Askerlere Bayram İzni Verilir Mi?

2
118

Yaşı yirmiye gelmiş olan bir erkek bireyin, yapması gereken şey vatani görevidir. Vatani görevi için göreve çağırılan bir bireyin, bazı zamanlarda izin alması mümkündür. Özellikle bayramlarda ve bireylerin, aileleri ile geçireceği zamanlarda devlet tarafından müsaade edilmektedir. Kişilerin böyle zamanlarda dikkatli olması gerekecektir. Askerin bayram izin hakkı, bayramın başlamasıyla başlar ve bayramın son günü yoklamasına kadar devam eder. Yoklamada adı geçmeyen bir askerin hakkında soruşturma başlatılacaktır. Fakat her askerin izin alması mümkün olmayacaktır. Çünkü birliğin boş kalması halinde dışarıdan bir tehdit unsuruyla karşılaştığı zaman savunmasız hale gelecektir.

Askerin bayram izni alabilmesi için öncesine komutanına bunu bildirmesi gerekecektir. Komutanı onay verdiği zaman, bireyin izne ayrılması mümkündür. Bununla birlikte, kişilerin yapması gereken şey vaktinde gidip gelmek yönünde olacaktır. Vaktinde gidip gelmeyen birisinin askerlik süresi uzayacaktır. Kişilerin bayramda kullanmış olduğu izinler askerlik günlerinden düşecektir. Bireylerin askerliğini düşürmesi için yapmış oldukları bu şey, onların psikolojik durumlarını da etkileyecektir. Sürekli olarak disiplin altında çalışan bir asker, böyle bir tatil sonrasında kendini daha iyi hissedecektir.

Askerlere verilen izinler bununla da sınırlı değildir. Kişilerin normal izin hakkı ayda 2 defa olmak üzere yılda 24 defadır. Bu durum uzun dönem askerlik yapanlar için geçerli olup, kısa dönemler için de aynı uygulama söz konusudur. Onların ise 12 gün normal izin hakları bulunmaktadır. Uzun dönem askerlerinin yapacak oldukları 24 izin hakkında 3 tanesi mazeret iznidir. Bir mazeret belirtmeyen kişinin, bu izinlerinden kullanması da mümkün olmayacaktır. Devlet tarafından askerlerin özel günleri için de izinler oluşturulmuştur. Bunlardan bir tanesi cenaze iznidir. Birinci dereceden akrabası vefat eden bir er ya da erbaşın 10 gün izin hakkı bulunmaktadır.

Ayrıca buna dahil olan diğer bir şey ise yol izni olacaktır. Bireyin gidecek olduğu yolun uzunluğu hesaplanarak bir izin uygulaması yapılacaktır. Gidecek olduğu yer, 800 km’ ye kadar ise askerin 1 gün yol izni bulunmaktadır. Gideceği yer 800 km ile 1600 km arasında ise askere verilecek yol izni 2 gün olacaktır. Bununla birlikte 1600 km yolun üzerinde bir yere gidecekse verilecek olan yol izni 3 gün olacaktır. Kişilerin bu durumu sadece gidiş için geçerli olmayacaktır. Aynı yolu dönecekleri de hesap edilerek, yine askerlik günlerinden düşülecektir. Fakat yolu uzun gösterip, diğer zamanları kendine ayıran bir bireyin, sonu kötü olacaktır.

2 Adet Soru ve Cevap

Soru Sor!