Askeriyede Verilecek Malzemeler Nelerdir?

37
142

Askerlik görevine başlanmadan önce kişiyi kısa veya uzun dönem fark etmeksizin birliğinde ihtiyaç duyacağı çoğu ihtiyacını karşılama heyecanı sararken, bu acele ve heyecan çoğunlukla boşuna olmaktadır. Kişi teslim olduğu andan itibaren kendisine sunulan eşyalar sayesinde temel yaşam ihtiyaçlarını askeriyeden temin edebileceği gibi, söz konusu Askeriyede Verilen Malzemeler listesinin detaylı olarak bilinmesi de götürülecek ek malzemeler için fayda sağlamaktadır.

Kişinin görev süresi boyunca kullanabileceği yirmi beşe elli santim boyutlarında bir çanta sahip olunan eşyaların bir arada tutulması için askeriye tarafından teslim edilmektedir. Cila gerektirmeyen bir siyah ayakkabı boyası kişinin ekstra boya götürme ihtiyacını ortadan kaldırırken, kişisel temizlik için de sabun ve bu sabunun saklanacağı kutu yine görev öncesinde sunulmaktadır. Hassas deriye sahip olan ve farklı markalarda alerji sorunları ile karşılaşan kişilerin kendi kullandıkları özel veya anti bakteriyel sabunları kendilerinin temin etmesinde fayda vardır.

Banyo sonrası kullanmak için bir adet havlu da Askeriyede Verilen Malzemeler arasında olduğu gibi, yüz kurulamak ve yatarken yastık üzerinde oluşacak lekeleri önlemek için üzerine sermek amaçlı birkaç ufak havlu götürülmesi tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra kantin kısmında tıraş takımları satılmakla beraber, söz konusu jilet ve köpükler kişinin tercih etmediği markalardan oluşabildiğinden bu konuda da kişisel tercihin önceden temin edilmesi gerekmektedir.

Askeriyede Verilen MalzemelerKıyafet ve özellikle iç çamaşırı konusunda sıkıntı çekmek olasıyken, yaşanması muhtemel rahatsızlıklar için Askeriyede Verilen Malzemeler arasında bu alana özen gösterilmelidir. Birer çift terlik, çorap, külot, havacı, karacı ve denizci görevlerine göre değişen renkte atlet ve kış dönemleri için eldiven temini sağlanabilirken, kişilere özellikle iç çamaşırı ve çorap açısından çok sayıda temin etmeleri tavsiye edilmektedir. Fiyatları elli kuruş ilâ bir lira arasında değişen bir nevi kullan-at kategorisindeki iç çamaşırları ile birlikte görev süresi boyunca çamaşır yıkama sorunu büyük ölçüde azaltılabilmektedir. Bunun yanı sıra kıyafetlerde oluşabilecek sökükler vakit kaybedilmeden tamir edilmesi gerektiğinden ufak boy bir dikiş seti de Askeriyede Verilen Malzemeler arasında yer alan öğelerden birisidir.

37 Adet Soru ve Cevap

 1. slm admin. kasım celp 2.grup olarak askere gidiyorum. Acaba şubeye gitsem 1.grup gitme sansım olabilir mi? tşk ederim.

 2. merhabalar admin,
  Kasım 94/4 b grubu dk olarak askere gıdıyorum.
  Askere goturebılecek malzemeler nelerdır. Birçok malzemeyı artık tsk verıyormus dıye duydum doğru mudur dogruysa hangı malzemelerı verıyorlar ?

  • İç giyim, Havlu, Çorap, Diş Macunu, Diş Fırçası, Kamuflaj, Tişort, Eşofman gibi malzemeler askeriye tarafından verilmektedir.

 3. Hatay İskenderun veya İzmir Poligon Eğitim Alaylarından birine düşerseniz yanınıza sivil kıyafet traş malzemenizi alın daha başka bişey olmanıza gerek yok sivil kıyafetleri de pek çok götürmeyin yük etmeyin kendinizie zaten ordan iki valiz dolusu tüm ihtiyaçlarınızı verecekler geri dönerken zor getirirsiniz usta birliğinize giderken sivillerinizi alırsınız. Zaten çarşı izni vs. bişey olmayacağı için pek bişey almayınız tavsiyem…
  Balıkesir Erdek Mayın Filo Düşen Olursa Burdan Yazabilirsiniz.

 4. Merhabalar 6 kasımda teslim olacagım acemi birliğimi komando tugayında yapacagım ancak bel fıtığı sorunum var. Elımde mr ve röntgen sonuçlarım var. Refize edilme ihtimalim varmı yanımda o tahlil sonuclarımı gotureyimmi ? Bazı arkadaşlarım refize edilemek için ugras dıyor bazıları refize edilirsen daha kotu olur gıbısınden konusuyor. Ne yalan söyleyim bir yanım refize edilmek istiyor diğer yanım istemiyor sizce ne yapmalıyım refize edilince akıbetim nasıl olur bilgi verirseniz sevinirim.

 5. Selam admin,Aralık’ta askere gidiyorum Sivas’a… Bu silüs almak gerekiyormuş ben bu işleri tam anlamadım da,bunu şubeye gitmeden halletmek mümkün mü acaba? Ve birde son olarak giderken eşorfman eldiven ve bot için taban götürsem sorun olur mu acaba??

 6. Merhabalar. Silusumu e devletten çıktisini aldim. Acemi Birliği’ne teslim olurken herhangi bir problem olurmu. Askerlik şubesine gidip kapali zarfta almam gerekirmi. Tesekkurler

  • ÖNEMLİ BİLGİ: Arkadaşlar, e-devletten alınan sülüslerle direkt olarak birliğinize teslim olabilirsiniz. Kapalı zarf meselesine gerek kalmıyor. Kasım 1. celp 15.p.eğ.tug.12.p.eğ.a. amasya merkez. Aynı şekilde şubeye uğramadan e-devlet çıktısıyla 5 kasımda teslim olacağım.

 7. 1inci Komando Tugayı Hava indirme ve Komando Eğitimi Melikgazi/KAYSERİ p-051 Komd.Mng.K.Çvş 7 Kasım Teslim Allah yardımcımız olsun

 8. Merhabalar.Lisans mezunuyum Kasım 2014 Celb Dönemi’nde askere alınacagım belirtildi.Yerlerimiz ne zaman brlli olacak? Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

 9. Merhaba.benim ziraat bank kartım vardı.çok yakın zamanda kaybettim.şimdi yeni bir hesap açtırmak istiyorum.ancak yeni kartım gelene kadar askere gitmiş olucam.Biz askerdeyken TSK herhalukarda bize ayrıca hesap açıyormu?Yine ziraat bankası hesabımı?

 10. 94-4 Aydın Turuzim Jandarma. Öncelikle şunu belirteyim ben çocukluğumdan beridir komando olmak istemişimdir. Sirüsümde Turuzim jandarmayı görünce çok küfür ettim ve Adanadan kalkıp Ankaraya sırf komando olabilmek için Özel Harekat Daire başkanlığına gittim zor zahmet biriyle görüştürdüler fakat detaylı bilgi vermeksizin seçmelere katılırsın dediler. Benim merak ettigim husus şu Aydın İmkansız doğuya gönderen bir birlik değil fakat ben doğuda komando olmak istiyorum. Aydında Turuzim Jandarma iken Jöh seçmelerine veya Jandarma Komando seçmelerine girebilirmiyim detaylı bilgi verirseniz çok sevinirim.
  94-4 Aydın Turizm Jandarma peeh.

 11. ben tescilimi bozdurmak istiyorum en erken ne zaman gidebilirim ve en geç ne zamana kadar askerlik şübesine gitmek gerekir

 12. Merhabalar, ben Şubat’ta askere gitmek icin tecil bozdurdum, oradaki memur benden sağlık raporu ve diploma istemedi geçen yıl Temmuz ayında tecil ettirirken vermiştim o belgeleri) sadece yabancı dil belgesi istedi onu da verdim. İşlem tamamlandıktan sonra memur bana 25 Ocakta e-devlet üzerinden askerlik yerimin yayınlanacağını söyledi. Sorduğumda ise o tarihe kadar başka herhangi bir işlem yaptırmama gerek olmadığını söyledi. Ama bana verdiği askerlik durum belgesinde 1-31 Aralık tarihleri arasında sevk öncesi hazırlık işlemleri yapmak gerektiği ile ilgili bir not var. Şimdi ben 25 Ocak tarihine kadar beklemeli miyim yoksa Aralık’ta askerlik subesine gitmeli miyim. e-devletten belge yayınlanınca onu alip direkt teslim mi olacağım?

Soru Sor!