Adımayan’da Askerlik İşlemleri Muhtarlara Anlatıldı

0
44

Adıyaman’ın Samsat ilçesinde yer alan köylerin ve mahallelerin muhtarları bir araya getirildi. Getirilmelerindeki amaç askerlik işlemlerini derinlemesine anlatmaktı. Bulundukları yerdeki kişilere bilgi verilmesi maksadıyla bu konu hakkında detaylı bir şekilde bilgilendirildiler. Samsat ilçesinin Kaymakam’ı bizzat bu konferansa katıldı. İlçede yer alan Cumhuriyet konferans salonunda yapılan bilgilendirmeye Askerlik şubesi başkanı da katıldı. Bunların yanı sıra ilçe ve mahallelerin muhtarlarıyla birlikte, ilçenin Jandarma komutanı ve Jandarma kıdemli başçavuşu olan Albay Davut Kulalar da burada görev aldı.

Toplantının başlangıç konuşmasını Samsat İlçe Kaymakam’ı Kürşad Atak gerçekleştirdi. Konuşmanın başından sonuna kadar vurgulamak istediği şey, askerliğin ne kadar kutsal bir görev olduğu noktasındaydı. Yapılan bu toplantının amacı olarak da askerlik şubesine yardım etmek maksadı içerdiğini dile getirdi. Kaymakam Kürşad Atak, kürsüden indikten sonra yerini bilgi vermek maksadıyla Adıyaman Askerlik şubesi başkanı Davut Kulalar aldı. Albay Kulalar, Adıyaman’da yer alan askerlik şubesi hakkında bilgi verdi. Ayrıca bunun dışında, Adıyaman’ı kapsayan Malatya Bölge Askerlik şubesinin yürüttüğü çalışmalar ve neler yapıldığı konusunda muhtarları bilgilendirdi. Yapılan sözleşmenin diğer bir amacı da sözleşmeli er ve erbaş katılımını artırmak olduğundan dolayı, köylerdeki gençleri bu konuyla ilgili bilgilendirmeye de davet etti.

Askerlikten kaçanlar yapmak istemeyenler ya da firar gibi durumların söz konusu olmasının biraz daha azaltılması maksadıyla herkese görev düştüğünü dile getirmiştir. Adıyaman’ın bunun gibi durumlar karşısında iyi bir vaziyette olduğunu açıklamıştır. Adıyaman’da toplam asker kaçağı ya da firar durumları yüzde 8’lik bir oranı kapsamaktadır. Samsat ilçesinden memnun olduğunu da dile getiren Albay Kulalar, hedeflerinin yüzde beş olduğunu açıklamıştır. Yüzde beşe düşürmeleri durumunda bu bölgede çok fazla bir sıkıntı olmayacağını da dile getirmiştir. Ancak oranın sıfıra inmesi için topyekun mücadele etmek gerektiğini ve herkesin bunu vazife bilmesini dile getirmiştir. Muhtarların bu konuda en çok görev yapması gereken kişiler olduğunu da dile getirmiştir. Toplantının sonunda ise onlara bu konuda kendilerine yardımcı olacakları için teşekkür ettiklerini dile getirmiştir.

Toplantının son aşamasında ise muhtarların etki alanlarının olduğu bölgelerdeki listeler verilmiştir. Muhtarların listeleri ellerine alarak, sonradan bu evlere giderek asker kaçaklarını askere gitmelerine ikna etmeleri söylenmiştir. Halen asker kaçağı olarak devam etmek kişiler için ödemesi gerekli olan idari para cezalarından da muhtarlara söz edilmiştir. Muhtarlar bir takım sorular sormuş ve toplantı sona ermiştir.

Soru Sor!