Askere Gidenler İşsizlik Maaşı Alabilir Mi?

0
105

İşten ayrılma durumunda (işveren tarafından çıkarılma) belli şartları yerine getiren herkes İşkur’a başvurarak işsizlik maaşı alabilir. İşsizlik maaşı alabilmek için ssk primlerinin eksiksiz ve en az 600 gün boyunca yatmış olması gerekiyor. Peki durum böyle olunca, askerlik için işten ayrılan bir kişi de aynı haklardan yararlanabilir mi?

Askere gitmek üzere işten ayrılan bir kişinin son 3 yılda en az 600 gün ssk priminin yatmış  ve son 120 gün içerisinde de primin eksiksiz olması durumunda işsizlik maaşı almaya aday olur. Ancak burada şöyle bir durum söz konusudur: normalde işsizlik maaşı alan kişiler çalışmaya hazır durumda olmalıdır. Ama askerdeki kişinin böyle bir durumu olmadığı için askerliği sırasında işsizlik maaşını alamaması söz konusudur. Askerdeki kişi askerden terhis olduktan sonra eğer bir iş bulamazsa, işsizlik maaşı kaldığı yerden devam eder.

Askere gidenlerin işsizlik maaşı alabilmeleri için;

  • İşten ayrılma süresi ile askere gidiş süresi arasındaki zamanın 90 günü aşmaması,
  • İşten ayrılmadan önce son 120 gün primin yatmış olması,
  • Askerden terhis olunduktan sonra 30 gün içerisinde işsizlik maaşına başvurulması gerekir.

NOT:  İşten ayrıldıktan sonra işsizlik maaşına başvurulur ve işsizlik maaşı çıkarsa, askere giderken işsizlik maaşının durdurulması gerekir. Eğer askere giderken işsizlik maaşı durdurulmaz ve bu para askerlik süresince çekilir / harcanırsa, daha sonradan devletin bu parayı yasal faizi ile kişiden talep etme hakkı vardır. Böylesi bir durumla karşılaşmamak için işsizlik maaşı askere giderken durdurulmalı ve terhis sonrasında 30 gün içerisinde yeniden başlatılmalıdır. 30 günlük süre geçtikten sonra başlatılan işsizlik maaşı, gecikilen süre kadar toplam hak sahipliğinden düşer. Bu zamana kadar olan para alınamaz.

İşsizlik Maaşı Nasıl Durdurulur, Nasıl Başlatılır?

İşsizlik maaşı askere giderken durdurulmalı ve sonrasında terhisle beraber yeniden başlatılmalıdır. En yakın İşkur merkezine askerlik tarihinin bildirilmesi gerekir. Ayrıca bu işlem ALO 170 aranarakta yapılabilir. Terhisten sonra ise zaman kaybetmeden terhis belgesinin aslı ve fotokopisi ile İşkur Merkezlerine başvurularak işsizlik maaşı yeniden başlatılabilir.

İşsizlik Maaşı Ne kadar Süreyle Alınır?

  • En az 600 gün çalışanlar (sigortalı) 6 ay
  • En az 900 gün çalışanlar (sigortalı) 8 ay

En az 1080 gün çalışanlar (sigortalı) 10 ay işsizlik maaşı alırlar.

Soru Sor!