Anasayfa / Sizin Sorularınız / Askere DK Olarak mı Giderim ?

Askere DK Olarak mı Giderim ?

Soru: Öncelikle merhabalar verdiğiniz bilgi sayesinde bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederim. Sizlere küçük bir sorum olacaktı bu sorunun cevabını gerçekten çok aradım.

Sorum şu; Şimdi ben lise son sınıf öğrencisiyim ve 1993 doğumluyum normal de Siirt/Merkez 2 Tertip Gönderiyordu bu sene benim de okulum olduğundan gidemiyorum fakat ben okul biter bitmez gideceğim düşüncesiyle de hiç tecil ettirmedim gerek duymadım nasıl olsa gidecem diye. Şimdi okul bittiğinde beni muayene olsam beni DK olarak mı gönderecekler hani yoksa diğer tertiplerle mi gönderecekler yani 3. Tertiplerle mi gönderecekler ? ayrıca bizim okul diplomayı hemen vermiyor 1 ay bekletiyorlar bu diplomayı almadan gidip muayene olsam acemi birliğini bitirdikten sonra anca verirler.

Ben usta birliğine götürsem diplomayı nasıl olur acemi birlikte çok lazım olur mu diploma ? muane sırasında bana ne mezunusun denildiğin de ” Lise Mezunu ” dediğim de sadece karneyi göstersem kabul edilir mi ? 93/3 ‘ lerle gitmek istiyorum benim buradan arkadaslarım gidecek sülüsünü almaya o sıra bende muane olacam ve onlarla gitmeyi düşünüyorum.

Okul bittiğinde muane olsam DK diye 2 gün içinde mi gönderirler ? yoksa 3. Tertipmi Gerçekten bu soruların cevabını çok araştırdım kimse pek fazla bir bilgiye sahip olmadıgı iiçin sizlere başvuru yapiyim dedim. Teşekkür ederim ve cevabınızı bekliyorum iyi çalışmalar kolay gelsin.

Cevap: Merhaba Mehmet Bey,

Teşekkürler, şuanda okuduğunuz okulun öğrenci işlerine giderek öncelikle askerliğinizin tecillenmesi için herhangi bir işlem yapmışlar mı onu öğrenin. Askerliğinizi tecil ettirmişler ise okulunuz bittiğinde gidip tecilinizi bozdurup askere gidebilirsiniz. Tecil etmediler ise yine okulunuz bittikten sonra askerlik şubesine giderek askerlik işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Devre kaybı olarak alacaklarını sanmıyoruz, diplomayı sorun etmeyiniz, okulunuz bittiğinde okulunuzdan mezun olduğunuza dair evrak alarak işlemlerinizi o şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 93/3 tertiplere yetişemezsiniz. 93/3 ler ağustos ayında asker olacaklar, onların işlemleri hazırlanmıştır. Siz en erken 93/4 lerle asker olabilirsiniz.

dk-askerler

8 yorum

  1. 92/2 59’uncu Topçu Eğitim Tugayı Komutanlığı / Erzincan gorunen şimdi görunun muyor neden ne acaba acıl cevvaaapp

  2. deka olarak 9 ocak 2015 de geldim teslim oldum kaç gün sürer acemilik acaba. şubatın sonunda mı çıkarım martta mı?

  3. MERHABA BEN AVRUPADA KALIYORUM 1991 24 KASIM DOGUMLUYUM 2010 KASIM AYININ 15 DE AVRUPAYA GELDIM YOKLAMA FELAN OLMADAN 5 YILA YAKINDIR AVRUPADA KALDIM VE SIMDI TEKRAR TURKIYEYE KESIN DONUS OLARAK GIDIYORUM. ASKERLIGIMI YAPIP TURKIYE DE KALACAGIM DK OLARAK YAPACAGIM MECBUR BENI NE ZAMAN ALIRLAR ASKERE VE YA KOTULUGU NEDIR IYIMI KOTUMU YANI BANA GUZEL NET BIR BILGI VERIRSENIZ SEVINIRIM ADMIN TESEKKURLER..

  4. mrb ben ugur iki yıllık üniversite mezunuyum asker kaçağı olarak gözüküyorum şimdi muayene olsam nezaman giderim

  5. Beni askere devre kaybi o

  6. Merhaba 05/12/1991 doğumluyum.Henüz askere girmedim 2017’ye kadar tecilli durumdayım. Benim devremler gitti geldi bile. Ben ise 2016 Ocak ayında muane olup askere gitmek istiyorum. Ocak ayında muane olursam ne zaman askere giderim ve devre kaypı oluyormuyum ben bu durumda. Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim. Saygılarımla

    • Merhabalar, Hayır Devre kaybı değil ama yaş olarak küçüklerinizle askere gitceksiniz, 2016/1 veya 2 celbleri ile askere gidebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*