Askere Cenaze, Ölüm İzni Verilir Mi?

2
140

Askerlik yapan kişilerin bazı zor durumda kaldıkları zamanlarda olmaktadır. Buna bağlı olarak kişilerin izin alması gerekecektir. Bu zor durumlardan bir tanesi de askerin bir yakınının vefatıdır. Yakını ölen bir er ya da erbaşın cenaze ve ölüm izni kullanma hakkı vardır. Askere cenaze izin hakkın 10 gün olmakla birlikte, bu süreç askerin askerlik günlerinden sayılacaktır. Bunun dışında, bireye verilen diğer bir izin de yol izni olmaktadır. Cenaze için yola çıkacak olan askerin, yol izni de yine askerlikten sayılmaktadır. Kişilerin böyle bir durumda izin alabilmesi için yakınının birinci dereceden akraba olması gerekecektir. Birinci derece olarak nitelendirilen kişiler ise; anne, baba, eş ve çocuklardan ibarettir. Bunun dışında bir cenaze için izin alacak olan kişilerin normal izinlerinden kullanması gerekecektir. Bu izinleri de sadece komutanı izin verdiği zaman kullanabilme yetkisine sahiptir. Bunun dışında bireylerin hiçbir şekilde, cenaze izni almasına müsaade edilmemektedir.

Ayrıca cenaze için izin alıp da bu hakkını başka yerde kullanan kişilerin başı istemedikleri şekilde derde girecektir. Disiplin koğuşunda belirli bir süre askeri hapis cezası verilebilir. Bunun yanı sıra bu hapiste yattıkları günde, askerlikten düşmeyecektir. Bundan ötürü bireylerin sadece cenaze zamanlarında izin alması onların faydasına olacak bir davranıştır. Askere cenaze iznini başka bir amaçla kullanması gerekir. İzin alacakları zamanlarda ise bunu bir şekilde komutanlarına ispatlamaları gerekecektir. İspat olayı olmadığı zaman, izin almaları da mümkün olmayacaktır. Bireylerin böyle zamanlarda izne ihtiyaçları olduğunda, komutanlarıyla görüşmeleri daha faydalıdır.

Herhangi bir şeyi bahane ederek, izin koparmak isteyen bir kişi kendi başını derde sokmaktan başka bir şey yapmayacaktır. Devlet askerlere bu konuda yeterli müsamahayı göstermiştir. Bundan ötürü bu müsamahalar yanlış bir şekilde kullanılmamalıdır. Bireylere sadece izin hakkı cenaze dönemlerinde verilmemektedir. Eğitimden ötürü sınava girecek bir şahıs da gerekli merciiler tarafından izin alabilir. Yine sınava gireceği yer uzak bir bölgede ise yol izni de verilecektir. Fakat bu konuda izlenen prosedür ise, sınavın tekrarının olmaması durumundan kaynaklanacaktır. Sınav izni alabilmek için de bazı şeyleri kanıtlamak gerekir. Bu kanıtlama olayını komutanları kişilerden isteyecektir. İstemiş oldukları belge ise, sınav giriş belgeleri olacaktır. Sınav giriş belgesini sahte olarak hazırlayan ya da komutanına sunmayan bir er ve erbaşın bir daha böyle bir şeyden ötürü izin alması kesinlikle mümkün olmayacaktır.

2 Adet Soru ve Cevap

Soru Sor!