Anasayfa / Sizin Sorularınız / Askerden Kaçmak İle İlgili Bazı Sorular ve Cevaplar

Askerden Kaçmak İle İlgili Bazı Sorular ve Cevaplar

Askerden Kaçmak ile Alakalı olarak sitemize sorulan sorular ve cevaplara alt kısımdan ulaşabilir, sizlerde konunun altında bulunan alanı kullanarak yetkili arkadaşlarımıza sorularınızı sorabilirsiniz.

Merhaba, Aöfden 4 yıllık mezunum ikinci üniversite okumak için tecil yaptırmak istedim olmadı. Kardeşim şuan askerde onun askerliğini öne sürdüm yinede tecil isteğim kabul edilmedi. 05.11.2015 tarihinde teslim olmam gerekirken ben askere gitmedim ve şuan sigortalı olarak çalışıyorum. Kaçak mı sayılıyorum. Çalıştığım yerin bu durumdan bilgisi olur mu?

Cevap: Merhaba, evet bu durumda muhtemelen kaçak sayılıyorsunuz. Türkiye Güvenlik Güçleri ara ara işletmelere giderek çalışanların Tc Kimlik bilgilerini alırlar, bu bilgi alma işlemi asker kaçakları, kanun kaçakları gibi durumları olanları belirlemek ve ayrıca çalışanların datasını ellerinden tutmak, herhangi bir durumda arandıklarında bulmak için arşivlerler. İşletmenize bu araştırma için gelen güvenlik güçleri bilgilerinizi işletme sahibinden aldıklarında ve GBT sorgusuna dahil ettiklerinde asker kaçağı olup olmadığınızı bulabilir ve işletmenize bildirebilirler. Bu sebeple çalıştığınız iş yerinin de bu durumdan haberi olur. Size tavsiyemiz en kısa sürede işlemlerinizi tamamlayıp askerlik görevinizi yerine getirmenizdir.

Okuldan geldikten sonra kendimi tecilli zannediyordum bugün askere gitmeye karar verdim şubeyi aradım kaçak olduğumu öğrendim beni şu an Kasım ayında gönderirler mi yoksa Mayıs ayında mı gönderirler ben Mayıs’ta gitmek istiyorum.

Cevap: Merhaba, değerli asker adayı, sormuş olduğunuz soruya cevaben şunları söyleyebiliriz, askerlik şubesine en kısa sürede giderek işlemlerinizi hemen başlatırsanız, Mayıs ayı celp döneminde yada bir sonraki celp ayı olan Ağustos ayı celp döneminde askere alınma ihtimaliniz yüksek olur. Kasım celp dönemine çok kalacağınızı sanmıyoruz. Belkide gerçekten askerliğiniz çok gecikti ise sizi hemen bile askere devre kaybı olarak alabilirler. Yapmanız gereken tek şey askerlik şubesine giderek işlemlerinizi yaptırmanızdır.

Merhaba, Ben 27.09.1997 doğumluyum muayene oldum ancak gözümde bir sorun çıktı aile hekimim askeri hastaneye sevk etti şubeye gittim ancak muayene kağıdını vermedim. Şubedeki bayan bana 2 adet resim ve kimlik fotokopisi ile gelmemi ve askeri hastaneye sevk etmesinin gerektiğini söyledi. Tabi bu arada kızdı madem gitmeyeceksin niye muayene oluyorsun dalga mı geçiyorsun diye.

Hal böyle olunca bende tecil etmek istiyorum. Liseden bu sene mezun oldum Ösym sınavına başvuru yapmadığım için üniversite kayıt işlemi seneye kaldı. Açıktan da ösym sınavı istiyolarmış. Şubeye gitsem sevk edilmeden okumadığım halde tecil yaptırabilir miyim? Yaptırabilirsem seneye üniversiteye kayıt olup tecili uzatabilir miyim?

Bide bunlar olmazsa 31 aralığa kadar muayene olup kağıdı askerlik şubesine götürmem gerekiyormuş ben götürmesem üniversite sınavını beklesem sınava girip 8-9’ncu ayda kayıt yaptırsam kaçak durumuna düşer miyim? o zaman yaptırdığım tecil geçerli olur mu? Şimdiden teşekkürler..

Cevap: Merhaba, yapmanız gereken işlem askerlik şubesine giderek işlemlerinizi tamamlamanız ve işlemlere başlamadan önce tecil hakkınızın olup olmadığını sormanız. Tecil hakkınız yok derlerse Üniversite okumak istediğinizi ve bu sene sınava hazırlanacağınızı belirtmenizdir, eğitim için askerliğinizi 29 yaşınıza kadar tecil edebilirsiniz diye biliyoruz ancak bu tabiki hali hazırda eğitim alan bireyler içindir. Bu sebeple siz öncelikle tecil hakkınızı öğrenmelisiniz, tecil hakkınız var ise zaten muayeneden sonrada olsa askerliğinizi tecil edeceklerdir. İlk olarak tecil hakkınız olup olmadığını kesinlikle öğrenin ve öyle işlem yapın. Saygılar…

asker-kacaklari

16 yorum

 1. Mehmet Bozdemir

  Merhaba ben 19 yaşındayım okumuyorum gözümle ilgili bir rahatsızlığımdan dolayı Gataya sevk ettiler.Gatada göz poliklinğinden askerliğe elverişlidir komando olamaz raporu verdiler.Raporu Askerlik şubesine teslim ettim askerlik işlemlerimi yaptırdım sivas merkeze düştüm ancak gitmek istemiyorum kendimi askerliğe hazır hissetmiyorum şu an şimdi gitmesem mayısta veya daha ilersinde gitmek istiyorum.Şimdi gitmeme şansim var mı ve gitmemenin cezası nedir ?

 2. Merhaba Ben 1996 eylül dogumluyuyum ocak ayında bana milli savunma bakanlığindan askerlik kağıdı geldi ve bunun için askerlik şubesine gittim orda bana birkaç kağıt verildi ve bunları doldurmam istendi ben de doldurdum ve orda yazan bir rahatsızlığınız var mı bölümüne ben sol gözümde bir problem olduğunu yazdım askerlik şubesinden beni Gata göz polikliğinde sevk ettliler bende gittim ilk gittiğimde çok dolu olduğu söylendi bana 1 hafta sonrasına randevu verdiler 1 hafta sonra gittim ve birkaç damla attilar ve sonra bir iki test yaptılar sonuçta askerliğe elverişlidir komando olamaz raporu verdiler ben bu sonucu bi 10 gün sonra verdim çalısmamdan ötüru fırsat bulmadım ve biraz geç verdim bu sonucu verdigim askerlik şubesindeki beyefendi bunu işleme koydu ve benim hiç anlamadığım şekilde benim hemen askere çağrıldığımı söyledi ben itiraz etmeme ve kendimi askere hazır hissetmedigimi belirtmeme rağmen bir şey değismedi ve benim itirazlarıma rağmen askerlik yerim bile belli oldu yol parasını bile verdiler ve benim yarın teslim olmam gerekiyordu ancak olmadım ailem beni şimdi askere gitmemi istemiyor açıkcası bende mayısta gitmek istiyorum acaba şu an gitmesem mayıs celp döneminde birliğime gitsem nasıl bir durum veya cezayla karşılaşırım cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • 1971 dogumlu olup 1991 de askere ıkı devre gıdenler mayısın kacında gıtmeye baslmsıtır eruzrum şenkaya ıçın

 3. Merhaba,
  Ben Konya’dan Ahmet, Kasım/1996 doğumluyum, Karatay’a bağlıyım kütükte
  Askerlik işlemlerini 31/12/2016 yılına kadar eck-2 belgesi ile techil ettirmiş bulunmaktayım. Eğer techil bozdurursam celp dönemim mayıs tarihine geçerli olurmu acaba? Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler..

 4. ismail ozdemir

  Merhaba ben 1991 doğumluyum 2009 yılında üniversiteye kayıt oldum ve 2012 den bu güne kayıt yenilemedim ve askerlik tecilim 31.12.2016 ya kadar gozukuyor. Okula kayıt yenilediğim takdirde tecil surem uzar mi?

 5. Hakan Çağrı Aksoy

  2 yıldır yurt dışında çalışıyorum. Konsolosluk’a yaptığım başvurularla askerliğimi bir kaç kez tecil ettirdim. Şu an da 2017 sonuma kadar tecilliyim. Fakat Türkiye’ye dönmeyi düşünüyorum ve en az 3 yıl Türkiye’de çalışacağım. Türkiye’de 6 aydan fazla kaldığım takdirde ertelememin iptal edileceği ve tekrar erteleme yaptıramayacağımı öğrendim. Yüksek lisansa kayıt yaptırmayı düşünüyorum. Yüksek lisansa kayıt yaptırdığım takdirde de tekrar erteleme hakkım olmayacak mı? Ayrıca Milli Savunma Bakanlığı’nın sitesinde önceki haklarımın yanmayacağı yazıyor. 3 sene sonra kalan günlerimi doldurmam için yurtdışına gittiğim takdirde dövizle askerlik hizmetindennfaydalananiliyor muyum?

 6. muhammet GÜNEŞDOĞDU

  Ben 11.05.2016 tarihinde teskeremi alıyorum
  3 nisanda astsubaylık sinavim var izinlerimin hepsini kullandım 3 gün mazeret iznim kalmıştı onuda 2 nisanda kullanacağım 5 nisanda iznim bitmiş birligime teslim olmam gerekiyor . 1 ay hava değişimi yani rapor alacağım buda 5 mayısa denk geliyor teskereme 6 gun kalıyor ben birligime gitmeden şubeden imza atarak askerliğimi bitirebilirmiyim ve tezkere belgemi alabilirmiyim

 7. Burak yelkenci

  Merhaba ben 91 doğumluyum daha önce gbtlerde askerlik ile ilgili her hangi bir sıkıntı yaşamadım fakat son 2 ay içinde ilki istanbulda ikincisi izmirde yoklama kaçağı olduğum ve bununla ilgili 15 gün içerisinde askerlik şubesine gitmemi gerektiğini söyleyip tutanak tutuldu.sorum şu ikinci tutanağı tutan polis memuru ilkini sistmeden göremedi mi yoksa her seferinde tutanak tutup daha sonra askere gideceğim zaman mı önüme çıkacak bunlar not üniversite kaydım olmadığı için tecil hakkım yok

 8. Merhaba, askerlik kaydım alındı ve 28.07.2016 tarihine kadar askerlikle ilişkim olmadığına dair bir kağıt verildi. Ağustosta da yerim belli olacakmış. Ama yüksek lisans başvurusu yapacağım ve bu başvurular da ağustos eylül arasında başlıyor. Yüksek lisans yapabilmek için ne yapmalıyım. Teşekkürler

 9. merhaba 2016 yılı sonuna kadar tecilli görünüyorum 2017 de sınavlara girip kazandıgım takdirde üniversite kayıt yapabilirimiyim askerligim tecil olurmu

 10. 8 Eylül 1994 doğumluyum ve Açık Lise mezunuyum 26 Kasım 2013 de tecil işlemim oldu ve verdikleri belgede “Aşağıda kimliği yazılı yükümlünün 31.12.16 trihine kadar askerlik işlemleri yönünden bir sakıncası yoktur ve bu belge yükümlünün isteği üzerine verilmiştir” ve not düşmüş belgenin alt tarafına şöyle diyor “Bu belgedeki erteleme bitim tarihi, yükümlünün öğrenciliğinden dolayı askerlik erteleme şartlarını taşıdığı sürece geçerlidir”. Ben şu an AÖL mezunu olmakla beraber hiçbir yerde ögrenci kaydım yok(bundan dolayı kaçak sayılır mıyım) ve YGSye daha girmedim, şunu merak ediyorum acaba kendimi bir şekilde ögrenci olarak göstermem ve tecil süresini uzatmam mümkün mü? Mümkün ise nasıl yaparım? YDSye veya Ortaögretim düzeyindeki KPSSye katılmam bunu saglar mı? Veya bunların dışında nasıl yapabilirim?

 11. Merhabalar ben 94 doğumluyum okul okumuyorum muayene olmadim şuan asker kacagimiyim suan açık öğretime kayd olup askerliğimi tecil ettirebilirmiyim

 12. Merhaba 16.06.1996 doğumluyum askerlik kağıdı geçen yıl gelmiş fakat elime geçmedi veya gelmedi bu durumu karakolda öğrendim. Liseyi geçen yıl bitirdim ve bir hafta sonra tercihlerimi yapıp üniversiteye gidicem şu an da kaçak mıyım üniversite ye kayıt yaptıktan sonra tecil edebilme imkanım olacak mı bilgilendirirseniz sevinirim

 13. Sealmun Aleyküm Düz Tabanlık Askerlikten Muaf Sayılıyormu . Ayaklarım % 20 Düzn Oranında Muaf Sayılıyormuyum .

 14. Merhaba 01.07.1988 doğumluyum üniversite öğrencisiydim fakat aile sebeblerden dolayı gidemedim ve bu gün askere gidemedim asker kaçağı olarak gbt de kontrolünde karakola götürüp 15 gün içinde en yakın askeriye ye gitmemi yoksa 3.500 ceza yermişim üniversiteyle görüştüm bekleyen ögrenci kanumuna geçmişim eylül 1 de kayıt yaptıra bilirmişim fakat 15 gün süre verdiler Nasıl bir yok izlemem lazım tecil ettire bilirmiyim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*