Anasayfa / Askeri Bilgiler / Askeri Sınavlarda Dövme Sorunu Ortadan Kalktı

Askeri Sınavlarda Dövme Sorunu Ortadan Kalktı

Yeni getirilen bir yasa ile birlikte artık bundan sonra vücudunuzda ki dövmeler yüzünden sınavlarda elenmeye karşı bir risk taşınmayacaksınız. Bilmiş olduğunuz gibi bu tarz durumlar da oldukça fazla bir şekilde belirginlik oluşturduğu için dövmeler insanların tanınma konusunda da adeta bir işaret olarak kabul edilmektedir. Fakat yeni yapılandırma ile birlikte de dövme yapan gençlerin de askeri sınavlar da başarı sağlaması da mümkün olacaktır. Yeter ki belirgin bir şekilde yazlık kıyafetler neticesin de görünmüyorsa eğer birçok koşullardan yararlanmış olacaklardır.

Vücudun herhangi bir yerinde jilet, dövme, yanık, ameliyat vb. izler bulunmamak şartları aranmaktadır. Yazlık kıyafet giyildiğinde; vücudun görünen yerlerinde 20 cm2 ’den büyük, görünmeyen yerlerinde 50 cm2’den büyük veya büyüklüğüne bakılmaksızın dini, siyasi, cinsellik ve şiddet içerikli dövme bulunmamak.

1. Kara Kuvvetleri Komutanlığına uzman erbaş ve sözleşmeli er temin faaliyetleri dahilinde ön sıhhat kontrolünde adaylarda; Vücudun rastgele bir yerinde jilet, dövme, yanık, operasyon vb. izler bulunmamak koşulları aranmaktadır.

2. Uzman erbaş ve sözleşmeli er mevzuatlarında yapılan farklılıkla dövme ile ilgili aşağıdaki tertip etme yapılmıştır. Yazlık kıyafet giyildiğinde; vücudun görünen yerlerinde 20 cm2 ’den büyük, görünmeyen yerlerinde 50 cm2’den büyük veya büyüklüğüne bakılmaksızın dini, politik, cinsellik ve şiddet muhtevalı dövme bulunmamak.

3. Bu kapsamda; Kara Kuvvetleri Komutanlığına uzman erbaş ve sözleşmeli er temin faaliyetleri ön sağlık kontrolü yukarıda belirtilen asallar dâhilinde icra edilecektir. Askeriye sınavlarında kabus olan dövmeye Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman erbaş ve Sözleşmeli er sınavlarında yeşil ışık yaktı.

askerde-dovme-serbest

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*