Anasayfa / Askerlik Yeri Sorgulama / 96-1 Acemi Birlikleri Açıklandı Mı?

96-1 Acemi Birlikleri Açıklandı Mı?

Askerlik alımları yıl içinde üç kez olmakla birlikte, her yıl yeni askerler bu listenin içine eklenmektedir. Yirmi yaşına basmış olan ve askerliğini tecil ettirmemiş bir kişiye öncelikli olarak askerlik çağrısı yapılacaktır. Bu çağrı bireylere, posta yoluyla ikamet ettikleri adrese iletilecektir. İkametgâh adresini değiştirmemiş olan bir kişi, başka bir adrese geçtiği takdirde bu belge eline ulaşmadığında askerlik çağrısı yanıtsız kalacaktır. Buna bağlı olarak, kişiler cebren askere götürülmek suretiyle sağlık muayenesine sokulacaktır. Bireylerin kendiliğinden gidecekleri askerlik işlemleri için yapacağı şey, önce muayeneden geçmek olacaktır. Muayeneden geçen ve sağlam raporu alan bir kişinin tamamlayacağı diğer şey ise, acemi birlik yerinin açıklanması noktasında olacaktır. Bu yıl askere gidecek olan bireyler “96/1 Acemi Birlikleri Açıklandı Mı?” gibi aramaları, çok sık bir şekilde yapmaktadırlar.

Bireylerin buna çözüm getirmek amacıyla yapacak oldukları şey, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin resmi adresini ziyaret etmek yönünde olacaktır. Resmi site üzerinden yayınlanan bildirgeler sonucunda bireylerin aklında “96/1 Acemi Birlikleri Açıklandı Mı?” gibi sorular yer almayacaktır. Açıklanan günü öğrenen bir kişi, aynı gün içinde burayı ziyaret ettiği takdirde acemi birlik sonucunu öğrenme şansına olurlar. Bunu öğrenmek için girmiş oldukları e-devlet sisteminde oluşan yoğunluğa bağlı olarak, kişilerin yavaş bir şekilde hareket etmeleri mümkün olacaktır. Bunun için alternatif yolları değerlendirmek adına bireyler, farklı internet sitelerini ziyaret edebilirler. Girecek oldukları internet siteleri üzerinden de bireyler bu bilgileri kolay bir şekilde öğrenme fırsatını elde edebilirler. Bu sitelerin vermiş oldukları bilgiler, e-devletin alt yapısına dayandığından ötürü bireylerin şüpheye düşmesini gerektirecek bir durum bulunmayacaktır.

Acemi birlik yerini öğrenen bir kişi, şehir hakkında araştırma yaparak güzel bilgileri edinebilir. Ayrıca o şehirde askerlik yapan kişilerin yorumlarını da okuyarak, yine bilgi sahibi olurlar. Bireylerin, yapılacak olan diğer alımlar için de aynı şekilde arama yapması gerekecektir. Ayrıca içinde bulunduğu durumun müsait olmadığını düşünen bir birey tecil hakkını kullanabilir. Üniversite öğrenimi gören bir kişi, doğrudan askerliğini tecil ettirir. Fakat aradan bir yıl zaman geçtikten sonra üniversiteye giden bir kişinin, şubeye giderek kendiliğinden tecil ettirmesi gerekecektir. Bu tecil işlemini gerçekleştirmeyen bir birey, cebren askerliğe götürülecektir. Yine askerlik muayenesine sokulacak ve bu muayene sonucunda, sağlam görüldüğü takdirde birliğine götürülecektir. Bireylerin bu konuda özellikle dikkat etmesi, onların bunun gibi durumlarla karşılaşmasına engel olacaktır.

96-1 Acemi Birlikleri Açıklandı mı? diye merak edenler için şunu söyleyebiliriz, 20 Ocak 2016 tarihinden sonra 96/1 acemi birliklerinin açıklanması muhtemeldir, bu tariften sonra askerlik sorgulama işleminizi aralıklarla yapabilirsiniz, yerler açıklandığında sistem üzerinden acemi birlik bilgilerinize kolayca ulaşabilirsiniz.

96-1-acemi-birlikleri-aciklandi-mi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*