Askerde Hastalık İzni

1
49

Vatani görevini yapmak için askere çağırılmış olan kişilerin, gitmiş oldukları görev yerlerinde bazı durumlardan ötürü hasta olması mümkündür. Hastalığa yakalanan birinin, öncelikli olarak yapması gereken şey bulunduğu yerdeki revire gitmek yönünde olacaktır. Askerin ilk müdahalesi burada yapılacak olup, bununla birlikte buradaki müdahale yetersiz kaldığında hastaneye sevki gerçekleştirilecektir. Bireyin bu dönem içinde izin alması gerektiği kanaatine varan doktor, ona istirahat verecektir. Askerin hastalık izni konusunda, durumuna bağlı olarak izin alabileceğini bilmesi gerekir. Öncelikli olarak revirdeki doktor, kişiye faydalı olabilecek olan ilaçları önermektedir. Askerde halen bir değişme olmadığını gören doktor, onu yakın bir hastaneye sevk ederek orada bakınmasını sağlayacaktır. Askerin hastalık izin hakkını kullanması durumunda, izinli olmuş olduğu günler askerliğinden düşecektir.

Bazı durumlarda kişiler, hasta olmasa dahi eğitim yapmamak adına bu yola başvurabilirler. Ancak hasta olmadıkları, üst rütbeler tarafından anlaşıldığında bireyin kötü bir cezaya çarptırılacağını bilmesi gerekir. Bu cezalardan bir tanesi üst üste iki gün nöbette beklemek olabilir. Ceza tamamen komutanının hoş görüsüne kaldığından ötürü, bu durumda kötü bir durumla karşılaşabileceğinizi bilmeniz gerekir. Başınıza gelen her türlü badireye razı olmak durumundasınız. Ayrıca size verilen ceza sonucunda, istirahat almanız da olduğundan daha zor olacaktır. Revirdeki doktorları, komutanlarınız uyardığından ötürü size istirahat verme olayı biraz daha zorlayıcıdır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için sadece hasta olduğunuz dönemlerde bu izni kullanmaya özen göstermelisiniz. Eğitim yapmamak maksadıyla böyle bir durumla karşılaşmanız sizi ilerleyen zamanlarda üzebilir.

Özellikle acemi birliğine gitmiş olan kişilerin, istirahat alması daha zor olacaktır. Çünkü genel olarak zorlayıcı eğitimin burada bulunmasını göz önüne alırsak, burada askerlik yapan kişiler daha sık izin alma gereksiniminde bulunmaktadır. Buna bağlı olarak da komutanlar revirdekileri yine uyarmaktadırlar. Kişilerin aileleri hasta olduğu zaman izin alma gibi bir durumları olmayacaktır. Böyle zamanlarda, sadece normal izinlerini kullanarak ailelerini ziyaret edebileceklerdir. Aksi halde başka bir şekilde ailelerini görme durumları olmayacaktır. İzin hakkı bitmiş olan bir askerin de komutanının verdiği tolerans ile ailesini görmesi mümkün olacaktır. Fakat bireylerin, böyle bir durumdayken birliğe dönme tarihlerine dikkat etmesi gerekecektir. Sizin için izin veren komutanınızın başı, bu meseleden ötürü derde girebilir. Ayrıca izinliyken diğer hareketlerinize de dikkat etmeniz sizin faydanıza olacak bir davranıştır. Geçirmiş olduğunuz bir trafik kazası ya da başka bir sebepten ötürü, askerliğinizin uzama durumu olacaktır.

1 Adet Soru

  1. merhaba, şuan da nişanlım askerde acemi birliğini yapmakta.(kısa Dönem) 3 Ağustosta teslim oldu yani gideli daha 3 gün oldu. askere gitmeden 1 ay önce sağ bacak dizinde büyük bir şişme ve kitlenme oldu. özel hastaneye gitti emar sonucunda ameliyat dendi. maddi durumdan dolayı olamadı.askere gittiğinde kitlenme vardı,dizini bükemiyordu.3 gün boyunca eğitimde yaptırdıkları spordan dolayı tekrar bacağının diz kapağı davul gibi şişmiş. terlik istirahatı vermişler. ordaki komutan izin verdik ama her terlik izin demek +1 gün askerliğinin uzaması demiş.
    8 ağustos pazartesi günü revire gidebilmek için anca izin aldı. sizce revire kontrole gidene kadar terlikle durduğu için acemisi uzar mı. yoksa usta birliğine ek süre olarak mı eklenir. normalde 13 ocakta geliyordu 2 gün terlikle durdu diyelim 15 ocakta mı gelir???? cevaplarsanız sevinirim

Soru Sor!