Askerdeyken 4 Yıllık Fakülte Mezunu Olanlar Ne Olur?

24
194

Normal olarak 12 aylık askerlik yaparken 4 yıllık fakülte mezunu durumuna geçtiğinizde askerliğiniz ne olacak hiç merak ettiniz mi? Sizin için araştırdık ve askerlik süresi içinde fakülte mezunu olanların askerliğinin durumu ne olacak buyrun inceleyin.

Uzun dönem er olarak askerlik hizmetini yaparken, lisans düzeyinde (dört yıl fakülte ve daha üstü) bir yüksek öğretim kurumundan mezun olup da yedek subay statüsüne geçmek isteyenler veya kısa dönem askerliğe çevirmek isteyenler, dilekçe, diplomalarının veya mezuniyet belgelerinin noter tasdikli üç sureti ve noterce düzenlenmiş taahhütname ile birlikte birlik komutanlıklarına müracaat etmeleri halinde, birlik komutanlıklarınca geçici terhisleri yapılmakta ve haklarında alınan karar yedek subay olarak tadil edilmektedir.

Uzun dönem er statüsünde asker iken 4 yıllık fakülte mezunu olduğunuzda askerliğinizi kısa döneme çevirmek için yukarıda belirtilen işlemi yaptığınızda yaptığınız askerlik kadar kısa dönem askerlikten düşer ve kısa dönem askerlik süresine kalan süre ne kadar ise o kadar askerlik görevini yaparsınız.

Fakat yedek subay seçilirseniz önceden yaptığınız askerlik süresi dikkate alınmamaktadır.
Örneğin uzun dönem er olarak 7 ay askerlik yaptıysanız ve bu süreçte 4 yıllık fakülte bitirip kısa döneme çevirmek istediğinizde kabulü halinde kısa dönem askerlik 6 ay olduğundan direk tezkerenizi alırsınız.

24 Adet Soru ve Cevap

 1. BENDE GEREKLİ EVRAKLARI HAZIRLADIM BİRLİĞİME TESLİM ETTİM VE O GÜN BİRLİĞİMDEN AYRILDIM ŞU AN Kİ DURUMUM NE OLUR VE NE KADAR BEKLEMEM GEREKİR:BİR İŞE SİGORTALI BAŞLAYABİLİRMİYM?

 2. Merhaba,
  Bu sene lisans mezunu oldum kısa dönem olarak kasım ayında askere gitmek istiyorum. Ancak kasım da askere gitmem için en gec hangi tarihe kadar tecilimi bozdurup muayene olmam lazım??

 3. Öncelikle iyi günler. Benim sorum şu: 4 yıllık Ziraat Fakültesi mezunuyum. Askerliğimi uzun dönem yedek subay (asteğmen) olarak yapmak istiyorum. Yukarıda belirtmiş olduğunuz belgeler ile askerlik şubesine başvurduğumda kesin yedek subay olarak askerliğimi yapabilir miyim? Yoksa TSK o dönemdeki ihtiyacına göre mi yedek subay alımı yapar? Yedek subay olarak askerlik yapmada boy – kilo dikkate alınır mı? Son olarak yedek subay alımında diploma not ortalaması (GANO) dikkate alınır mı? Şimdiden teşekkürlerimi sunarım. İyi günler.

  • Merhaba yedek subay olarak tamamen şansa kalmaktadır. Siz işlemleriniz sırasında yedek subay olmak istiyorum diye üzerine basa basa söyleyiniz.

 4. merhaba ben askerdeyken 4 yıllık üniversite bitirdim gerekli evrakları verdim ve bana geçici terhis belgesi verip yolladılar. tekrar sevke tabii tutulacakmışım ama bu celp döneminde baktım tabii tutulmamışım. ne kadar beklemem gerekir

   • Askerlik ile ilişkiniz kesildi ve teskerenizi aldıysanız yaptırabilirsiniz. Tedavi olarak özel hastanede tabiki tedavi olabilirsiniz.

 5. Eşim Türkçe öğretmeni kısa dönem askerlik yapıyor şimdi 28 Ağustosta yemin töreni var. Usta birliği de istanbulda olacak 2 gün evci izni alma imkanımız var mı? acemi birliği İstanbul Maltepe – usta birliği İstanbul tuzla.

 6. bana bu taahüthanameyi gönderme imkanınız var mı çok araştırma yaptım ama bulamadım bir kaç noter gezdim onlarda da böyle bir şey başlarına gelmediği için bilmiyorlar en kısa zamanda yardımcı olursanız inanılmaz mutlu olurum

 7. merhaba ben açık öğretim fakültesinde tarih bölümü okuyorum seneye bitecek ve asker olmak istiyorum fakat er statüsünde değil rütbeli yapmam olası bir ihtimal midir acaba ?

 8. merhaba, suan tam 9 aylik er im. uzun donem asker. ve dun lisans mezunu oldum. boluk astsubayim ve taburpersonel astsubayim yeni olduklari icin hic bir bilgileri yok.

  ne yapmalari gerektigini bilmiyorlar. onlar bu emirlere nerden ulasabilirler ve ben suan ne yapacagim tezkere icin. yardimci olabilir misiniz.

 9. Merhaba suan askerde bulunuyorum. 95/4 tertibim kamu yönetimi okuyordum askerde ve en son tek ders sinavina girip sinavi gectim ve mezun oldum . Suanda askerde 8 ay kadar bulunmaktayim acaba askerligim bitmismidir neler yapabilirim

 10. Merhabalar. Lisans mezunlarının askerlikte mezun olduğu bölüm baz alınarak maaş verildiği doğru mu ben inşaat mühendisliği mezunuyum ve mühendislerin yaklaşık 3.5 maaş aldığı doğru mu

Soru Sor!