Anasayfa / Askeri Bilgiler / Askerde Sınav İzni

Askerde Sınav İzni

Askere giden bireylerin, karşılarına çıkmış olan sınav fırsatlarını değerlendirmesi adına bir takım izinler verilmektedir. Özellikle bir daha telafisi olmayacak olan bir sınav konusunda, birliğinin kesinlikle izin vermesi gerekecektir. Bireylerin geleceğini etkileyecek olan bu sınavlar için, sınav gününe kadar izin verilecektir. Bundan sonra bireylerin, tekrardan yol süreleri hesaba katılarak tekrardan bir izin verilecektir. Fakat bunun için bağlı olduğunuz birliğin komutanına, sınavdan yaklaşık bir hafta önce bilgi vermeniz gerekecektir. Aksi hâlde izin almanız biraz daha zor olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için sınav tarihlerini takip etmeyi ihmal etmemeniz gerekecektir. Bireylerin askeri şartlarda bu sınavlara hazırlanmasına da müsaade edilmektedir. Askerde sınav izni kullanarak bu hakkı gasp eden kişinin, farklı bir durum gerçekleştirdiği takdirde hakkında yasal bir işlem başlatılacaktır. Bunun önüne geçebilmek adına, devletin almış olduğu tedbir bireylerin sınav giriş belgelerini incelemek yönünde olmaktadır. Sınav giriş belgelerini incelemiş olduğu kişinin sınavının telafisini mümkün görmediği halde izin verebilir.

Telafisi olmayan sınavlar arasında; KPSS, YDS, ALES, YGS, Master, LYS, Doktora Sınavları ve Açık öğretim sınavları yer almaktadır. Bunların haricinde ehliyet sınavı gibi telafisi mümkün olan bir sınav için komutanın izin vermeme gibi bir durumu bulunmaktadır. Kişilerin bu tür sınav izinlerini kullanacakları zamandan önce, sınavlarına güzel bir şekilde hazırlanmaları gerekecektir. Askeri sorumluluklarını yerine getirdikten sonra, kendisine ayrılan süre içinde bireylerin hazırlanması mümkün olacaktır. Askerde sınav izni kullanmanın sınırlaması bulunmamaktadır. Sınavının olduğu her an bireylerin bunu kullanması mümkün olacaktır. Ayrıca yatırılacak olan harç ücretleri için de izin almaları mümkündür. Yine bu tür izinleri bağlı olduğu komutanından alması gerekecektir. İzinsiz bir şekilde hareket eden bir kişinin yaptığı harekete çok sıcak bakılmayacaktır. Bundan ötürü kişilerin, yapmış oldukları eylemlere dikkat etmeleri gerekecektir. Bireylerin almış oldukları izin, sadece sınav süresince olmaktadır. Sınav süresinden hariç olarak kişilerin izin kullanma durumu bulunmamaktadır.

Ayrıca kullanmış oldukları bu izin hakkı normal bir şekilde askerliklerinden düşülmektedir. Bunun sonucunda oluşan kaçak askerlerden komutanlar sorumlu olmayacaktır. Onların sorumluluğu dâhilinde olan bir kişinin yapmış olduğu bu tür hareketten ötürü kendisi sorumlu olacaktır. Bireyler, böyle davrandıkları zaman askerliklerinin uzayacaklarını bilmelidir. Ayrıca gerçek olan bir konu sonucunda alacak olduğunuz izni koparmak da kolay olmayacaktır. Komutan sizin bu kötü niyetinizi gördüğü takdirde, izin verme konusunda iki defa düşünmeye başlayacağından ötürü izin almanız zor olacaktır.

askere-sinav-izni

10 yorum

 1. Askerlik muayenesi

  Ben 1997liyim. Hem öğrenciyim hemde hastayım. Askerlik muayenem olacak bu sene sanırım. Öğrenci olduğum için tecil ettirmek değilde hasta olduğum için muaf tutulmak istiyorum, sevk isteyeceğim askeri hastaneye. Eğer elverişli derlerse bu sefer öğrenci olduğum için tecil ettirebilir miyim? Yani ikisinide kullanabilir miyim?

 2. Ben sözleşmeli er oldum açıktan 4 yıllık tarih okuyorum 2 bucuk yılım kaldı . 3 cü yılın sonunda sözleşmeyi bitirip üniv mezunı olarak teğmenliğe baş vurabilirmiyim yada neye başvurabilirim… ?

 3. Merhaba mayıs celbinde askere gitmeyi düşünüyorum ancak sevk tarihinden 1 hafta sonra kpss sınavı var acemi er iken izin verilir mi?

 4. OĞUZ KAAN KOMUT

  Merhabalar. Birkaç sorum olacak. Eğer mümkünse cevaplayabilirseniz memnun olurum. 2014 yılı haziran ayında 4 yıllık bir lisans programından mezun oldum. Yine 2014 yılı temmuz ayında iki yıllık tecil hakkımı kullandım. 2016 haziran ayı erteleme bitim tarihi olarak görünüyor. Kpss’ye hazirlaniyorum ve sonuç açiklanma ile tercih işlemlerinin agustosta yapilacagı öngörülüyor. Kadro hakkımı saklı tutup askere gitmeye karar verirsem, bakaya durumuna düşmeden tercih yapabilmem için erteleme bitim tarihinden itibaren ne kadar zamanım var? Eğer atanıp bir yıl görev yapma yolunu seçersem öğretmen olarak atanmam durumunda tekrar erteleme hakkım bulunuyor mu? Birkaç yerde aralık ya da nisan celbine tabi olanların ek-a belgesi doldurup gerekli evrakları da ilgili makama göndererek ağustos celbine erteleyebileceklerini okumuştum. Bu doğru mudur yoksa herhangi bir celp dönemine tabi olanlar da bu şekilde erteleyebilirler mi? Son olarak bu son söylediğim opsiyonu kullanmak için hazıranda askerlik şubesine giderek yoklamamı yaptırmalı mıyım ?

 5. İyi günler, ülkede yaşanan olaylardan dolayı KPSS ÖABT sınavı 20 ağustos tarihine ertelendi. O tarihte askerde olacağımızdan acemi birliğinde iken sınav izni alınabilir mi ? Teşekkür ederim, iyi çalışmalar dilerim.

 6. Merhaba acemi birlikte ilk ayda memlekete kpss sinav izni veriyorlar mı?

 7. Selâmün aleyküm arkadslar bende 2016 96/4 Celp döneminde askerim yani Kasım ayında.
  Dün kpss sınavları 20 kasima ertelendi bende ozman askerim ve sınav zamanına kadar acemi birlikte yer alacam sınav için acemi birlikte iken sınav yerini askerlik hizmetini verdiğin ilde ise aynı gün içinde dönüş şartıyla izin verirlermiş yalnız benimde sınav yerim memlekette artık değiştiremiyorum da güncelleme süresi bitti .. nasıl olcak sinav icin memlekete izin alabilecek miyiz?

 8. Bende aynı durumdayım ne yapalım bi bilgi vereçek kimse yok mu #admin# lütfen aydınLatır misin bizi? ?

 9. Bende kpss sinav zamaninda askerim acemi birlikte izin var mi? yok mu ? ..bu konuyla ilgili bilen biri varsa cavaplasin hayrina admin cavaplamiyor bari biri yardım etsin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*