Anasayfa / Askeri Bilgiler / Askere Giderken Kıdem Tazminatı Alabilir Miyim?

Askere Giderken Kıdem Tazminatı Alabilir Miyim?

Kişilerin bazı sebeplerden ötürü askere gidecekleri zaman iş yerinden ayrılması gerekebilir. Buna bağlı olarak çalışmış olduğu yer ile bağlantısını kesmek çok kolay olmayacaktır. Özel sektör çalışanları için, çalışmış olduğu kurumdaki yetkili kişi, bireye bir tazminat ödemek durumunda kalacaktır. Kıdem tazminatı adı verilen bu tazminatı, askere gidecek olan kişinin kanıtlayabilmesi amacıyla yapacak olduğu şey, iş yerine bunu ispat edebilmesinden geçer. İş yerine bunu ispat edemeyen bir kişinin kıdem tazminatı alması mümkün olmayacaktır. Ancak iş yerine bunu ispat eden bir kişinin bu tazminat almaması için hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Bireylerin bunu çalıştıkları yere ispat edebilmesi için, askerlik şubesinden alacak oldukları sevk belgesi yeterli olacaktır. Almış olduğu bu sevk belgesi ile kuruma çalıştığı kuruma giden bir kişinin itiraz etmesi gibi bir durum bulunmayacaktır. Diğer bir durumdan söz edecek olursak; askere giderken çalıştığı yer ile bağını koparmayan bir kişinin kıdem tazminatı almasına gerek yoktur. Geldiği andan itibaren tekrardan çalışmaya başladığında, çalışmış olduğu kurumdaki yetkililer, bireyin yıllık izin süreleri ve kıdem süresinden düşerek kalan haklarını devam ettirmek zorundadır.

Bireylerin dönüşte işsiz kaldığı takdirde, bu süreç içinde devletin onlara sağlayacak olduğu bazı haklar bulunmaktadır. Bu süreç içinde işsizlik sigortasından faydalanabilecek ve aynı zamanda işsizlik maaşı almaya hak kazanacaktır. Devlet dairesinde çalışan bir kişi için durum böyle olmayacaktır. Bireylerin alacak oldukları kıdem tazminatını da iş yeriyle bağlantısını koparmadan önce hesaplamaları onların faydasına olacak bir davranıştır. Böyle bir harekette bulunmayan birinin, alacak olduğu paradan haberi olmadığı için iş yerinin sahtekârlık yapması muhtemel olacaktır. Bireylerin kendi haklarını gözetmek adına yapacak oldukları şey, “Askere giderken kıdem tazminatı alabilir miyim?” araştırmasını yapmak yönünde olacaktır. Bu durumdan haberi olmayan kişilerin, sigortalı olarak çalışmış olduğu kurum tarafından, isteği dışında imzalatmış oldukları belge ile bu haklarından mahrum bırakılacaktır. Kişilerin böyle bir oyunla karşı karşıya kalmaması adına yapacak oldukları şey, haklarını güzel bir şekilde araştırmaktır.

Ayrıca öğrenmiş olduğunuz bu bilgileri çevrenizdeki insanlarla paylaştığınız takdirde, onlara da faydalı bilgiler sağlamış olursunuz. Öğrendiğiniz bilgileri kimseyle paylaşmadığınız takdirde, yakın çevrenizdeki insanların da bundan haberi olmayacaktır. Sevmiş olduğunuz bir bireyin böyle kötü bir durumla karşılaşması sizi üzecektir. Ayrıca geri dönüşte çalışabilecekleri imkânı olduklarını ve olası bir durumda işsizlik ihtimaline işsizlik sigortasından faydalanabileceklerini de onlara bildirmesi gerekecektir.

askere-giderken-kidem-tazminati-alinir-mi

Bir yorum

  1. benim kardeşim asker ve ben tecilimi bozmuştum fakat ailem gecinemedigi için tekrar tecil etmem gerekiyor askerligimi kardeşim askerdeyken kendi askerligimi nasi tecil edebilirim.
    lutfen hemen geri donerseniz cok sevinirim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*