Anasayfa / Askeri Bilgiler / Askerdeyken 4 Yıllık Fakülte Mezunu Olanlar Ne Olur?

Askerdeyken 4 Yıllık Fakülte Mezunu Olanlar Ne Olur?

Normal olarak 12 aylık askerlik yaparken 4 yıllık fakülte mezunu durumuna geçtiğinizde askerliğiniz ne olacak hiç merak ettiniz mi? Sizin için araştırdık ve askerlik süresi içinde fakülte mezunu olanların askerliğinin durumu ne olacak buyrun inceleyin.

Uzun dönem er olarak askerlik hizmetini yaparken, lisans düzeyinde (dört yıl fakülte ve daha üstü) bir yüksek öğretim kurumundan mezun olup da yedek subay statüsüne geçmek isteyenler veya kısa dönem askerliğe çevirmek isteyenler, dilekçe, diplomalarının veya mezuniyet belgelerinin noter tasdikli üç sureti ve noterce düzenlenmiş taahhütname ile birlikte birlik komutanlıklarına müracaat etmeleri halinde, birlik komutanlıklarınca geçici terhisleri yapılmakta ve haklarında alınan karar yedek subay olarak tadil edilmektedir.

Uzun dönem er statüsünde asker iken 4 yıllık fakülte mezunu olduğunuzda askerliğinizi kısa döneme çevirmek için yukarıda belirtilen işlemi yaptığınızda yaptığınız askerlik kadar kısa dönem askerlikten düşer ve kısa dönem askerlik süresine kalan süre ne kadar ise o kadar askerlik görevini yaparsınız.

Fakat yedek subay seçilirseniz önceden yaptığınız askerlik süresi dikkate alınmamaktadır.
Örneğin uzun dönem er olarak 7 ay askerlik yaptıysanız ve bu süreçte 4 yıllık fakülte bitirip kısa döneme çevirmek istediğinizde kabulü halinde kısa dönem askerlik 6 ay olduğundan direk tezkerenizi alırsınız.

Soru: Merhaba, Şubat ayında askere gittim.Şuan 4 aylık askerim. Okulum bir hafta önce bitti ve mazun oldum.Askerlik sürem 12 aydan 6 aya düşer mi ?

Cevap: Merhaba, evet askerlik süreniz düşer, bunun için yukarıda belirtilenleri yapmanız gerekmektedir.

askerdeyken-4-yillik-mezunu-olanlar

19 yorum

 1. BENDE GEREKLİ EVRAKLARI HAZIRLADIM BİRLİĞİME TESLİM ETTİM VE O GÜN BİRLİĞİMDEN AYRILDIM ŞU AN Kİ DURUMUM NE OLUR VE NE KADAR BEKLEMEM GEREKİR:BİR İŞE SİGORTALI BAŞLAYABİLİRMİYM?

 2. Merhaba,
  Bu sene lisans mezunu oldum kısa dönem olarak kasım ayında askere gitmek istiyorum. Ancak kasım da askere gitmem için en gec hangi tarihe kadar tecilimi bozdurup muayene olmam lazım??

 3. Öncelikle iyi günler. Benim sorum şu: 4 yıllık Ziraat Fakültesi mezunuyum. Askerliğimi uzun dönem yedek subay (asteğmen) olarak yapmak istiyorum. Yukarıda belirtmiş olduğunuz belgeler ile askerlik şubesine başvurduğumda kesin yedek subay olarak askerliğimi yapabilir miyim? Yoksa TSK o dönemdeki ihtiyacına göre mi yedek subay alımı yapar? Yedek subay olarak askerlik yapmada boy – kilo dikkate alınır mı? Son olarak yedek subay alımında diploma not ortalaması (GANO) dikkate alınır mı? Şimdiden teşekkürlerimi sunarım. İyi günler.

  • Bu arada yazmayı unutmuşum konu başlığı da gözüme çarpmadı ama ben askerliğimi henüz yapmadım.

  • Merhaba yedek subay olarak tamamen şansa kalmaktadır. Siz işlemleriniz sırasında yedek subay olmak istiyorum diye üzerine basa basa söyleyiniz.

 4. merhaba ben askerdeyken 4 yıllık üniversite bitirdim gerekli evrakları verdim ve bana geçici terhis belgesi verip yolladılar. tekrar sevke tabii tutulacakmışım ama bu celp döneminde baktım tabii tutulmamışım. ne kadar beklemem gerekir

 5. Eşim Türkçe öğretmeni kısa dönem askerlik yapıyor şimdi 28 Ağustosta yemin töreni var. Usta birliği de istanbulda olacak 2 gün evci izni alma imkanımız var mı? acemi birliği İstanbul Maltepe – usta birliği İstanbul tuzla.

 6. merhaba, suan tam 9 aylik er im. uzun donem asker. ve dun lisans mezunu oldum. boluk astsubayim ve taburpersonel astsubayim yeni olduklari icin hic bir bilgileri yok.

  ne yapmalari gerektigini bilmiyorlar. onlar bu emirlere nerden ulasabilirler ve ben suan ne yapacagim tezkere icin. yardimci olabilir misiniz.

  • ve ilaki diplomami gerekiyor yoksa. mezuniyet belgesi seklinde transkirp gibi mezun olduguma dair resmi belgede geçerli olur mu.

 7. Merhaba suan askerde bulunuyorum. 95/4 tertibim kamu yönetimi okuyordum askerde ve en son tek ders sinavina girip sinavi gectim ve mezun oldum . Suanda askerde 8 ay kadar bulunmaktayim acaba askerligim bitmismidir neler yapabilirim

 8. Askerde lisans mezunu oldum ceza alırsam terhis sürem uzar mı ? Yoksa sivil de mi uğraşırım ? 10 aylık askerim normalde

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*