Anasayfa / Askerlik Yeri Sorgulama / 95/4 Askerlik Yerleri

95/4 Askerlik Yerleri

Türkiye Cumhuriyetini ve vatanını koruyup, kollamak adına yaşını dolduran her erkek, eğer askerlik yapmasına engel bir durum söz konusu değilse askerlik yapmakla yükümlüdür. Askerlik hizmetini yapmak üzere yaşı gelmiş ve eğitimine devam etmeyen kişiler askerlik hizmetlerini yapmak üzere askerliğe çağrılırlar. Eskiden askere gidilecek olan yer yalnızca askerlik şubesine gidilerek ve bizzat müracaat edilerek öğrenilmekteydi. Ancak teknolojinin de gelişmesi ile internet hayatımıza girdi ve son derece kolay bir şekilde artık askerlik yerini öğrenebiliyoruz.

Askerlik yerini sorgulamak için artık askerlik şubesine giderek, uzun kuyruklarda beklemeye gerek kalmaksızın, çok kısa bir süre içinde online olarak öğrenebilirsiniz.

Askerlik Yeri Nasıl Öğrenilir?

2008 tarihinde e-devlet uygulaması hayatımıza girdi ve artık devlet dairelerinde beklememize gerek kalmadan tüm işlerimizi para ve zaman kaybetmeden oldukça kısa bir sürede internetten gerçekleştirebiliyoruz. Bu işlemlerden biri de askerlik yeri sorgulama işlemidir. İnternet üzerinden e-devlet uygulamasına giriş yaparak, askerliğinizi nerede yapacağınızı, statünüzü, celp sorgulamasını ve askerlik yoklamasını kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca askerlik şubesine gitmenize gerek kalmadan buradan alacağınız çıktı ile direkt olarak askerlik birliğine teslim olabilirsiniz.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı bu servisleri kullanarak hazırladıkları sistemler sayesinde nerede askerlik yapabileceğinizi kısa zamanda öğrenebilirsiniz. e-devlet uygulamasından e-devlet şifreniz ve T.C. numaranız ile sisteme giriş yapıp, askerlik yerinizi sorgulayabilir ya da sülüs belgesini kısa zamanda alabilirsiniz. e-devlet uygulamasında askerlik yeri sorgulama alanı Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı olan e-hizmet bölümünde yer almaktadır. Bu sekmeye tıkladığınızda er sınıflandırma sonucu sorgulama ve asal sevk başvurusu alanlarını görebilirsiniz. Eğer bir e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında şifrenizi alarak işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz.

Askerlik Yeri Ne Zaman Belli Olur?

Askere gidecek olan kişiler askerlik yerlerinin belli olup olmadığını sıkça sorarlar. Askerlik zamanından yaklaşık olarak 2 ya da 3 hafta içinde askerlik yeri netleşir. Her yıl farklı zamanlarda bu duyurular yapılsa da genel olarak bu zaman aralığında belli olmaktadır. 95/4 Askerlik yerleri, Ekim ayının 15’inden sonra açıklanacaktır.

Alt kısımdan 95/4 askerlik yerleri ile ilgili tüm sorularınızı bizlere iletebilir, sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

95-4-askerlik-yerleri

12 yorum

 1. Giresunluyum nereye duserim ?

 2. merhabalar memleketim ankara / mamak nereye düşeceğimm ve 95 / 4 lerin sülüsleri ne zaman alınacaktır

 3. Kayserili Yüksel

  Selamin aleykum ben 95/4 gidecegim ama ne zaman gidiliyor ne zaman senliklere baslaya biliri kayserilyim kayserinin kepez koyunden 22 tane asker var senlikleri yetistire bilirmiyiz ne zaman baslaya biliriz senliklere bi yardimci olsaniz diyoruz subeye gittik dedik bisey demedi bize su zaman senliklerinize baslayin diye HIC bisey demedi bi yardimci olunuz bana tum arkadslarimiz haber bekliyor ama sube bisey demiyor bizeeee ?

  • Merhabalar, kesin sevk tarihleri 15-25 ekim tarihleri arasında belli olacaktır. Kesin sevk tarihiniz çıkar ise şenliklere başlayabilirsiniz.

 4. kütüğüm trabzon samsunda yasıyorum tecılımı sımdı bozrdursam askere ne zmaan gıderım ?

 5. recep eliaçık

  acemi bırlıgımın nere dustugunu orenmek ıstıyorum

 6. ağustos ayında tecili bozdurmaya gıttım kaçak olduğumu öğrendım 2016 ya kadar tecil ettırdım. askerlık subesınde calışan bayan ekım ayında bozdurursan kasım gıdersın demıstı öyle bişe yok yanı

 7. aguostos ayında tecili bozdurmak için şubeye gıttım kaçak olduğumu öğrendım tecil ettirdim. orda çalışan bayan kasımdan önce bozdurursan kasım ayınde gıdersın demıştı öyle bişe yok mu yanı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*