Anasayfa / Askerlik Yeri Sorgulama / 95/4 Acemi Birliği Sorgulama

95/4 Acemi Birliği Sorgulama

Son celp dönemine ait olan 2015 yılının Kasım ayı askere gitmek isteyen ve adaylar için 95/4 acemi birlik sorgulama işlemi öncesi veya sonrasında yapılması istenen tüm işlemleri bu yazıda size anlatacağız.

1995/4 Kasım ayı askerlik yeri sorgulamadan önce, öncelikle Kasım ayında askere gitmek için bütün askerlik işlemlerinin bitirilmiş olması gerekiyor. Bu işlemler de sırasıyla yoklama ve askerlik muayenesidir. Bu süreci Ağustos 2015 tarihine dek tamamlamış olan askere gidecekler Kasım ayı içinde askere gitmek üzere hak kazanabileceklerdir. Ancak bu koşullar 1995 tarihinde ve daha önce doğmuş olan erkek adaylar için geçerlidir. 1996 yılında doğmuş olan erkekler sadece 2016 yılından başlamak üzere askerlik başvurusu yapabilirler.

İşlemlerini Tamamlayan Asker Adayları Şimdi Ne Yapacak?

95/4 tertip askere gitmek isteyenler yukarıda sözü edilen işlemleri tamamlayarak, sonrasında TC kimlik numaraları ile kendilerine yakın olan bir PTT şubesinden e devlet şifresi alacaklar. Bu şifre ile birlikte asker adayları Kasım ayı celp süresine 15 gün önce yani Ekim ayında aldıkları şifre ile e-devlet sistemine giriş yapıp, askerlik sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler ve askerlik ile ilgili tüm sorgulamaları da buradan yapılabilir.

Askerlik Sorgulamasının Ardından Yapılacak İşlemler

Sorgulama işlemini yaptıktan sonra acemi birliği netleşmiş olan asker adayı yine kendisi ile ilgili gereken bütün işlemleri yine bu uygulama sayesinde tamamlayabilir. Askerlik şubesine gitmesine gerek kalmadan sülüs belgesini alır ve bu belge ile birlikte acemi birliğine teslim olur.

Üniversiteyi Dondurup, Askere Gitmek İsteyen Adaylar

Hala okumakta olunan üniversiteyi dondurup, askerlik başvurusunda bulunan adaylar askerlik şubesine gittiği zaman bir belge alırlar. Bu belge ile aile hekiminden rapor alınır ve rapor ile birlikte Askerlik Şubesine yeniden başvurulur. Evraklar Askerlik Şubesi Başkanına imzalatılır ve sevk tarihi belli olan belge alınır. Böylece bu adaylar da 2015 yılının Kadın ayında %50 ihtimalle askere alınırlar. İhtimal %50’dir çünkü Ekim’de açıklanacak acemi birlik yerleri net olarak belli olduğunda sonuçlanması gerekmektedir. 1995 öncesinde doğduysanız ve tecili iptal ettirdiyseniz yine aynı oranda askere alınmanız ihtimali söz konusudur.

1995/4 Acemi birliği sorgulama işlemleri ile ilgili olarak aklınıza takılan tüm soruları alt kısımdan site yöneticilerine sorabilirsiniz.

95-4-acemi-birligi-sorgulama

8 yorum

 1. Lisans mezunuyum,tecil hakkım bitti ve kasımda sevke tabiyim. Başvuru yaptım ama çeşitli nedenlerden dolayı ertelemek istiyorum. Bu mümkün mü acaba? Bir de şu an kardeşim Gaziantep’te asker onun durumu beni etkiler mi? Kolay gelsin…

  • Merhabalar, bu durumda her hangi bir eğitim kurumunda kaydınız yok ise tecil işlemi yapamazsınız. Lisans mezun belgeniz ile tecilinizi uzatabilirsiniz

   • Aynı şeyi askerlik şubesine söyledim ama daha fazla uzatılamayacağını söylediler. 01/03/89 doğumlu ve 2013 lisans mezunuyum. Bu şekilde bile uzatma şansım olur mu acaba?

 2. Acemi birliğim nereye çıkmıştır

 3. burhan midilli

  95_4tertip acemi birliği neresi

 4. Meraba ben 95/4 B gidiceğimi öğrendim fakat e devletten sevk kağıdımı göremiyorum nasıl öğrenebilirim ?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*