Ağrı’da Karakola Saldırı: 2 Asker Şehit

0
60

Ağrı Doğubeyazıt ilçesi Jandarma Karakolu önünde patlayıcı yük taşıyan traktörün intihar saldırısı ile ilgili olarak Ağrı Valiliği yaptığı açıklamada 2 askerin şehit, 31 askerin de yaralı olduğunu bildirdi.

Ağrı Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada olayın saat 03.00 sularında Doğubeyazıt merkezine 15 km uzakta yer alan Iğdır karayolu üzerindeki Karabulak Jandarma Karakoluna yaklaşık olarak 2 ton patlayıcı taşıyan traktörle intihar saldırısı düzenlendiğini bildirdi.

Saldırı sonucunda 2 güvenlik görevlisi şehit olurken, 31 güvenlik görevlisi de yaralandığı açıklandı. Hastanede yaralı askerleri ziyaret eden Ağrı Valisi Musa Işın, daha sonra saldırı düzenlenen jandarma karakolunda da inceleme yaptı. Vali Işın, yaralı askerlere geçmiş olsun, dileğini iletmesinin ardından incelemek üzere gittiği karakolda, patlamanın ilçe merkezinde de hissedildiğini ve aynı deprem gibi yaşanarak, korku verdiğini, aynı zamanda patlama etkisi ile Karabulak köyündeki ev ve iş yerlerinin de camlarının kırıldığını belirtti.

Patlamadan sonra çift yönlü olarak ulaşıma kapatılan Doğubeyazıt Iğdır karayolu çalışmaları ve PKK terör örgütü mensuplarının yakalanması için başlatılmış olan operasyonun da sürdüğü bilgisi verildi.

Saldırıda Şehit Olan Askerlerin Kimlikleri Belli Oldu

Şehit düşen askerlerden bir tanesi Siirt nüfusuna kayıtlı Mansur Cengiz olurken diğer asker de Adıyaman nüfusuna kayıtlı Medet Mart oldu. Şehitlerin cenazelerinin yapılacak olan otopsinin ardından törenle memleketlerine gönderileceği bildirildi. Diğer yandan patlama sonucu ağır şekilde hasar görmüş olan Karabulak Jandarma Karakolu ön cephesi de branda ile kapatılırken, uzman ekipler karakolda inceleme yaptılar. Saldırıya ilişkin olarak delil toplayan uzmanların yanı sıra güvenlik güçleri de zırhlı araçlarla ve sinyal kesici sistemlerle karakolun etrafında yoğun bir şekilde güvenlik önlemi aldılar. Saldırının ardından çift yönlü olarak ulaşıma kapatılmış olan Doğubeyazıt Iğdır karayolu da yapılan inceleme sonrasında yeniden açılırken, saldırıda yaralanmış olan 31 askerden 4 askerin sağlık durumunun ise ciddiyetini koruduğu açıklaması yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’e telgraf gönderdi ve şehit olan askere Allahtan rahmet, yaralı askerlere ise acil şifa dileklerinde bulundu.

Soru Sor!