Anasayfa / Askerlik Yeri Sorgulama / 96/2 Acemi Birliği Sorgulama İşlemi Hakkında

96/2 Acemi Birliği Sorgulama İşlemi Hakkında

1996 Mayıs celbi askerlik sorgulama ve kesin sevk tarih,yer ve sülüs belgelerinizi alabileceğiniz 15-28 Nisan tarihleri arasında E-Devlet kapısı sistemi üzerinden er sınıflandırma sayfasından sülüs belgenizi alabilirsiniz. Diğer bir yol ise askerlik şubenize giderek memurdan sülüs belgenizi isteyebilirsiniz.

1996/2 Celp dönemi mayıs ve haziran aylarını kapsamaktadır. ilk grup 1996/2-A ve 1996/2-B grubu şeklinde ikişer grub olarak acemi birliğine sevk verilmektedir. 1996/2 A grubu sevk tarihleri mayısın ilk haftası olur iken 1996/2-B grubu ise Haziran ayının ikinci haftası acemi birliklerine sevkleri gerçekleşmektedir.

96/2 Celbi askerlik sorgulama işlemleri hakkında genel bilgiye ulaşmanın en kısa yolu alt taraftan uzman askerlik danışmanlarımıza kafanıza takılanı sorarak her türlü konu hakkınızda yorum yapılacaktır.

Acemi birliğine gitmeden önce PTT’den yol parası adı altında İAŞE bedelinizi almayı unutmayınız. PTT’de adınıza yol paranız yatacaktır.

Acemi birliğine giderken yanınızda özel eşyalarınız yanında paralarınızı banka kartınıza koymanızı tavsiye ederiz. Çünkü; çok fazla asker sayısı olacağı için yer değiştirme (Çalma) olayları fazla olacağı kaçınılmazdır. Yeteri kadarını yanınızda bulundurmanız size yetecektir. Boyundan asmalı askeri cüzdan ile daha güvenli halde paranızı kimlik,ehliyet vb. gibi önemli kişisel bakımdan koruyabilirsiniz,

Acemi birliği eğitimleri genel olarak 28 gün sürerken Komando ve Özel tim eğitimler 75 güne kadar çıkmaktadır. Asker adaylarının soru olarak en çok acemi birliği süreleri olduğu için bu süreyi sizinle paylaşmak isteriz.

Acemi birliği normal eğitimlerde ilk hafta silahsız ikinci hafta silahlı üçüncü hafta yemin töreni eğitimleri ve son 4. hafta ise imzalar, künyeler, askeri kimlik, soy isimlik vb. gibi bir çok toplu işlemler yapılacaktır.

96/2 Acemi Birliği Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

1996 doğumlu asker adaylarının acemi birlikleri açıklandığında, sorgulama işlemlerini şu şekilde yapabilirler. Acemi birliği sorgulayabilmek için öncelikle kişisel e-devlet şifresi olmalıdır. Şifre sahibi olan adaylar, edevlet askerlik sorgulama bağlantılarından sisteme giriş yapabilir ve Sevk Edilecek Eğitim Merkezi kısmından acemi birliklerini kolayca sorgulayabilirler, bir yolu da bizzat askerlik şubesine başvurarak gidecekleri acemi birliğini şifresiz olarak öğrenebilirler.

96-2-acemi-birligi-sorgulama

16 yorum

 1. 96lym şubat , mayıs agustos için erken sevk istedim , şubat ayı kabul olmadı ama e devlette şuan durum belgemde 05.05.2016 sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor , sonuç ne olur mayısa alırlarmı bilğiniz varsa söyleyebilirmisiniz

 2. Merhaba.. Ben 25 yasindayim ve acikogretim sebebiyle askerliğim 31/12/2016 ya kadar tecilli. Ben yurt disina cikacagim ve subatta donecegim.. Subatta tekrar acikogretim kaydimi yenilersem yeniden tecil etme sansim var mi 29 yasina kadar..

 3. yetkin kılınç

  e devletten giriyorum bana 05.05.2016 tarihine kadar herhangi bi yükümlülüğünüz bulunmuyor felan diyor ama benim muayane kağıdımda 04.05.2016 olarak gözüküyor gidiceğim tarih acaba beni 96/2-b mi göndercekler bu bunun mu gösteriyor acaba merak ettim cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

 4. ben 21 yaşındayım askerlik zamanım gelmiş midir

  • 96 doğumlu arkadaşlarımız 2016 yılı içinde askere alınacaklar. 97 doğumlu arkadaşlarımız 2017 yılı celp dönemlerinde askere alınacaklardır. Sizin doğum yılınız nedir?

 5. erkan sevdimbaş

  merhabalar.ben muane oldum.mayısın 5 ine kadar da tecilli görünüyorum.kütüğüm adana yüreğir celp dönemimde mayıs olduğunu söylediler.fakat ben yurtdışına evlilik yapacam.bu durumda sülüsüm geldiğinde ben teslim olmamış olursam ne olur:? yurtdışına evli olacam.ama yurtdışı çıkış yasağım olurmu ?

  • Mayısın 5’ine kadar tecilliyseniz, mayıs celp döneminde zaten askere alınamazsınız, ancak ağustos celp döneminde alınma ihtimaliniz olur.

 6. Askere ne zaman gideceğim

 7. Ben sözleşmeli askerlik yapmak istiyorum nasıl yapabilirim

 8. Merhaba bana muayane sonrası verdikleri kağıtta celp tarihi kasım olarak gösteriyor ama e-devletten sorgulattığımda 5 mayıs’ı gösteriyor. Hangisi doğru acaba? mayısta gitme ihtimalim varmı?

 9. 96 ocak dogumluyum bulundugum yerin celp dönemi kasım ayı erken sevk oćin muayenede tercih yaptım e devlette 05 05 2016 tarihine kadar askerlik islemleri acisindan bir sakincasi yoktur sinif ve tertibat bekliyo yaziyo acaba sonuc ne ?

 10. Meraba.. Askerlik kağıdımda muhtemel sevk tarihi 04.05.2016 yazıo ve 1991 doğumluyum.. Adıma ptt hesabı açılmadı. Ptt hesabı açılmayanlar birliğine teslim olma tarihi sarkıyormu? Ve kesin olarak bu tarihte gidermiyim?? Şimdiden teşekkürler

 11. Merhaba;
  Ben ağustos celp döneminde askere gideceğim ve ağustosun ilk haftası alımlar yapılıyor denmişti şubeden. 31 temmuz da dgs sınavım vardı. fakat yaşanan malum olaylardan dolayı sınav 21 ağustos a ertelendi. ne yapmamı önerirsiniz. sınav çok önemli bir yıldır hazırlanıyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*