Aile Hekiminde Askerlik Muayenesi

2
60

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde değişiklik gerçekleştirildi. Türk Silahlı Kuvvetleri  bu değişiklik ile birlikte Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Sağlık Yeteneği Yönetmeliği kapsamında artık askerler muayenelerini bağlı bulundukları aile hekimlerinde yaptırabilecekler.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Sağlık Yeteneği değişiklik yapılmadan önce askeri hastanelerde yapılan rutin askerlik muayeneleri artık aile hekimleri tarafından yapılacak. Askeri hastanelerde yapılan askerlik muayeneleri askeri hastanelerinin az olması sebebi ile artık aile hekimleri tarafından gerçekleştirilecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte yapılan değişiklik kapsamında; Askerlik Kanunu kapsamında yükümlülerin sağlık muayeneleri, askerlik şubelerinin bulunduğu yerlerde, kayıtlı oldukları aile hekimleri tarafından eğer kayıtlı aile hekimleri yoksa en yakın sağlık ocaklarında görev yapan aile hekimleri tarafından yapılacak. Yapılan sağlık tetkikleri sonucunda eğer ki; kişide rahatsızlık ya da asker adayının söylemiş olduğu sağlık sorunu sağlık ocağında görevli olan aile hekimi tarafından yapılamazsa poliklinik sevki yapılacak. Polikliniklerde tabipler ve doktorlar tarafından yapılmaktadır. Tüm bu sağlık tetkikleri sonucunda askere gidebilecekler ya da sağlık muayeneleri yapılması gerekenler ve askere gidemeyecekler olarak gruplandırma yapılarak işlemler daha da kolaylaştırılacaktır.

Asker adayının yaşadığı bölgede herhangi bir aile hekimi yoksa en yakın resmi sivil sağlık kuruluşunda ya da asker hastanelerinde bulunan tek tabip tarafından sağlık tetkiki ve askerlik muayenesi yapılacak. Sağlık kuruluşlarına sevkten önce kişilerin ‘Yoklamalarda Uygulanacak Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Formu’nu doldurması istenecek. Yurt dışında yaşayan askeri yükümlüler ise; bu kontrolleri yine bağlı bulundukları hastanelerde yaptırabilecekler. Bu sağlık tetkikleri ve sağlık muayeneleri konsoloslukta görevli yetkililer eşliğinde yapılacak. Yoklama formları doğrudan vatandaşın kayıtlı olduğu askerlik şubesi başkanlıklarına yollanacak. Askere gidecek ve aynı zamanda da yurtdışında yaşayanların ‘Yükümlülere Yoklamalarda Uygulanacak Sağlık Durumu Hakkında Bilgi Formu’ ile ilgili herhangi bir düzenlenme yapılmayacak. Askerlik yükümlülüğünü fiili bir şekilde silah altına alınmayı gerektirmeyen askerlik hizmet çeşitleri arasında yer alan seçeneklerden sadece biri ile yerine getirecek olanların askerlik konusunda yapılan yoklamaları yaptırılamayarak devre dışı durumda olacak.

2 Adet Soru ve Cevap

Soru Sor!