Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir ve Kaç Tanedir?

4
138

Vatani görevlerini gerçekleştirmek için asker ocağına teslim olmuş kişileri söz konusu görev süreleri sonucunda hastalıklardan koruyacak önemli aşılar da vakit kaybetmeden yapılmaktadır. Yaz veya kış mevsimi fark etmeksizin yapılan bu aşılar, olası bir salgın riskini neredeyse sıfıra indirgediği gibi, eğitimler ve meydana geliyor ise operasyonlar sırasında kapılacak hastalıkları da kişiden uzaklaştırmaktadır. Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir sorusu görev yerine gitmeden önce kişilerin daha önce askere gitmiş tanıdıklarına en sık biçimde yönelttikleri sorulardan birisi olmakla beraber, şu şekilde açıklanılabilir.

Uygulanan korunmalardan ilki Tetanos Aşısı’dır.  Kas altı doku bölgesine gerçekleştirilen iğne ile yapılan bu aşı birlik içerisinde veya dış eğitim veya operasyonlar sırasında herhangi bir şekilde kapılacak öldürücü mikrobun herhangi bir zarara sebep olmasını engellemektedir. Ani müdahaleler yapılmadığında tetanos mikrobu kişiyi yetmiş iki saat içerisinde öldüren bir yapıya sahip olduğundan dolayı korunmanın gerçekleşmesi zaruridir. Aşı yapıldığı günden itibaren bir ilâ üç gün içerisinde ufak kas kasılmaları ve ağrılara sebebiyet verse de, daha s
onrasında beş sene süren etkili bir koruma ile kişiyi ciddi rahatsızlıklardan koruyacaktır. Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir sorusuna cevap olarak genellikle ilk akla gelen tetanos olmakla beraber günümüz itibari ile iki adet daha mevcuttur.

Askere-Yapilan-Asilarİnsanlık tarihinin en ciddi hastalıklarından birisi olan menenjit, omurilik ve beyin zarlarının tahribine mahal veren virütik ve ölümcül bir rahatsızlıktır. Santral sinir sistemi enfeksiyonu olarak da bilinen hastalığın bakterilerden bulaştığı bilinmekle beraber son derece bulaşıcı olması, Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir sorusunun ikinci cevabının menenjit olmasını sağlamaktadır. Uygulandıktan sonra on ilâ on iki yıl koruma sağlayan aşı, bu sayede kişinin askerlik sürecinden sonra da uzun süre hayatına sorunsuz biçimde devam etmesini sağlamaktadır.

Küçük yaşlarda yapılan zorunlu aşı nedeni ile uzun yıllar kendisini göstermese de söz konusu korumanın uygulandığı yıldan on beş sene geçmiş askerlere uygulanan son aşı ise kızamık hastalığı için geçerlidir. Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir endişesine gerek kalmadan her asker söz konusu korumaları sorunsuz bir görev süreci için yaptırmak mecburiyetindedir.

Askere gidecek olan bireylerin sağlıklarını kontrol altına almak adına izlenen bazı yollar bulunmaktadır. Bu yollar, bireylerin acemi birliğine gidecekleri zaman yapılmaktadır. Aşıların belirlenmesinde etkili olan faktör, hastalığın yaygınlığına göre belirlenmiştir. Askerlere vurulan toplam üç adet aşı bulunmaktadır.

Bu aşıların isimleri; kızamık, tetenoz ve menenjittir. Bireylerin acemi birliklerine gittikleri takdirde, bu üç aşıyı aynı anda vuruldukları bilinmektedir. Sağlık muayenesinden sonra birliğe girerken askerlere bu aşılar vurulmaktadır. Bu işleyişin amacı, olası bir tehdit durumunda, hastalığın diğer askerlere bulaşmaması yönünde olmaktadır. Bu şekilde davranan bireylerin, bulaşan bir hastalığı başkasına bulaştırma durumları yoktur. Kişilerin akıllarında bulunan “Askerde kaç aşı olunuyor?” sorusuna cevap olarak üç diyebiliriz. Bunun haricinde, diğer askerlere karşı izlenen toplu bir prosedür bulunmamaktadır. Askere giden kişilerin bu aşılara güvenerek, kendilerini tedbir altına almamaları çok yanlış bir durumdur.

Oradaki koğuşlarda yaşayan insan sayıları fazla olduğundan ötürü, herhangi bir hastalık tehdidiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bireylerin özellikle soğuk kesimlerde de kendilerine çok fazla dikkat etmesi gerekecektir. Soğuk bir memlekette bulaşan hastalığı atlatmaları biraz zor olacağından ötürü, bulaşmadan önce tedbirini almak faydalı olacaktır. Genel olarak sıcak ortamlarda üreyen mikroplara karşı bu tür aşılar vurulmuştur. Ancak bu mikroplardan bazılarının soğuk havalarda da ölmediği bilinmektedir. Bunun için bir aşı bulunmadığından ötürü, bireylerin kendilerini koruması daha doğru olacaktır. En ufak bir rahatsızlık sonucunda, mutlaka dinlenilmesi gerekecektir. Dinlenilmediği takdirde, bireylerin bu hastalığı kolay bir şekilde atlamayacakları bilinmektedir. Bununla birlikte önemli ve ciddi derecede olan bir rahatsızlığınız için revire gitmeniz gerekecektir. Askeriyenin içinde bulunan revir, sizin küçük çaplı hastalıklarınızı gidermeye yetecektir. Ancak büyük çaplı olan bir kesilme ya da başka bir rahatsızlığınızı, revirde tedavi ettirmeniz doğru olmayacaktır. Bunun için doktorunuzla konuşup, hastane için izin istemeniz gerekecektir.

Bu tür işlemleri izinsiz bir şekilde kafanıza göre hallettiğiniz zaman, suçlu durumuna düşebilirsiniz. Böyle bir şey ile karşılaşmamak isteyen bir kişi, izin konusunda dikkatli davranmalıdır. Hastaneye hafta içi gidileceğinden ötürü, hafta sonu tatili bireylerin hastaneye gitmelerine imkân tanımayacaktır. Buna bağlı olarak yararlanabilecekleri tek yer, acil servisler olacaktır. Kişilerin “Askerde kaç aşı olunuyor?” sorusunun sonucunda edinmiş olduğu bilgiler neticesinde, alerjisi olan hastalıklara karşı da aşı yaptırabilir. Ancak bunu o esnada değil, daha öncesinde halletmesi gerekeceği gibi doktor kontrolünde bunu yapması daha doğru olacaktır.

4 Adet Soru ve Cevap

  1. Merhaba benim celp dönemim mayıs ayı ama ben erken gitmek istiyorum şubat celbinde gitmek istiyorum öyle bir imkan varmı onu sormak istedim yardımcı olursanız sevinirim.

    • Askerlik şubesine giderek erken sevk dilekçesi vermelisiniz. Sorularınızı lütfen ilgili konuların altına sorunuz.

  2. ADMIN BENİM ŞUBEDEN ALDIGIM KAGIDIN EN DÜST SATIRINDA YOKLAMA SÜRESİ DIŞINDA MUAYENEYE SEVK EDİLENLER İÇİN YAZIYOR NE ANLAMA GELİYOR

Soru Sor!