Anasayfa / Askeri Bilgiler / 95-3 Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanır ?

95-3 Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanır ?

 1. Ağustos 2015 celbinde silahaltına alınacak yedek subay aday adaylarının sevk öncesi hazırlık, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.
 2. Ağustos 2015 yedek subay celbinde birinci ve ikinci grup yedek subay nitelik listesine;
 3. 2014/08 ve 2014/09’uncu grup olarak yoklaması yapılan yükümlüler,
 4. 1979 ve daha yaşlı doğumlulardan 31 mayıs 2015 (dâhil) tarihine kadar yoklamasını yaptıranlar,
 5. 31 mayıs 2015 tarihine kadar erken sevk müracaatında bulunup, kabul edilenler,

ç. askerlik hizmetini 12 aylık erbaş/er statüsünde yapmakta iken dört yıllık fakülte veya yüksek okul bitirerek istekleri üzerine geçici terhis edilenlerden, işlemleri 31 mayıs 2015 (dâhil) tarihine kadar tamamlananlar,

 1. tabi olduğu grupları sevk edilmiş olanlardan dövizle/bedelli askerlik hizmeti kapsamından 31 mayıs 2015 (dâhil) tarihine kadar çıkartılanlar,
 2. daha önceki celp dönemlerinde sevke tabi iken; yasal mazeretleri nedeniyle sevk edilmeyenler ile sevk tehir süreleri 31 mayıs 2015 (dâhil) tarihine kadar sona eren/iptal edilen veya müracaat edenler,
 3. daha önceki celp dönemlerinden sınıf ve tertibatı olmayan bakayalar alınacaktır.
 4. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi gereği sevk öncesi hazırlık işlem dönemi bitim tarihini kapsayan istirahat raporu bulunan yükümlüler, istirahat raporunun bitim tarihini takip eden ilk iş günü askerlik şubesi başkanlığına müracaat edecektir. işlemlerini tamamlattıranlar müteakip celpte sınıflandırma işlemine tabi tutulacaktır. istirahat süresinin bitiminde askerlik şubesi başkanlığına müracaat etmeyenler hakkında bakaya işlemi yapılacaktır.
 5. Ağustos 2015 yedek subay celbinde;
 6. yedek subay nitelik listesine alınanlardan 01 mart 2015 ile 30 haziran 2015 tarihleri arasında sevk öncesi hazırlık işlemini yaptıranlar sınıflandırılacaktır.
 7. e-devlet kapısından sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptıran yükümlülerden askerlik şubesi başkanlığına müracaat edip raporlama işlemlerini yaptırmayanlar sınıflandırılmayacaktır. yükümlülerin, e-devlet kapısından sevk öncesi hazırlık işlem formunu doldurmalarını müteakip bizzat askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat etmeleri, sevk öncesi hazırlık işlemlerini kısa sürede tamamlamalarına katkı sağlayacaktır.
 8. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesinde belirtilen yasal mazeretleri olmadan 30 haziran 2015 tarihine kadar sevk öncesi hazırlık işlemleri için askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat etmeyenler (erken sevk müracatında bulunanlar ile önceki celp dönemlerinde, 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesinde yazılı mazeretlerinin devam ettiği süre içinde askerlik şubesi başkanlığına müracaat ederek sevk öncesi hazırlık işlemini yaptıranlar hariç) bakaya işlemine tabi tutulacaktır.
 9. yükümlüler sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmak üzere askerlik şubelerine gelirken lisans diploması, not döküm belgesi (transkript), ek-a öğretmen bildirim çizelgesi, akademisyenlik belgesi (varsa), yabancı dil sınav sonuç belgelerini (varsa) hazır bulunduracaklardır.
 10. seçim ve sınıflandırma sonuçları millî savunma bakanlığınca 15 temmuz 2015 tarihinden itibaren e-devlet üzerinden yükümlülere duyurulacaktır. sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır.
 11. seçim ve sınıflandırma sonucunda;
 12. bir aylık temel eğitime tabi tutulacak yedek subay aday adayları 30-31 temmuz 2015 tarihleri arasında, iki buçuk aylık temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adayları 13-14 ağustos 2015 tarihleri arasında tertip edildikleri sınıf okullarına,
 13. kısa dönem erbaş/er statüsüne ayrılanların birinci grubu 03-06 ağustos 2015, ikinci grubu ise 30 eylül-02 ekim 2015 tarihleri arasında sevk edilecektir. yükümlüler; e-devlet kapısından eğitim merkezlerine sevk işlemini yapabilecekleri gibi askerlik şubesi başkanlığına müracaat etmesi halinde eğitim merkezlerine sevk edileceklerdir.
 14. sınıflandırma sonuçları açıklandıktan sonra kısa dönem er statüsüne ayrılanlar ile yedek subay adaylarından bir aylık ve iki buçuk aylık temel eğitime tabi tutulacak olanlar sevk başlangıç tarihlerinden iki iş günü öncesine kadar e-devletten sevk evrakını alabileceklerdir. bu tarihlerden sonra sevk evrakı askerlik şubesi başkanlıklarınca verilecektir. yedek subay adayları mezuniyet belgelerini yanlarında götüreceklerdir.

ç. yol ve iaşe parası, e-devlet kapısından sevk evrakını alan yükümlülere adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği, askerlik şubesi başkanlığından sevk evrakını alan yükümlülere ise sevk evrakını aldığı askerlik şubesi ile eğitim birliği arası esas alınarak verilmektedir. isimlerine yapılan ödemeleri üç ila beş iş günü içerisinde, nüfus cüzdanlarını ibraz etmek suretiyle ptt şubelerinden veya ptt kartı ile pttmatiklerden alabileceklerdir.

 1. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi kapsamında sevkin son gününü kapsayan istirahat raporu bulunan tıp doktorları istirahat raporlarının bitimini takip eden tarihte sevk edilmek üzere askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edeceklerdir. istirahat süresinin bitiminde askerlik şubesi başkanlığına müracaat etmeyenler hakkında bakaya işlemi yapılacaktır. bakaya tıp doktorlarından kendiliğinden askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edenler veya ele geçirilenler derhal sevk edilecektir.
 2. seçim ve sınıflandırma sonucu tertip edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmak üzere e-devlet kapısından veya askerlik şubesi başkanlığından sevk evrakını almayan, e-devlet kapısından veya askerlik şubesi başkanlığından sevk evrakını aldığı halde kendisine verilen yol süresi bitiminde birliklerine katılmayanlar bakaya işlemine tabi tutulacaktır.

10.1076 sayılı yedek subay ve yedek askerî memurlar kanununun ek-6’ncı maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.

E-Devlet askerlik sorgulama işlemleriniz için, askerlik sorgulama kısımlarından sorgulama işleminizi 15 Temmuz tarihinden itibaren gerçekleştirebilirsiniz.

95-3-askerlik-yerleri

22 yorum

 1. merhaba admin öncelikle kolay gelsin ve yardımlarınız için size minnetarız benm sorum şöyledir:
  benim okulum bu hafta bitti ve ben makina mühendisliğinden mezunum gaziantep doğumluyum hemen askere gitmem için tecili bozdursam olur mu ve astegmen yapmam için ne gibi şart gereklidir acaba tesekür ederim

  • Merhaba, asteğmenlik için diplomanız ile başvuru yapmalısınız. 4 yıllık üniversite bitirdiyseniz, Kısa dönem yada asteğmen olabilirsiniz. Hemen gitmek için değil de Kasım celbi için hemen başvuru yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

 2. Merhaba sayın admin.

  Benim durumum biraz sıkıntılı. Tek ders sınavına kaldım ve sınavım 29 haziranda, Temmuzun ilk haftası da 4 yıllık olarak mezun olacağım. ilk hafta hemen askerlik şubesine gitsem ve erkenden askere alınmak istediğimi belirtsem, en erken ne zaman giderim. 01. 11. 1987 doğumluyum. kısa dönem ya da uzun dönem ısrarında değilim. devre kaybı olarak temmuzda hemen gidebilme durumum var mı, nişanlıyım biran önce askerliğimi vakit kaybetmeden yapmak istiyorum. muayene olmadım henüz. Detaylı bir bilgi rica ediyorum, şimdiden teşekkürler.

 3. Merhaba öncelikle paylaşımlarınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Benim sorum şu, askerliğimi daha önce tecil ettirip sonra 5 Mayıs 2015 tarihinde tecilimi bozdurup Ağustos ayı celbi için başvurdum. Ben sevk öncesi hazırlık formunu da doldurdum transkript ve diplomamı da verdim. Sınıflandırma tarihi 30.07.2015 yazmakta. Kağıdın altında ise 1-30 haziran arası sevk işlemleri için başvurun diyor. Ben gitmedim ve 6 Temmuz da gittiğimde bakaya kaldım mı diye sordum Ağustos’ta gidersin dendi. E-Devlette bu celp dönemi sevke tabi değilsiniz yazıyor. Sonuçta Ağustosta gidermiyim şimdiden teşekkürler.

  • Ben de aynı durumdayım.şubeden 30 temmuz da gidecegin yeri e devletten ogrenirsin dendi.30 hazirana kadar sevk oncesi hazirlik falan yapacaksın denmedi.e devlette sevke tabi degilsiniz yaziyor.sorunu çozdün mu sen

 4. Merhaba bizim şehir 1 alıyordu ben 3 gitmek istedim şuan ağustosta kesin gidermiyim ayrıca ptt kartım da basılmamış ptt kartı basılmayanlar ağustosta gitmeyecek diyorlar doğru mu??

 5. 95/3 askerlerin yerleri ne zaman belli olucaktır bilgi verebilirmisiniz..

  • Merhaba, gün içerisinde belli olması beklenmektedir, askerlik sorgulama kısımlarını kullanarak ara ara edevlet üzerinden kontrol ediniz.

 6. A-b grubu hakkında bilgi verebilirmsin admin bey

 7. ben 95 dogumluyum gecen sene kasımda muayene oldum 2015 agustosta askersin dediler dün aradım ptt subesini ptt kart bastırılmıs agustosta gidermiyim kutuk osmaniye merkez oda agustos gönderiyor

 8. 93 doğumluyum tecilliydim. bu gün 15.07.2015 tarihinde arkadaşların yeri belli oldu e devlet sitesinden girip bakamıyorum yerimin neresi olduğunu bana bi yardımcı olabilir misiniz nereden öğrenebilirim.

  • Merhabalar, e-devlet üzerinden açıklanmadıysa sizin askerliğinizin çıkmadığıdır. Sizinle beraber bir çok kişi aynı sorundan müzdarip.

 9. 95/4 tertip askerlerin yeri ne zaman belli olur acaba?

 10. askerlik ne zaman

 11. Merhaba iyi günler benim sorum şu olacaktı 15 temmuzda acıklanacak denilmiş bu askere gidecek arkadaşların yerleride ben nisan ayında tecilimi bozdurdum agustos olarak tercih yapmıştım 22-25 temmuz arası belirlencek gibi birşey denilmişti gidicegim yer ile ilgili böyle bi bilgi verilmişti e devletten baktıgımda herhangi birşey bulamıyorum yardımcı olurmusunuz acaba.

  • Merhabalar, 25 temmuza kadar beklemenizi tavsiye ederim. Ayrıca isminiz çıkmaz ise bilin ki o dönemde gidemeyeceksiniz. bir sonraki dönemi bekleyiniz.

 12. Tecilimi kaldırıp ağustosta gitmek için subeye başvurdum.ağustosta gitmek icin son başvuru tarihi bakanlığin sitesinde 15 mayıs yazmakta.fakat bana 31 mayıs son dediler şubeden ve ben de 21 mayısta şubeden işlemlerimi yaptırdım.30 temmuz da e devletten gideceğin yeri ögrenirsin dediler.ben de başka bir işlem yapmadım.şimdi e devlette sevk öncesi hazırlık işlmlerinde bu celp döneminde sevke tabi değilsiniz yazıyor.benim durumum nedir şu an bilgisi olan paylaşabilir mi.ağusto ta gidebilecek miyim

  • Merhabalar, Ağustos celbinde yerinizin olmadığını söylemişler, Kasım veya eylül gibi ara celplerde alınabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*