Anasayfa / Askerlik Yeri Sorgulama / 96/2 Yedek Subay Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

96/2 Yedek Subay Askerlik Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

Mayıs 2016 celbinde silahaltına alınacak yedek subay aday adaylarına ait trt duyurusu aşağıdaki gibidir.

1. Mayıs 2016 celbinde silahaltına alınacak yedek subay aday adaylarının sevk öncesi hazırlık işlemleri, sınıflandırma ve sevk işlemleriyle ilgili hususlar müteakip maddelerde açıklanmıştır.

2. Mayıs 2016 yedek subay celbinde birinci ve ikinci grup yedek subay nitelik listesine (ynl);

A) 2015/05, 2015/06 ve 2015/07’nci grup olarak yoklaması yaptıranlar,

B) 29 şubat 2016 tarihine kadar; 1980 ve daha yaşlı doğumlulardan yoklamasını yaptıranlar, erken sevk müracaatında bulunan ve başvurusu kabul edilenler, askerlik hizmetini 12 aylık erbaş/er statüsünde yapmakta iken dört yıllık fakülte veya yüksek okul bitirerek istekleri üzerine geçici terhis edilenler, erteleme ile sevk tehirleri sona erenler, dövizli/bedelli askerlik hizmeti kapsamından çıkartılanlar, daha önceki celp dönemlerinden bakaya olanlar (sınıflandırılmamış olanlar) alınacaktır.

3. Mayıs 2016 yedek subay celbinde; yedek subay nitelik listesine alınanlardan 01 aralık 2015 ile 31 mart 2016 tarihleri arasında sevk öncesi hazırlık işlemini yaptıranlar sınıflandırılacaktır. e-devlet kapısından sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptıran yükümlülerden askerlik şubesi başkanlığına müracaat edip raporlama işlemlerini yaptırmayanlar sınıflandırılmayacaktır.

4. 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi gereği sevk öncesi hazırlık işlem dönemi bitim tarihini kapsayan istirahat raporu bulunan yükümlüler, istirahat raporunun bitim tarihini takip eden ilk iş günü askerlik şubesi başkanlığına müracaat edecektir. İstirahat süresinin bitiminde askerlik şubesi başkanlığına müracaat etmeyenler ile yasal mazeretleri olmadan 31 mart 2016 tarihine kadar sevk öncesi hazırlık işlemleri için askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat etmeyenler bakaya işlemine tabi tutulacaktır.

5. Yükümlüler sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmak üzere askerlik şubelerine gelirken lisans diploması, not döküm belgesi (transkript), öğretmen bildirim çizelgesi, akademisyenlik belgesi (varsa), yabancı dil sınav sonuç belgelerini (varsa) hazır bulunduracaklardır.

6. Seçim ve sınıflandırma sonuçları millî savunma bakanlığınca 22 Nisan 2016 saat: 10:30’dan itibaren e-devlet kapısından yükümlülere duyurulacaktır. Sınıflandırılan yükümlüler tekrar sınıflandırma işlemine tabi tutulmayacaktır.

7. Seçim ve sınıflandırma sonucunda;

A) Bir aylık temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adayları 28-29 Nisan 2016, iki buçuk aylık temel eğitime tabi tutulacak yedek subay adayları 12-13 Mayıs 2016, kısa dönem erbaş/er statüsüne ayrılanların birinci grubu 02-05 Mayıs 2016, ikinci grubu ise 08-10 haziran 2016 tarihleri arasında tertip edildikleri birliklere sevk edileceklerdir.

B) Sınıflandırma sonuçları açıklandıktan sonra yükümlüler yukarıda belirtilen sevk başlangıç tarihlerinden iki iş günü öncesine kadar e-devlet kapısından ve askerlik şubelerinden sevk evrakını alabileceklerdir. Bu tarihlerden sonra sevk evrakı sadece askerlik şubesi başkanlıklarınca verilecektir.

C) Yol ve iaşe parası, e-devlet kapısından sevk evrakını alan yükümlülere adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde bulunan adresi ile eğitim birliği, askerlik şubesi başkanlığından sevk evrakını alan yükümlülere ise sevk evrakını aldığı askerlik şubesi ile eğitim birliği arası esas alınarak verilmektedir. yükümlüler isimlerine yapılan ödemeleri ptt şubelerinden veya ptt kartı ile pttmatiklerden alabileceklerdir.

D) 1111 sayılı askerlik kanununun 47’nci maddesi kapsamında sevkin son gününü kapsayan istirahat raporu bulunan tıp doktorları istirahat raporlarının bitimini takip eden ilk mesai gününde sevk edilmek üzere askerlik şubesi başkanlıklarına müracaat edeceklerdir. Müracaat etmeyenler hakkında bakaya işlemi yapılacaktır. Bakaya tıp doktorlarından kendiliğinden askerlik şubesi başkanlıklarına mürcaat edenler veya ele geçirilenler derhal sevk edilecektir.

8. Seçim ve sınıflandırma sonucu tertip edildiği sınıf okulu/eğitim merkezlerine katılmayan yükümlüler bakaya işlemine tabi tutulacaktır.

9. 1076 sayılı yedek subay ve yedek askerî memurlar kanununun ek-6’ncı maddesi gereğince bu duyuru yükümlülere tebliğ mahiyetindedir.

Milli Savunma Bakanlığı Resmi Açıklaması

96-2-askerlik-yerleri-aciklamasi

10 yorum

 1. Merhaba, şuan bir üniversitede kaydım var. 2018 e kadar tecilli gözüküyorum. Fakat 2. dönemde ders kaydı yaptırmadım. Bu tecilime etki eder mi? Şuan üniversite için ygs sınavına girdim, lys sınavına hazırlanıyorum. Aklımda sürekli bu soru var hazırlanırken askere çağırmalarından korkuyorum. Şubeye gidemiyorum askerlik işlemlerini başlatacaklar diye. Lütfen cevaplar mısınız.. Teşekkürler..

 2. Askerlik sorgulama nereye düsdügüm

 3. askerligim nereye dusmustur

 4. 96/2 askerlik yerleri ne zaman acıklanacaktır

 5. Tuncay Karataş

  bilecik 9 alay jandarma 🙂

 6. Sami hıdırlar

  96/2 gidiyorum milletin ki açıklandı nereye düştüğü benim ki açıklanmadı ?

 7. Askerlik sorgulama nereye duşdüm

 8. Merhabalar kadrolu ogretmenim adayligim kalkti gecen bakaya dan islem yaptirdim 28.07.2016 tarihinde siniflandirmam yapilacak yedek sb adayiyim fakat evlenmeyi planliyorum nikah yaptigim zaman kasim celbine ertelenmem mumkunmudur ogretmen oldugum icin ek-a belgesi vermem gerekiyor kasim celbinde okulda gorevde olacagim icin agustos celbine erteleyebilirmiyim 28.07.2016 tarihinde siniflandirmam yapildiktan sonra hangi tarihte nikah yaparsam agustos ayinda askere alinmam?

 9. Benim Tecil için Lise diplomamı Getirmem istendi Yalnız Bir Dersden Kaldığım için Diplomam verilmiyor Yardımcı olurmusunuz
  SAYGILARIMLA

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*