Anasayfa / Askeri Bilgiler / Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir?

Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir?

Askere-Yapilan-Asilar

Vatani görevlerini gerçekleştirmek için asker ocağına teslim olmuş kişileri söz konusu görev süreleri sonucunda hastalıklardan koruyacak önemli aşılar da vakit kaybetmeden yapılmaktadır. Yaz veya kış mevsimi fark etmeksizin yapılan bu aşılar, olası bir salgın riskini neredeyse sıfıra indirgediği gibi, eğitimler ve meydana geliyor ise operasyonlar sırasında kapılacak hastalıkları da kişiden uzaklaştırmaktadır. Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir sorusu görev yerine gitmeden önce kişilerin daha önce askere gitmiş tanıdıklarına en sık biçimde yönelttikleri sorulardan birisi olmakla beraber, şu şekilde açıklanılabilir.

Uygulanan korunmalardan ilki Tetanos Aşısı’dır.  Kas altı doku bölgesine gerçekleştirilen iğne ile yapılan bu aşı birlik içerisinde veya dış eğitim veya operasyonlar sırasında herhangi bir şekilde kapılacak öldürücü mikrobun herhangi bir zarara sebep olmasını engellemektedir. Ani müdahaleler yapılmadığında tetanos mikrobu kişiyi yetmiş iki saat içerisinde öldüren bir yapıya sahip olduğundan dolayı korunmanın gerçekleşmesi zaruridir. Aşı yapıldığı günden itibaren bir ilâ üç gün içerisinde ufak kas kasılmaları ve ağrılara sebebiyet verse de, daha sonrasında beş sene süren etkili bir koruma ile kişiyi ciddi rahatsızlıklardan koruyacaktır. Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir sorusuna cevap olarak genellikle ilk akla gelen tetanos olmakla beraber günümüz itibari ile iki adet daha mevcuttur.

İnsanlık tarihinin en ciddi hastalıklarından birisi olan menenjit, omurilik ve beyin zarlarının tahribine mahal veren virütik ve ölümcül bir rahatsızlıktır. Santral sinir sistemi enfeksiyonu olarak da bilinen hastalığın bakterilerden bulaştığı bilinmekle beraber son derece bulaşıcı olması, Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir sorusunun ikinci cevabının menenjit olmasını sağlamaktadır. Uygulandıktan sonra on ilâ on iki yıl koruma sağlayan aşı, bu sayede kişinin askerlik sürecinden sonra da uzun süre hayatına sorunsuz biçimde devam etmesini sağlamaktadır.

Küçük yaşlarda yapılan zorunlu aşı nedeni ile uzun yıllar kendisini göstermese de söz konusu korumanın uygulandığı yıldan on beş sene geçmiş askerlere uygulanan son aşı ise kızamık hastalığı için geçerlidir. Askerde Yapılan Aşılar Nelerdir endişesine gerek kalmadan her asker söz konusu korumaları sorunsuz bir görev süreci için yaptırmak mecburiyetindedir.

Askere-Yapilan-Asilar

3 yorum

  1. Merhaba benim celp dönemim mayıs ayı ama ben erken gitmek istiyorum şubat celbinde gitmek istiyorum öyle bir imkan varmı onu sormak istedim yardımcı olursanız sevinirim.

    • Askerlik şubesine giderek erken sevk dilekçesi vermelisiniz. Sorularınızı lütfen ilgili konuların altına sorunuz.

  2. DENİZZZZZZZZZZZ

    ADMIN BENİM ŞUBEDEN ALDIGIM KAGIDIN EN DÜST SATIRINDA YOKLAMA SÜRESİ DIŞINDA MUAYENEYE SEVK EDİLENLER İÇİN YAZIYOR NE ANLAMA GELİYOR

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*