Anasayfa / Askerlik Yeri Sorgulama / 96/1 Acemi Birliği Sorgulama

96/1 Acemi Birliği Sorgulama

Günden güne askere giden kişilerin yaşlarında değişmeler olmaktadır. Buna bağlı olarak, yapılan alımlarda seneden seneye değişiklik gösterir. Her yıl yapılan alımlarda, bireylerin yirmi yaş sınırı göz önüne alınmaktadır. Her yirmi yaşına giren kişi için yıl içinde çağrı yapılmaktadır. Bu çağrı askere gidecek olan kişilere posta yoluyla yapılmaktadır. Buna bağlı olarak kişiler, askerlik şubesine giderek bu çağrıya karşılık vermek durumundadırlar. Çağrıya karşılık veren kişilerin izleyecek oldukları diğer bir aşama ise, askerlik durumuna müsait olup olmadıkları konusundadır.

Askerlik açısından durumu müsait olan bir kişinin, tecil yaptırmasına gerek kalmayacaktır. Fakat askerlik durumu müsait olmayan bir kişinin ise, devletin vermiş olduğu tecil hakkını kullanabilir. Bu tecil hakkının süresi iki yıl olup, bireylerin bunu her koşulda kullanabilmektedir. Sadece toplu seferberlik ve savaş dönemlerinde bireylerin bu haklarını kullanmasına kısıtlama getirilmiştir. Yıl içinde askerlik alımları dört defa yapılmaktadır. Yaklaşık üçer ay ara ile yapılan bu alımların öncesinde, kişilerin askerlik sağlık muayenesine girmesi gerekecektir. Sağlık muayenesinden de olumlu olarak yanıt alan kişinin yapacağı işlem, acemi birliğinin kontrol etmek yönünde olacaktır.

Bu yıl (2016) ilk yapılan alımlarda 96/1 tertiplerin alımı gerçekleşecektir. Bu başlık altında alımlara tabii olan kişilerin, acemi birliklerinin vakitleri geldiği takdirde sorgulama yapması mümkündür. 96/1 acemi birliği sorgulamak için bireylerin izleyecek oldukları bir takım yöntemler bulunmaktadır. Bunların içinde en zahmetsiz olanı ise, internet üzerinden sorgulama yapmak yönünde olacaktır. Kişilerin internet üzerinden yapacak oldukları 96/1 acemi birliği sorgulamasında ziyaret edecekleri ilk yer, e-devlet sistemi olacaktır. Bu sistem üzerinden yapılan sorgulamalar sonucunda, kişilerin yanlış bir şekilde yönlendirilmesi gibi bir durum olmayacaktır. Bunun haricinde, bilgilendirme hizmetini veren birden fazla internet sitesi bulunmaktadır. Bu sitelerin alt yapısı, e-devlet’ e dayandığından ötürü yanlış bir bilgi alma durumunuz almayacaktır.

E-devletin yoğun olduğu, 96/1 acemi birliği sorgulama dönemlerinde alternatif olarak bu platformları da değerlendirebilir, askerliksorgulama.org gibi yararlı sitelerden sorgulama işleminizi nasıl yapacağınız konusunda bilgi alabilirsiniz. İnternet üzerinden işlem yapamayan ve teknolojik imkanları olmayanlar, askerlik şubelerinden de bu bilgileri edinmesi mümkündür. Bu şekilde yapan kişilerin, vakit kayıpları çok büyük olacaktır. Orada bekleyecekleri sırada cabası olacaktır. Bunun için teknolojinin gerisinde kalmış bir kişi de yakınındaki kişilerden yardım alarak bu durumun üstesinden gelebileceklerdir. Askerlik konusunda yapılacak olan diğer sorgulamalarda da bu yöntemi kullanmanız mümkün olacaktır. Acemi birliği sorgulama konusunda, bireylerin ara sıra takip etmesi onların faydasına olacaktır.

96-1-acemi-birligi-sorgulama-islemleri-nasil-yapilir

59 yorum

 1. YAKUP NALBANTOĞLU

  askerlik celp dönemimi öğrenmek istiyorum

 2. Selamun Aleykum nasılsınız iyisinizdir inşallah 96/1 askerim kolumda karnımda jilet izleri var 10 taneye yakın komando olmak istiyorum rdm olmak istemiyorum bir sıkıntı olur mu sağlık ve psikolojik problemlerim yok bu işin içinden nasıl cikabilirim yardımcı olursanız sevinirim saygılar.

 3. Memleketim bir gonderiyor gidermiyim acaba

 4. Selamın Aleyküm. Askerlik celp dönemi açıklandı. Acemi birliği yerleri ne zaman açıklanır ? 96/1

 5. 31.12.2018 kadar tecıllıyım muayane olmadım tecılımı bozduktan sonra ne zaman askere gıdebılırım

 6. Muhammet filikçi

  Merhabalar 2015 haziran ayında muayne olmuştum erken gitmek istedigimi söyledim subat 04.02.2016 yazdilar.normal celp donemim Kasım’da fakat e devletten baktığımda 07.02.2016 tarihine kadar askerlik ile ilgili bi sorun yoktur yazıyor .bişey anlamadım açıklarmısınız. Ayrıca benim kütügüm aksaray eskil Konyada yaşadığım için burda oldum .acaba erken gitmem de faydası olur mu rica ediyorum aydınlatın. Ona göre işten ayrılcam .teşekkür ederim .

 7. 96/1 2016 şubat ayı askerim ayın kaçında ve acemi birliğim neresi olduğunu öğrenmek istiyorum. Nasıl öğrenebilirim?

 8. abdurrahman canlı

  96 yar 1 im hocam nezaman kalkacaz

 9. askerliğimi öğrenmek istiyorum

 10. 96/5 ne zamn gideceğimi öğrenmek istyorum

 11. celp dönemleri kütüğe göremi yoksa muayene olduğun il veya ilçeye göremi belirleniyor.

 12. mustafa kemal ugurlu

  ben açık lise okuyorum evliyim asker gitmedim ben uzman çavuş veya uzman onbaşı olabilirmiyim birde uzman onbaşı da uzman çavuş gibi lojmana cıkabılıyormu

  • Merhabalar, 25 yaşından gün almadıysanız ve lise mezunu veya okuduğunuza dair belge ile uzman erbaş sınavlarına girebilir başarılı olduğunuz takdir de uzman onbaşı olarak göreve başlayabilirsiniz. Uzman askerlere lojman imkanı bulunmamaktadır.

 13. mayısta gidebilmek için erken tercih yapacam 96 osmaniyeliyim bana nolur bir yol gösterin nişanlıyım gidim gelim evlenecem abi yaa

  • Merhabalar, askerlik şubenizden erken sevk dilekçesi yazabilirsiniz. Konu hakkında fazla bir imkanımız bulunmamaktadır. Belli sıra ve düzeye göre askere alınmaktasınız.

 14. Merhaba,
  Bana şubede şubatta askersin dediler E-Devlet üzerinden sorgulama yaptığımda ”Hakkınızda herhangi bir sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır.” yazıyor.
  96/1

  • Merhabalar, bir sonraki celpleri takip etmenizi öneririz. Hakkınızda sınıflandırma yapılmamıştır. Kütüğünüzün kaç celp aldığını öğrenebilirsiniz ona göre gidebilirsiniz.

   • Kütük șubat gönderiyor ve sorgulama yaptığımda “SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR” takipteyim ayrıca ben “21 Aralık 2015” de ișlemlerimi tamamlamıștım bu durumda gecikme olurmu veya bir sonraki celp kesin gidermiyim?
    (Kastamonu/Bozkurt)

    • Merhabalar, Kastamonu – Bozkurt şubat celbinde alım yapıyor. Bu durumda mayıs celbi yada diğer celpleri takipde olmanızı tavsiye ederiz.

 15. Aytaç Şeremet

  Ben 4 Temmuz 96 doğumluyum askerliğimi erteletmek istiyorum ama okumuyorum askerliğimi erteletmem mümkün mü yoksa erteletmek için geç kalmış olabilir miyim ?

  • Merhabalar, Tecil hakkı öğrenci durumu olanlar için devletimizin tanımış olduğu bir izindir. Durumunuza baktığımızda tecil hakkınızı kullanamazsınız.

 16. mrba 2015/1 askerliğim çıkmıştı geçen sene.fakat kardeşim askerde olduğu için kardeş tecili yaptırmıştım.kardeşim kasımda terhis oldu. Askerlik şubesine gittiğimde şubatta gitceğimi sölediler. ama celp dönemi sorgulamalımda sınıflandırma sonucunuz bulunmamaktadır yazıyo. acil yardımlarını bekliyorum…

  • Merhabalar, 20 ocaktan sonra kesin sevk tarihleriniz açıklanacaktır. E devlet üzerinden takip etmenizi tavsiye ederim.

 17. ABİT GÜNŞEN

  YA ARKADASLAR.LA BERABER BAKTIKTA 96,LIYIM ONLARKİ YERLERİ BELLİ OLDU BENİMKİDE SEWK KAYDI BULUNMAMAKTADIR DİYO ACILMIYOR NEDEN

 18. 28.05.1996 Doğumluyum askere gidicek miyim merak ediyorum ?

 19. 28,11,1995 ne zaman askere gideceğim merak ediyorum.

  • Merhabalar, askerlik zamanınız gelmiş geçiyor bile öncelikle askerlik şubenize giderek muayane olmanızı tavsiye ederiz.

 20. Şubat celbi için askerlik yerleri ne zaman açıklanacak ? bu konu hakkında net bir bilgi var mı?

 21. aykut albakır

  mrhb ben subat ayında askerim boyum 1.67 kilom 100 askerde bi sıkıntı cıkarmı ama mayıs ayında muane oldugumda 96 öyle gectim ve suan 100 kiloyum bi sıkıntı cıkarmı

 22. şubatta askerim tüm tertiplerim gidecekleri yerleri öğrendi ama ben bulamıyorum yardım edermisiniz

 23. hasan albayrak

  merhaba bn muaynemı oldum bana ocak ın 15 inde belli olucak dedıler hıc bişi demediler
  1996 dogumluyum

 24. Admin subeye gittim verdikleri kagitta muhtemel sevk tarihi olarak 02.05.2016 yaziyo a e-devlettte askeri durum belgeme bakinca orda 07.02.2016 tarihine kadar askeri islemlerce bi sakincasi yoktur tarzinda bi ifade kullanilmis , subatin yedisinin benimle ne ilgisi var , bilginizi paylasirsaniz sevinirim , simdiden tesekkurler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*