Asker Ailelerine Maaş Nasıl Bağlanır?

1
336

Yirmi yaşına basan ve asker çağrısı alan bir kişinin, buna yanıt olarak askerlik şubesine gitmesi gerekecektir. İçinde bulunmuş olduğu durumdan ötürü, bireylerin iki yıl tecil haklarını kullanma şansları olacaktır. Bununla birlikte maddi açıdan kötü bir duruma sahip olan bireylerin, ailelerine maaş bağlatma durumu da olacaktır. Bunu araştırmak adına kişilerin yapacağı şey, askerlik şubesine gitmenin yanı sıra internet kanalını kullanmak olacaktır. Askerlik şubesi üzerinden yapacağınız işlemler uzunca bir vaktinizi alacağınızdan ötürü, internet kanalından “Asker Ailelerine Maaş Bağlanması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?” aramasını yapmanız daha mantıklı olacaktır. Ancak buna başvurabilmek için belirli şartları yerine getirmeniz gerekecektir. Asker üzerinden maaş bağlatmak için başvuruda bulunacak kişiler, askerin nikâhlı eşi ya da annesi olacaktır. Annesinin sağ olmama durumuna bağlı olarak, kişilerin babası da başvuruda bulunabilir. Eşi başvuracak ise nikâhlı olması şart olacaktır.

Resmi nikâha sahip olmayan bir eşinin bu şekilde bir maaş bağlatması mümkün olmayacaktır. Kişilerin başvuruda bulunurken bazı şartları yerine getirmeniz gerekecektir. Başvuru sırasında yapacağınız şey, nüfuz cüzdanı fotokopisi ile birlikte muhtaç asker ailelerine yardım programı başvuru formunu doldurmanız gerekecektir. Bireylerin bu formu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan alması gerekecektir. Almış olduğu bu belgeleri dolduran ve başvurusunu tamamlayan bir kişinin, maddi durumu göz önüne alınarak olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirilecektir. Kurumun asker ailelerine bağladığı maaş iki aydan iki aya 500 lira değerindedir. Bu da kişilere verilen paranın aylık 250 liraya tekabül ettiğini söyleyebiliriz. Bununla birlikte bir evden iki asker varsa, her asker için ayrı ayrı maaş bağlanma durumu da olacaktır. Böyle bir durumda askerlerin eşleri ya da anneleri başvurabilecektir.

Haksız bir şekilde maaş alacak olan kişilerin hakkında yasal bir işlem yapılacaktır. Bunun sonucunda, bir cezaya tutulacak olan kişinin maddi açıdan bütçesi sarsılacaktır. Asker ailelerine maaş bağlama konusunda bireylerin askere gidecek olan kişinin işlem yapacağı tahmin edilmektedir. Ancak yanlış bilgilerden ötürü, bireylerin yanlış yönlendirildikleri görülmektedir. Böyle bir şey ile karşılaşmamak adına, kendinizin araştırma yapması daha doğru olacaktır. Başkalarının lafıyla hareket ettiğiniz zaman, maaş bağlanacağı zaman bu şansı elinizden kaçırmış olabilirsiniz. Ayrıca askere çağırılan erlere de maaşlar verilmektedir. Bu maaşlar arasında, bir değişim söz konusudur. Bu değişim askerlerin rütbelerine göre değişir ve bu da eğitim durumlarına bağlı olmaktadır.

Asker ailelerine bağlanacak olan maaş hakkında internette çıkan haber;

Başbakan Recep Tayip Erdoğan tarafından dün açıklanan çocuğu askere giden muhtaç aileye askerlik boyunca 250 TL maaş bağlanması müjdesi çok sayıda muhtaç aileyi umutlandırdı. Maaş bağlanması ile ilgili çalışmalar jet hızıyla tamamlandı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, oğlu askere giden muhtaç ailelere 250 lira aylık bağlanması uygulamasının başladığını, ailelerin, çocukları askerde olduğu sürede aylık almak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurmalarının yeterli olduğunu bildirdi.

Şahin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdelediği oğlu askere gittikten sonra maddi sıkıntıya giren ailelere yapılacak yardım çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Bakan Şahin, bu aileler için hazırladıkları yardım sistemini eşi vefat eden kadınlar için de uyguladıklarını belirterek “Her seferinde gelip başvuru yapılmasına gerek yok. Sosyal yardım sisteminde kişi başına düşen geliri asgari ücretin üçte birinden az olan potansiyel olarak bizim hedef kitlemizde bulunan aileler var. Şimdi aynı mantıkla evladı askere gittiği için muhtaç duruma düşen aileler içinde uygulayacağız” dedi.

*Çocuğu askere giden aileye maaş bağlanacak

Çalışan oğullarının askere gitmesinden dolayı sosyal yardıma muhtaç olman aileler için yardım sistemini devreye sokacaklarını dile getiren Bakan Şahin, “Aylık 250 lirayla çocukları gelene kadar biz sosyal devlet olarak ailenin yanında olacağız. Daha önce bu görev yerel yönetimlere verilmiş. Bunlardan bir kısmı bunu yerine getirmiş, bir kısmı getirmemiş. Yinede yerel yönetimler yardım yapmak istiyorsa yapabilirler” diye konuştu.

Mevcut askerlerin aileleri de maaş alacak

Bakanlığın çalışmaları sonunda yaklaşık 20 milyon kişinin ekonomik ve sosyal analizine teknoloji yoluyla ulaşabildiklerine dikkati çeken Şahin, “Kırsalda veya kentte aile gelip, ‘Benim çocuğum askere gitti, onun üzerinden gelir aldığımız için şu anda muhtaç duruma düştük’ dediği zaman, talep ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı üzerinden bize bildirildiğinde onlara düzenli yardıma geçeceğiz. Bu durum özellikle köylerde çok fazla yaşanıyor, ” ifadelerini kullandı.

Bakan Şahin, bu durumdaki ailelerin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına müracaat etmeleri gerektiğini belirtti.

“Yapılacak analizler sonucu net rakam belli olur. Ama 100 bin civarı bir potansiyel bekliyoruz. Bu aileler hemen vakıflara gelecekler, ‘Benim çocuğum askerde, o gelene kadar geçinecek durumda değilim’ diye başvuracaklar. Oradaki sosyal hizmet uzmanları bu ailenin talebini yerinde tespit edecek. Durum onaylanırsa Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü, Bakanlığımıza bu ailelerle ilgili veri geliyor. Bakanlığımız elimizdeki bütün veri sistemine bakıyor ve uzman raporuna göre aile maaşa başlıyor.”

Bakan Şahin, uygulamanın başlaması için yasaya ihtiyaç olmadığını belirtti.

1 Adet Soru

Soru Sor!