Anasayfa / Askerlik Yeri Sorgulama / 96/2 Askerlik Sorgulama

96/2 Askerlik Sorgulama

1996 doğumlu asker adaylarının 2. celp dönemi olan 2016 yılının mayıs ayında ve haziran ayın da iki grub halinde asker alımları yapılacaktır. 1996/2 Mayıs celbine bağlı olarak ilk grub da A grubu olarak Mayıs’ın ilk haftası birliklerine teslim olacaklardır.

1996/2 B grubu olarak giden asker adayları ise Haziran ayının 2. haftası acemi birliklerine teslim olmaları gerekmektedir.

96/2 Mayıs ayı askerlik sorgulama nasıl yapılacağı hakkında genel bilgi vereceğiz. Uzun dönem askerlik yapacak olan asker adaylarımız yani 12 ay, askerlik sonuçlarını 15-28 Nisan tarihleri arasında e devlet üzerinden veya size en yakın askerlik şubenizden kesin sevk yerlerinizi öğrenebilirsiniz.

96/2 Mayıs celp grubunun Nisan 15-28 tarihleri arasında askerlik şubeleri eğer e devlet şifresi olanlar da e devlet üzerinden er sınıflandırma sayfasından kesin sevk bilginizi görebilir, sülüs belgenizi alarak bu belge ile birliğinize giderek teslim olabilirsiniz.

96-2-askerleriBirliğinize teslim olurken yanınızda T.C kimliği veya ehliyet olması zorunludur, sülüs belgenizle birlikte birliğinize teslim olabilir, kayıt işlemlerine tabii tutularak kimliğinizi birliğinize bırakabilirsiniz, acemi birliği boyunca eğitimler dışında imzalar,melbusat(kamuflaj),kimlik,künye vb gibi bir sürü işlemlerden geçeceksiniz, aşılar,kan bağışı, yemek sıraları,kantin sıraları gibi bir çok eziyeti bulunan acemi birlikleri sizlerin usta birliğine hazırlık öncesi sabır eğitiminden geçmektir.

Komando taburları haricinde diğer birlikler 28 gün acemilik yaparken, komando birlikleri 75 gün gibi sürelerde acemi eğitim süreleri olmakla beraber normal acemi eğitimi 4 hafta sürmektedir. ilk hafta silahsız ikinci hafta sliahlı 3. hafta yemin töreni hazırlığı ve son hafta künye,kimlik, soy isimlik dağıtımı ve bir ton imza sizleri beklemektedir.

Son hafta acemi askerlerin usta birlikleri açıklanır ve yemin töreninden sonra genel de 7 günlük dağıtım izninden sonra usta birliklerine teslim olunmaktadır.

96/2 Askerlik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

1996 doğumlu askerlerin Mayıs celbi için askerlik sorgulama işlemleri Nisan ayının sonlarına doğru açıklanacaktır, askerlik yerleri açıklandığınde kişisel edevlet şifreniz ile askerlik sorgulama bağlantılarını kullanarak sisteme giriş yapıp, Sevk Edilecek Eğitim Merkezi kısmından askerlik sorgulama işleminizi gerçekleştirerek Acemi Birliğinizi öğrenebilirsiniz.

Askerlikte Acemi Birliğinin Önemi

Askerlik yapacak olan her vatandaş için acemi birliği oldukça önemlidir. Çünkü yeni asker olan kişiler acemi birliklerinde temel askerlik eğitimini alırlar. Askerlik görevi ülkemizde iki aşamalı olarak yapılır. Bunlardan bir tanesi yukarıda bahsettiğimiz gibi acemi birliğinde yapılan askerlik, diğeri ise usta birliğinde yapılan askerliktir. Askere giden vatandaşlar belirli bir süre temel askerlik eğitimi almak için acemi birliği içerisinde görev yaparlar. Bundan sonra ise asıl olarak vatani görevin yapılacağı usta birliklerine gönderilirler. Bu konuda bazen istisnalar olabilir. Yani askerliğini yapmak için acemi birliğine giden askerler bazı durumlarda aynı yerde kalıp askerliklerinin usta zamanlarını da acemi birliklerinde tamamlayabilirler. Özellikle şoför ve aşçı gibi meslek gruplarında bulunan kişiler usta askerlik zamanlarını da acemi birliği içerisinde tamamlayabilirler. Belirli bir yaşa gelen her Türk gencinin yapmakla zorunlu olduğu askerlik görevi, oldukça kutsal bir görevdir. Vatana olan borcun ödendiği askerlik görevi için yaşı 21 olan her Türk vatandaşı hazır asker olarak değerlendirilir.

96-2-askerlik-sorgulama

78 yorum

 1. 96lym şubat , mayıs agustos için erken sevk istedim , şubat ayı kabul olmadı ama e devlette şuan durum belgemde 05.05.2016 sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor , sonuç ne olur mayısa alırlarmı bilğiniz varsa söyleyebilirmisiniz

  • 96/2 askerlik sorgulama işlemleri nisan ayının 15’inden sonra başlayacaktır, mayıs celp döneminde askere alınma ihtimaliniz yüksektir.

   • kütügüm kasım gönderiyo ama şubat , mayıs, agustos için erken sevk istedim , şubat kabul olmadı , dediğiniz gbi mayıs celp döneminde askere alınma ihtimalim yüksekmidir

 2. Merhaba Mayıs 2 celp tarihim e Devlet sifreme girdiğim anda göremiyorum herhangi bilgi
  Ehliyetim var askerde herhangi bi kolaylik sağlanır mi

  • Ehliyetinizin olması iyi, ulaştırma olma şansınız olabilir. Mayıs celp dönemi olarak 96/2 askerlik sorgulama işleminizi nisan ayının sonlarına doğru e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

 3. İyi Günler bana askerlik Şubesinde muayene olduğumda 1 Nisanda gel demişlerdi ama burda 15-28Nisan yazıyor

 4. Kadir Karaaslan

  Beyler 95 dogumluyum ama işden dolayı muayene olup gidemedim askerlıge. 96/2 lerle gitmeyi istiyorum ne zaman muayene olmam gerekir?

  • Çok geç, Ağustos celp dönemi için işlemlerinizi yaptırabilirsiniz ama ona bile geç kalmış olma durumunuz var. Hemen başvuru yapıp erken sevk dilekçesi vermelisiniz.

 5. Mustafa bilici

  Merhaba mayıs 2 celp tarihim muayeneyi bn memlekette oldum istanbulda oturuyorum burdan sülüsü almam olurmu

 6. Iyi gunler şubat 11 de tecil bozdurdum muhtemel sevk tarihim 05.05.2016 kütügüm agustos gönderiyo ne zaman giderim ?

 7. Benim acik ogretim kayidim var fakat donuk sulusum nisan 25te cikar dediler ama ben okulu aktif ettirip tecil ettirmek istiyorum okul kayit yenileme ise nisan 28 de ben sulus ciktiktan sonra tecil ettire bilirmiyim

 8. Merhaba ben 01.01.1997 doğumluyum acaba tam olarak ne zaman askere alınırım kesin bir tarih verirmisiniz ,ayrıca sağlık meslek lisesi acil tıp teknisyenliği mezunuyum askeri sağlıkçı olarak mı yaparım yoksa normal mi

 9. Sınıf ve tErtibat bekliyor ne anlama geliyor

 10. Peki B grubuna kalırsak da mı 15 Nisan’da açıklanıyor, teşekkürler.

 11. Normalde Ağustos gidiyorum 96/2 için erken sevk istedim. Muayene olduğumda ehliyetim yoktu daha yeni aldım. Askeri şubeye gidip bilirsem bir faydası olur mu şimdiden teşekkür ederim..

 12. Hüseyin Türk

  Merhaba,

  1991 doğumlu, üniversite mezunuyum. Askerlik tecilimi Ocak ayında bozdurdum. 2. Celp Dönemi olarak Mayıs Celp Dönemine mi yoksa Haziran’daki Celp Döneminde mi askere gideceğim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  Saygılar,

  Hüseyin.

 13. muhammet çetin

  ben 96/2 gidiyorum muayene kağıdımda 05/05/2016 teslim tarihi yazıyor ben A gurubu olarak mı gidiyorum bilginiz varsa yardımcı olurmusunuz

 14. Hocam tekrardan selamlar. Sorumu sormuştum ama cevap alamadım rica etsem geri döner misiniz ? Eğer B grubu olursam iş yerine verip tazminatımı alacağım kağıdı ne zaman alabilirim ? A grubu silüsü ile aynı anda çıkmıyor ise bu silüs B grubu olduğumuz nerede yazıyor ? Teşekkürler

  • Askerlik yerleri açıklandıktan sonra 1-2 gün içinde askerlik sülüs belgenizi alabilirsiniz. Yer belli olduktan sonra o görüntünün dökümünüde alsanız kabul ederler diye düşünüyorum.

 15. Benim askerlik tescilliydi ama bozdurdum mayısta gitmem gerekirken ağustosa yazmıslar onu mayısa alma şansım var mı ?

  • Hsn Pederikocunti

   Bende aralık ta tecil bozup şubatta gitmeye çalışırken mayıs çıktı. Bende bir yol aramıştım fekat hiçbir yola baş vurmadım. Bu süreçte yapabileceğin şeyler olarak Askerlik şubesine ve KKK’ nabir dilekçe yazarak erken gitmek isteğini beyan etmen gerekiyordu, ama bunun sonuncunun ne olacağı belli olmaz erkene de alabilirdi, almaya da bilirlerdi. Evrakları gönderip işleme konması göz önününe alınacak olursa, şu saatten sonra yapacağın hiçbir başvurunun sonuçlanma ihtimali yoktur….

 16. Furkan Can Sezgin

  Selamun Aleyküm kardeşlerim benim bir konuda sorum olacak gerçekten bilgisi olan cevaplarsa sevinirim askerlik şubesinde meslek veya sertifika diye soruyorlar ya ben profesyonel dalgıç ve cankurtaranım bileniniz varsa 3 Yıldız Dalgıç Gümüş ve Bronz cankurtaranım bunların askerde bi faydası olur mu? fotokopilerini bıraktım şubeye şimdiden teşekkür ederim Allah Hakkımızda en hayırlısı neyse onu versin AMİN.

 17. 05/05/1996 gününe kadar askerlik yönünden bir sakıncası yoktur yazıyor e devlette. Nisanın son haftası yerim belli olur mu ? Ocak 29 da muayene oldum

 18. ben izmitliyim 3 yolluyolar ben erken gıtmek ıstedım mayıs ıstedım onlarda talep yolladı sızce ne olur mayıs cıkabılırmı bosluk olursa gıdersınız felan dedı nısan 20 sınde gelıp bak dedı olmazsa agustos gıdersın dedı

 19. Benim kasim 16 di erkene aldirdim askerlik subedine gttim mayisda gidersin dediler e devletdende bkyrm 05/05/2016 kesin gidermiyim maysda askere

 20. Ben hemşirelik yapıyorum askerde faydası olurmu hemşirlik yani

  • Evet olabilir, askerliğinizi sıhhiyeci, yani sağlık eri olarak yapabilir, ayrıca revirlerde veya askeri hastanelerde görev alabilirsiniz. Bu sebeple askerlik başvurunuz sırasında yanınızda tüm sağlık evraklarınızı varsa diplomalarınızı bulundurunuz.

 21. Aralık 2015 de muayne oldum verdikleri kağıtta 5.5.2016 sevk tarihi yazıyor askere gidermiyim 1995 doğumluyum. Mayıs celbinde bizim memleket asker goturuyor. Bide ptt kartım basılmış

 22. ben agustos tertibim mayısta gitmek için bimere yazı yazmıştım kabul olmuştu ama celp degişijkligi için askerlik şubesine gitmedim agustos gözüküyo ama bana gelen kagıtta yükümlünün 05,05,2016 askere gitmekte sıkıntısı yoktur yazıyo gidebilirmiyim acaba mayıs tertip olarak

 23. Nisan 15 kesin açıklanacak mi ya bana 20 nisan dediler askeriyede 15 nisan kesin bilgini

 24. Merhaba ben 92 dogumluyum yurtdisinda calistigim icin askerligimi tecil ettiriyordum fakat bu sene tecili bozdurup askere gitmek istiyorum tecili bozdurdugumda ne zaman askere giderim.

 25. merhaba günaydınlar size bir sorum olacaktı ben askerligimi tecil ettirmistim ocagın son haftası geri bozdurmustum ve su an tekrar tecil ettirme sansım warmıdır ACIKÖGRETİM LİSESİNDE kaydım war ve aktif durumda ayrıca tecilimi bozdurdugumda ordaki bayan 15 nisanda belli acemilign belli olur dedi we mayıs ayının ilk haftası gidersin dediler tekrar tecil hakkım war ise bana net we kesin birr cewap werirseniz cok sewinirim

 26. ayrıca askerlil subesinde bütün tecil ewraklarım war

 27. Mücahit Yıldırım

  05.05.2016 Sınıf ve tErtibat bekliyor ne anlama geliyor a.yada b grup gittim nasıl ogrenilim ve benim ehliyet yoktu sonradan aldım acemi birlikte ehliyet gösteresm ulaştırma olurmu ve kütük Kırıkkale Mayıs gidiyorum

 28. 05.05.2016 sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor , sonuç ne olur mayısa alırlarmı bilğiniz varsa söyleyebilirmisiniz. Bana Ordan mayıs ilk haftası gideceksiniz dediler sizce

 29. Sadettin AKBAYRAK

  Ben tecili mi 25 şubatta bozdurdum e devlette 05.05.2016 sınıf ve tertibat bekliyor yazıyor mayısta kesin gidermiyim acaba Teşekkürler. .

 30. 96/2 olarak gidecem bana verilen evrakta 02. 05. 2016 yaziyor a gurubu b mi nasil ve ne zaman belli olacak bilgilendirirmisiniz.

 31. Muhammet beydilli

  Ben subede meslegi soför olarak bildirdim ve ehliyetim var aynı zamanda G belgemde var yani mobil vinç ( kamyon üstüde oluyor) faydası olurmu tesekkürler

 32. Selam bana verilen kagitta muhtemel sevk tarihi 05.05.2016 yaziyor mayista gitme olasiligim sizce kaçtır bide ben erken sevk istedim

 33. Muayeneden sonra bana meslek sorduğunda öğrenciydim mesleğim yok dedim adam kafasına göre elektrik bina donatıcısı yazdı askere gittiğimizde bu meslek üstüne bişey çıkabilir mi ? Ayrıca 95/1 gitmem gerekiyodu tecili şubat ayında kaldırdım bana verilen kağıtta 02.05.2016 yazıyo mayısıkma ihtimali nedir ?

 34. Muhammed KOÇDAĞ

  Selamun Aleykum 96/2 acemi birlik yerleri e devlet üzerinden 15/04/2016 da mi aciklanacaktir şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

 35. 96 dogumluyum şubat, mayıs, agustos, için erken sevk istedim şubat , mayıs, kabul olmadı , askerlik şubesine gittim durum belgesi almak için agustos yazıyodu sordum köyüm 4 gönderiyo celp tercihi yaptım kabul olmuş mu yani dedim evet kabul olmuş agustos celp döneminde sevke tabisin dedi gitme gihtimalim varmı dogrumudur ki , kütahyalıyım kütahya agustos gönderiyo , kütahya da yaşıyorum ilcem altıntaş 4 gönderiyo

 36. Yarın belli olacakmı 96/2 acemi birlikleri

 37. ben mayısta askere gitcegim acemi birliğimin ne zaman belli olcagını öğrenmek için aradığımda bana kesin bir cevap vermiyolar arkadaşıma nisan 22 demişler bana nisan 15 dediler tam olarak ne zaman öğreneceğim yardımcı olabilirmisiniz

 38. Mrblr 05/05/2016 yazıyor sizce A mi B giderim

 39. Furkan eryılmaz

  Ben normalde 3 gidiyorum erken sevk istedim mayisa kabul olmazsa agustosta kesin gitmek icin tercihi kaldirtip kendi celp donemimde gitmek istiyorum diyebilirmiyim

 40. 96 dogumluyum şubat, mayıs, agustos, için erken sevk istedim şubat , mayıs, kabul olmadı , askerlik şubesine gittim durum belgesi almak için agustos yazıyodu sordum köyüm 4 gönderiyo celp tercihi yaptım kabul olmuş mu yani dedim evet kabul olmuş agustos celp döneminde sevke tabisin dedi gitme gihtimalim varmı dogrumudur ki , kütahyalıyım kütahya agustos gönderiyo , kütahya da yaşıyorum ilcem altıntaş 4 gönderiyo

 41. Tayfun Gündoğdu

  Bugün çoğu kişinin açıklandı kütüğüm 4 gönderiyor ama ben 93 doğumluyum ocakta tecilimi bozdurdum muayne oldum şuanda bende Hakkı’nızda herhangi bir sınıflandırma mevcut değildir diyor ilerlerleyen günlerde açıklanma ihtimali varmı yoksa bir sonraki celp dönemini mi beklicez ?

 42. batuhan bozkurt

  MERHABA
  benim bir sorum olacak diger yerlerden cevap gelmiyor birde burdan sorayım dedim benim bir arkadaşım var onun geceleri altına ıslatma sorunu var o kesin askere gitmek istiyor ben çürük verirler dedim ama çürük verirler mi yoksa gitmek isterse gidebilirmi kendisi çekiniyor sormakta yardımcı olur musunuz? lütfen cevabınızı en kısa zamanda bekliyorum. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜR EDERİM….

  • Merhaba, alt ıslatma sorunu sorun olacağını düşünmüyoruz. Bu durumu hakkında askerlik muayenesinde karar verilir. Durumunu muayene esnasında kesinlikle doktorlara söylemeli.

 43. 15 nsn da belli olck dediler askerlik sevk de sevkiniz bulunamamaktadir diyor askrlik belgesin de 05/05/2016 yaziyor ne demek oluyor bazi arkadaslarimin yeri belli olmus bnm ki cikmiyoo

 44. 93 dogumluyum tecilimi aralik ayında bozdurdum muayene oldum şubatta gitmek istedigimi belirttim fakat muane oldugum gun bana nisan ayina kaldigimi soylediler fakat bugun e devletten baktim cıkmamış sınif ve tertibat bekliyor diye bir yazi cikti birde
  Asağidaki kimliği yazıli yukumlulugun 05.05.2016 tarihine kadar askerlik islemleri yönünden bir sakıncasi yoktur diyor . Ne yapacagim yardimci olun

 45. 96/2 Manisa merkez piyade

 46. ibrahim çalış

  sülüs ile ilgili bilgi almak istiyorum

 47. ibrahim çalış

  manisa merkez sorusu almak istiyorum

 48. Hasan Özdolanbay

  Merhaba 12.09.1996 dogumluyum 31 araliga kadar tecilliyim. Bu mayis ayi icinde tecilimi bozsam nezaman askere gidebilirim. Acil cebap verin lütfen. Tşekkurler.

 49. Hüseyin ÖZŞAN

  Benim muhtemel sevk tarihi 4 mayıstı açıklanmadi henüz.96/2 B grubu ne zaman açıklanır yada agustosa mı kaldım…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*