyla askerler parasal işlemlerini yapabilirler. Bankamatik ve şubeler mesai saatleri içinde kullanılabilmektedir. Sivil hayattaki kullanım saatleri birlik içinde de aynen geçerlidir. Askerler PTT şubesinden belge alışverişi de yapabilmektedirler. Bu hizmetlerin yanında birlik içinde temel ihtiyaçların karşılanabileceği kantinler yer almaktadır. Bu kantinlerde yiyecek ve içecek gibi tüketim maddelerinin yanında kalemi defteri ayakkabı boyası gibi askerlik hayatı boyunca ihtiyaç duyulacak malzemelerin de satışı yapılmaktadır.

Er ve erbaşların boş zamanlarında istirahat edebilecekleri gazinolar yeterli kapasiteye sahiptir ve burada askerler birlikte vakit geçirebilirler. Bunun yanında askerler oluşabilecek sağlık sorunlarıyla alakalı olarak Muayene Merkezi’ne başvurabilirler. Er ve erbaşların karşılaşabilecekleri hastalıkların eğitim ve sağlık koşullarını olumsuz etkilememesi nedeniyle Muayene Merkezi faal olarak görev yapmaktadır. Bunun yanında askerlerin psikolojik sorunlarının çözülebilmesi için de Rehberlik ve Danışma Merkezi bulunmaktadır. Burada askerler rahatsız oldukları durum ya da durumlar nedeniyle bir danışmandan yardım isteyebilirler.

Askerlerin birlikte vakit geçirebilecekleri ve spor yapabilecekleri alanlar arasında futbol ve basketbol sahaları da bulunmaktadır. Burada birlikte vakit geçirebilecek olan er ve erbaşlar hem spor yapabilir hem de birbirleriyle daha iyi iletişim kurabilirler. Futbol ve basketbol sahaları daha çok istirahat ve izin zamanlarında kullanılmaktadır. Eğitim ve nöbetlerden dolayı sıkılmış hisseden askerlerin uğrayacakları ilk yerlerden biri buralardır.

Burdur şehir merkezinin güneybatısında Karasehir ilçesinde yer alan 58.Piyade Eğitim Alay Komutanlığı, yer aldığı şehrin küçüklüğü ile doğru orantılı olarak benzerlerine göre daha ufak çaplı bir birlik olarak nitelendirilebilinmektedir. Çevre yolu üzerinde bulunan merkeze ulaşmak için şehirdeki otobüsler kullanılabilineceği gibi, bunun yanı sıra taksi ulaşımı da arzu edilen noktadan sağlanabilinmektedir. Burdur’a direkt otobüs seferlerinin bulunmadığı şehirlerden gelecek olan asker adayları Konya, Denizli, Isparta, Afyonkarahisar ve Uşak gibi şehirlerden otobüs aktarmaları yapabilecekleri gibi, bunun yanı sıra Muğla ve İzmir üzerinden havayolu transferleri de gerçekleşebilmektedir.

İklim bakımından sonra derece ılıman bir yapı içerisinde yer alan 58.Piyade Eğitim Alay Komutanlığı, mevsim fark etmeksizin askerlere ciddi bir sıkıntı yaratmamaktadır. Bunun yanı sıra özellikle acemilik döneminde sık hava değişiklikleri sonucu üşütme şikayetleri yaşayabilen askerlerin bu konuda dikkatli olması istenmektedir.

Banyo ve tuvalet gibi zorunlu kişisel ihtiyaçların giderilebilineceği tesisler açısından son derece yeterli altyapıya sahip olan 58.Piyade Eğitim Alay Komutanlığı, askerlerin her gün temizlik ihtiyaçlarını giderebilmelerini mümkün kılmaktadır. Bunun yanı sıra içerisinde barındırdığı askerlerden daha fazlasını dahi rahatlıkla karşılayabilecek ölçüde yatak sayısına sahip olan koğuşları ile birlikte de yatak bulamama ve benzeri sorunlar meydana gelmemektedir.

Yemekhanede dağıtılan yemekler konusunda da askerlerin beğenisini kazanan 58.Piyade Eğitim Alay Komutanlığı, arzu edildiği takdirde poğaçadan çiğ köfteye kadar uzanan geniş bir yelpazede yiyecek alışverişlerinin yapılabilineceği kantini ve sıcak soğuk içecek makineleri ile de zorunlu ve isteğe bağlı beslenme öğelerinin rahatlıkla kullanılmasını mümkün kılmaktadır.

58.Piyade Eğitim Alay Komutanlığı santraline 0248 233 21 54 numaralı telefondan ulaşılabilindiği gibi, söz konusu santralden görüşmek istenilen birimin dahili numarası konusunda da bilgi alınabilinmektedir.

58.Piyade Eğitim Alay Komutanlığı İletişim Bilgileri

İl: Burdur

Telefon: 0 248 233 13 57-58-59

Fax: 0 248 234 45 58

Adres:  58’inci Piyade Eğitim Alay Komutanlığı – Merkez/Burdur

Soru Sor!