Askerde Geri Hizmet Kalktı Mı?

0
60

Askerlikte geri hizmet uygulaması konusunda yapılan uygulama hakkında fikir ayrılıkları devam ederken; yönetim bunun bir eşitsizlik olduğuna karar vererek Askerde Geri Hizmet Uygulamasına son verdi. 35 yaşını doldurmuş olan askerler geri hizmet işlerinde çalıştırılıyorlardı. Bu nedenle de diğer askerler ile arasında bir eşitsizlik oluyordu.

Milli Savunma Komisyonu Başkanı AKP’li Kemal Yardımcı imzasıyla TBMM’ye sunulan yasa teklifi askerlikle ilgili birçok yenilik gelmesini sağlıyor. Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un zamanında devreye giren yasa özlük haklarını da içeriyor.

Askerlikte Geri Hizmet Asker Kaçaklarına Kabus Oldu

Askerlik çağına gelmiş olan asker adayları askerlik çağına gelmiş olmalarına rağmen askere gitmeyip kaçak asker konumunda bulunuyorlarsa; bu durumda yakalanıyorlar ve 35 yaşını doldurduklarında geri hizmet olarak çalıştırılıyorlardı. Geri hizmet kalkınca bu durumda ortadan kalktı.

BÖLÜCÜ HARİTALARA SON VERİLDİ
Bu yasa teklifi sayesinde aynı zamanda da Türkiye Cumhuriyeti bölücü haritalara da son vermiş oluyor. Yasa kapsamında eğer yasa onay alırsa; Türkiye Cumhuriyeti’ni bölmeye ya da parçalamaya iç savaşlara neden olmaya çalışan birçok harita da ortadan kalkacak. Yani bu yasa sayesinde; Askerlikte Geri Hizmet Uygulaması kalktığından dolayı artık kaçak asker olma devri neredeyse son bulacak ve en önemlisi de yaşı 35 üstünde olan asker adayları ile de genç asker adayları askere gittiklerinde eşit haklara sahip olmuş olacaklar.

ASKERLİK MECLİSİ KURULDU

Askerlik Meclisi, oluşturulacak ve bu mecliste görev alacaklar arasında; illerde vali veya vali yardımcısı illerde kaymakam, askerlik şubesi başkanı veya vekili, illerde nüfus ve vatandaşlık müdürü, ilçelerde nüfus müdürü ve iki hekimi yer alacak. Daha önce mecliste yer alan belediye veya mahalli idareden bir kişinin meclis üyeliğine yeni yasa ile birlikte son veriliyor.

ASKERLİK YASASI İLE TEKNOLOJİK DEVRİM

Yasa teklifiyle yapılan bir başka değişiklik de yazılı tebligat uygulamasının artık gündemde olmayacağı konusu oldu. Askerlik şubelerine bu yeni karardan önce her sene yaklaşık olarak 600.000 yükümlü adına son yoklama çağrı tebligatı, 450.000 yükümlü adına da sevk için tebligatı çıkartılarak yollanıyordu. Yapılması öngörülen değişiklikle, duyurular TRT üzerinden yapılacak.

Soru Sor!