Anasayfa / Askeri Bilgiler / Askerde Kaç Aşı Olunuyor?

Askerde Kaç Aşı Olunuyor?

Askere gidecek olan bireylerin sağlıklarını kontrol altına almak adına izlenen bazı yollar bulunmaktadır. Bu yollar, bireylerin acemi birliğine gidecekleri zaman yapılmaktadır. Aşıların belirlenmesinde etkili olan faktör, hastalığın yaygınlığına göre belirlenmiştir. Askerlere vurulan toplam üç adet aşı bulunmaktadır.

Bu aşıların isimleri; kızamık, tetenoz ve menenjittir. Bireylerin acemi birliklerine gittikleri takdirde, bu üç aşıyı aynı anda vuruldukları bilinmektedir. Sağlık muayenesinden sonra birliğe girerken askerlere bu aşılar vurulmaktadır. Bu işleyişin amacı, olası bir tehdit durumunda, hastalığın diğer askerlere bulaşmaması yönünde olmaktadır. Bu şekilde davranan bireylerin, bulaşan bir hastalığı başkasına bulaştırma durumları yoktur. Kişilerin akıllarında bulunan “Askerde kaç aşı olunuyor?” sorusuna cevap olarak üç diyebiliriz. Bunun haricinde, diğer askerlere karşı izlenen toplu bir prosedür bulunmamaktadır. Askere giden kişilerin bu aşılara güvenerek, kendilerini tedbir altına almamaları çok yanlış bir durumdur.

Oradaki koğuşlarda yaşayan insan sayıları fazla olduğundan ötürü, herhangi bir hastalık tehdidiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bireylerin özellikle soğuk kesimlerde de kendilerine çok fazla dikkat etmesi gerekecektir. Soğuk bir memlekette bulaşan hastalığı atlatmaları biraz zor olacağından ötürü, bulaşmadan önce tedbirini almak faydalı olacaktır. Genel olarak sıcak ortamlarda üreyen mikroplara karşı bu tür aşılar vurulmuştur. Ancak bu mikroplardan bazılarının soğuk havalarda da ölmediği bilinmektedir. Bunun için bir aşı bulunmadığından ötürü, bireylerin kendilerini koruması daha doğru olacaktır. En ufak bir rahatsızlık sonucunda, mutlaka dinlenilmesi gerekecektir. Dinlenilmediği takdirde, bireylerin bu hastalığı kolay bir şekilde atlamayacakları bilinmektedir. Bununla birlikte önemli ve ciddi derecede olan bir rahatsızlığınız için revire gitmeniz gerekecektir. Askeriyenin içinde bulunan revir, sizin küçük çaplı hastalıklarınızı gidermeye yetecektir. Ancak büyük çaplı olan bir kesilme ya da başka bir rahatsızlığınızı, revirde tedavi ettirmeniz doğru olmayacaktır. Bunun için doktorunuzla konuşup, hastane için izin istemeniz gerekecektir.

Bu tür işlemleri izinsiz bir şekilde kafanıza göre hallettiğiniz zaman, suçlu durumuna düşebilirsiniz. Böyle bir şey ile karşılaşmamak isteyen bir kişi, izin konusunda dikkatli davranmalıdır. Hastaneye hafta içi gidileceğinden ötürü, hafta sonu tatili bireylerin hastaneye gitmelerine imkân tanımayacaktır. Buna bağlı olarak yararlanabilecekleri tek yer, acil servisler olacaktır. Kişilerin “Askerde kaç aşı olunuyor?” sorusunun sonucunda edinmiş olduğu bilgiler neticesinde, alerjisi olan hastalıklara karşı da aşı yaptırabilir. Ancak bunu o esnada değil, daha öncesinde halletmesi gerekeceği gibi doktor kontrolünde bunu yapması daha doğru olacaktır.

Askerde-Kac-Asi-Yapiliyor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*