Askerliği Tecil Etmek İçin Gerekli İşlemler ve Belgeler

192
1256

Askerlik Tecil Etmek için Gerekli Belgeler
Askerlik Tecil için bağlı bulunduğunuz askerlik şubenize gitmenize gerek yok. Hangi şehirdeyseniz o şehirde bulunan size en yakın askerlik şubesinde tecil işlemlerini yapabilirsiniz. Yazının devamında askerlik tecil etmek için gerekli evrakları bulabilirsiniz.

Askerlik Tecil Etmek için Gerekli Belgeler:

1- Form Başvuru Dilekçesi ( Şube’den temin edebilirsiniz)
2- 6 Vesikalık Fotoğraf (Bu sayı işleme göre değişebiliyor, kesinlikle yanınızda vesikalık bulundurun)
3- Nüfus cüzdanının aslı ve 3 tane fotokopisi (ek fotokopi de istenirse orada çektirebilirsiniz)
4- Mezun olduğunuz programın diploması (Lise, Üniversite diplomaları) ve 2 fotokopisi
Okuyorsanız aktif öğrenci olduğunuza dair okulunuzdan öğrenci belgesi alınız (öğrenci işlerinden temin edilebilir)

Tecil için Şube’de Nasıl İşlemler Yapacağım

Şubeye girdiğiniz zaman doldurmanız için aynı olan 2′şer tane forum doldurtacaklar Bu forumun birisinde genel bilgiler(tc kimlik no,anne adı,doğum tarihi falan) diğerinde ise hobileriniz,sağlık sorunlarınız,komondo olmak istermisiniz vb. sorular var Bunları doldurduktan sonra en alta imzanız atıyorsunuz ve tecil ettirmek istediğiniz için forumun üstünde bulunan tecil ettirmek istiyorum yazan yere imza atıyorsunuz Sonra sıraya girip doldurduğunuz forumlar ile nüfüs cüzdanı fotokopisini,resimlerinizi memura veriyorsunuz..Memur bunların üzerine gerekli bilgileri doldurduktan sonra sizi muayeneye gönderiyorlar Muayenede ise üstünüzü komple çıkartıyorsunuz Sadece boxerınız kalıyor..Ondan sonra boyunuzla,kilonuz ölçülüp sıraya giriyorsunuz..Orada doktor sağlık problemin var mı diye soruyor(eğer herhangibir bir bulaşıcı hastalığınız var ise(aids,hepatit b vb.) sizi askeri hastaneye gönderiyorlar..Sonra renk körümüzüsünüz değilmisiniz diye renklendirilmiş numaraları okutuyor Ondan sonra oradaki komutana belgenizi imzalatıyorsunuz ve bitiyor Normalde tecil hakkınız okul bittikten sonra 2 yıldır Askere 20 yaşında aldıklarını düşünrsek en fazla 22 yaşınıza kadar tecil edebilirsiniz Üniversite mezunuysanız duruma göre 3-4 yıl tecil ettirebiliyorsunuz.

Asker Olmak için, T.C vatandaşı olup erkek olmak en belirgin maddeler olurken 21 yaşına gelmiş her bir Türk vatandaşın zorunlu 12 ay uzun 6 ay kısa dönem askerlik hizmeti yapması zorunludur. Aksi halde iyi halden para cezası ve askerlik yada hapis cezaları ile sağlık sorunlarından fiziki yetersizliğinden dolayı askere elverişsiz(Çürük) raporu alarak askerlikten muaf duruma gelebiliriz.

Askerlik tecil ettirme için gerekli haller;

Eğitim öğretim hayatını devam ettiren, Orta ve Üniversite okuyan öğrencilerin maksimum 29 yaşına kadar tecil ettirme hakları bulunmaktadır. Yüksek lisans ve Yurt dışında okuyan öğrencilerimiz için 33 yaşına kadar tecil etme şansı bulunmaktadır.

Sağlık şartlarından fiziki yetersizliğinden dolayı sorun yaşayan asker adayları ertelemeli olarak askerlik durumlarını tecil ettirebilirler.

Ağabeyi askerde olan asker adayı ağabeyinin askerde olması dolayısı ağabeyinin askerliği bitene kadar tecil ettirme hakkı bulunmaktadır. Lisanslı veya Milli Sporcular da tecil yaş sınırları 33 yaş sınırı ile 33 yaşına kadar askerlikle ilişkili bir durumları bulunmamaktadır. Diğer yandan yüksek öğretim dallarından mezun bilim,araştırma geleceğe katkısı olan (Tubitak,Aselsan) gibi projelerde yer alan belgelendirilmiş çalışma içerisinde olan kişiler için askerlik tecili yapılabilir.

Yakın geçmiş zamanda 6 Bin Avrodan bin avroya yeni düzenleme ile indirilen yurt dışında oturma izni ve çalışma izni almış en az 3 yıldır yurt dışında olan 38 yaşını dolduran kişilerin 1000 Avro karşılığında askerliğini yapmış sayılacaktır.

Lise veya üniversite mezunu olan asker adaylarının 2 ay içerisinde diplomaları ile giderek minimum 2 yıl tecil ettirebilirler.

Tecil işlemi için gerekli Evraklar;

– Mezuniyet Diplomasi ve 4 Fotokopisi

– Nüfus Cüzdanınız ve 4 Fotokopisi veya ehliyet varsa Ehliyet ve 2 Fotokopisi

– 6 tane Vesikalık Fotoğraf(fotoğrafı kendi çeken şubeler var duruma göre götürmenizi tavsiye ederiz)

Askerlik şubeye gittiğiniz zaman ilk girişte memur size iki adet form verecektir bu formu dikkatli okuyarak dikkatli bir şekilde doldurmanızı tavsiye ederiz. Formu doldurduktan sonra numaratör den numara alarak sıranızı bekleyeceksiniz. Sıranız geldiğinde doldurulan formlar ve yukarıda belirttiğimiz gerekli evraklar ile memurun isteklerini yerine getiriyoruz. Tecil işlemlerinde Aile hekimliğinden muayane belgesi isteyebilir, bu durum ile Aile sağlığı merkezinize giderek muayane olabilir. Muayane belgeniz ile askerlik şubenize gelerek askere elverişli veya elverişsizdir raporu alabilirsiniz. Yada sağlık sorunlarınız var ise Askeri hastaneye sevk verilebilir. Bu işlemler sonunda size bir kağıt vererek kütüğünüzün bağlı olduğu askerlik şubenize tecil belgelerinizi posta yolu ile gönderebilirsiniz. İşlemler sonunda 2 yıl tecil yaptırmış olacaksınız.

Liseden mezun olup üniversiteye direk geçiş yapanların tecil işlemi yapmasına gerek yoktur. Üniversiteler onun için otomatik tecil işlemi başlatmaktadır. Tabii kendinizi garantiye almak için herhangi bir askerlik şubesini arayarak memurdan teciliniz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tecil Olmaz ise Ne Olur ?

Tecil işlemi yapmazsanız kaçak duruma düşersiniz, Asker kaçağının çeşitli cezaları mevcuttur bu cezalar, 4 aydan az kaçak olan ve kendi gelip teslim olurda 296 Türk Lirası ile en düşük maddi cezayı ödeyecektir. Eğer GBT gibi çeşitli nedenler ile yakalanarak asker kaçağı olduğu tespit edilene 1187 Türk Lirası maddi ceza uygulanmaktadır. 20 yıl ve üzeri asker kaçağına 46.335 Türk Lirası ceza kesilmektedir.

192 Adet Soru ve Cevap

 1. Merhaba 15.06.2014 tarihinde üniversiteden lisans mezunu oldum tecil işlemini ne zaman yaptırmalıyım herhangi bir tarih aralıgı varmıdır tesekkkurler.

   • Bende 1995 .01.01 doğumluyum liseyi açıktan okuyorum tecill ettir dim 2019 kadar ancak liseyi bitirdim mezun oldum bu sene üniversite sınavlarını bekliyorum ygs ve lys den sonra ancak tercih verebiliyorum bu durumda ben asker kaçağı oluyormuyum

 2. Üniversiteye gitmeden önce kesinlikle yapılması gereken bi işlem dimi bunlar eğer öyleyse şuandan itibaren hemen yaptırmalıymıyım yoksa okuldan herhangi bi belge gerekiyomu ?

 3. slm liseden mezun olduktan sonra 3 sene tecil ettim ve sonra 2 senelik üniversiteye başladım bu sene bitti 1990 dogumluyum tecil hakkım hala varmı

 4. s.a öncelikle iyi günler dilerim benim sorum biraz farklı olucak kusuruma bakmayın.
  ben 2014 temmuz ayında tecilimi bozdurdum fakat simdi resmi kuruma mülakata gırdım kazandım askerlıkle ılgısı yoktur belgesı lazım bana ben şimdi ögrenci olarak görünüyorum edevletten öğrenci belgesi alsam tecil ederlermi? subeye gitmeden sizlere sorayım dedım yardımcı olursanız sevinirim yoksa tecili bozdun gene tecıl ettıremezsın mı derler? şimdiden teşekkürler

 5. Merhaba ;

  10.06.1994 doğumluyum açık lisede okuyorum 192 kredide mezun olucam ama 170 kredim var bu askerliğim 31 aralık 2014 tarihine kadar tecilli ocaktaki ygs sınavına kayıt olucam herhangi bi şekilde askerliğimi tecil edebilir miyim şuan açık lisedeki dönemim 13 tecil edemiyormuşum 12 dönem üstü oldğu için bilgi lütfen.

 6. Merhaba,Ben Mayıs 1995 Doğumluyum..Liseden Bu Yıl Haziran Ayında Mezun Oldum…Askerlik İşlemleriyle İlgili Hiçbir Bilgim Yok,Bu Yıl Üniversiteye Yerleşemedim,Tekrar Hazırlanıyorum..Bir Arkadaşım Askerliği Tecil Ettirmem Gerektiğini Söyledi…Tecil Ettirmem Gerekiyor mu?Askerlik Çağına Girmiş mi Oluyorum?Bu Arada Kayseri’de Yaşıyorum..En Fazla Kaç Yıl Erteletebilirim?Gerekli Belgeler Yukarıdakilerle Aynı mı?..Lütfen Yardımcı Olursanız Sevinirim..

 7. Merhaba
  24.07.1995 doğumluyum.
  Muayene tarihimi öğrenmek için askerlik şubesine gittim.Hafta içi birgün gelip muayene olmam istendi.Tecil ettirmeyi düşünüyorum.Ancak Lise mezunuyum tecil ettirmezsem hangi dönemde gideceiğimi soracaktım.
  Şimdiden teşekkürler…

  • S.a ben 94 lüyüm liseyi hala bitiremedim yüz yüze eğitimi tamamlamışim ama ama kredilerim hala bitmemiş yani daha mezun olmadım bu durumda ne yapmalıyım askerliği tehcil edebiliyormuyum ???

    • 95 liyim 1 defa tecil ettim 2 ci tecili yapmadim üzerinden 1 yıl geçti kktc’de çalışıyorum çalışma izinli ve sigortalı ne yapabilirim türkiyeye çıkışta sıkıntı olurmu

 8. Merhaba,Ben liseden 2014/06/13 tarihinde mezun oldum ilk sene üniversiteye gitmedim tekrar hazırlanıyorum(Bu sene Üniversiteye gideceğim) tecil ettirmeme gerek var mıdır?
  20 yaşından gün almaya başladığım için sordum teşekkürler.doğum tarihim ağustos 1995

  • Merhaba,Ben Mayıs 1997 Doğumluyum..Liseden gecen Yıl Haziran Ayında Mezun Oldum…Askerlik İşlemleriyle İlgili Hiçbir Bilgim Yok,Bu Yıl Üniversiteye Yerleşemedim,Tekrar Hazırlanıyorum..Bir Arkadaşım Askerliği Tecil Ettirmem Gerektiğini Söyledi…Tecil Ettirmem Gerekiyor mu?

 9. ben 05.10.1995 liyim benim sorum şu lise yi Haziran 2013 te bitirdim. aktif öğrenci tecili için dersaneden öğrenci belgesi alınabilir mi? teşekkürler

 10. S.a ben 12.01.1995 doğumluyum lise mezunuyum ve askerligi tecil ettirmek istiyorum üniversiteye hazırlanıyorum tecil ettirebilirmiyim?

 11. mrb.ben 05.01.1995 doğumluyum 2 yıllık üni. öğrencisiyim 2. sınıfım . Acaba şu anda tecil ettirmek zorunda mıyım ettirmesem sıkıntı çıkarmı ilerde . tşkr…

 12. Merhabalar
  2014 haziranda Üniversiteden mezun oldum ağustostan beri yurt dışındayım. Askerliğimi de tecil ettirmedim. Ülkeye dönersem şuanda bir sorun teşkil eder mi?.

 13. Merhaba, ben 02-06-92 doğumluyum üni. gittim fakat mevzun olamadım.
  bu sene kaydımı sildirmek zorunda kaldım askerliğimi 1 sene daha tecil ettirebilirmiyim?

  acil cevap lütfen..

 14. lise mezunu degğilim ama acık lise okuyorum tecil ettirmek için yeterlimi ? tecil edip sonra iptal etmek için belli bir süre veya bir sorun olusurmu?

 15. Mrb Ben 01.01.1994 dogumluyum acik ogretim imamhatip lisesi okuyorum geçen yıl Aralik ayinda askeri subeye tecil islemi icin gittim ve bana dediler ki sene aralik ayinin son haftasinda gel simdi o raya gitmelimiyim gidersem tecil ederler mi yoksa yine sene gel soylerler mi

 16. merhaba, 2014 aralık tecil sürem doluyor(bu ay). önlisans öğrencisiyim fakat eğitimim 1 yıl uzadığı için tekrar tecil etmem gerekiyor. yalnızca öğrenci belgemi ibraz etmem söylendi. yeterli olacak mıdır?

 17. mrb askerliği tecil ettirecegim de geçiçi mezuniyet belgesiyle yaptırabiliyor muyum yoksa illa diploma istiyorlar mı onu soracaktım

 18. MERHABA 04.09.1988 DOĞUMLUYUM.LİSANS MEZUNUYUM KASIM 2015 TE TECİLLİM BİTİYOR BUNU UZATABİLİRMİYİM VE NE YAPMAM GEREKİYOR. KONU HAKKINDA BİLGİ ALIRSAM SEVİNİRİM. BU ARADA BEDELLİDEN YARARLANA BİLİYORMUYUM TEŞEKKÜRLER.

 19. merhaba ben gecen sene askerlıgımı tecıl ettım bır sene 08.05.1994 dogumluyum 31.12.2014 yanı yenı yılın son gununde tecılım doluyor acık lıse okuyorum 12. dönemımdeyım tecil gunum 31 aralık son 31 aralıga kadarmı tecıl etmem gerekıyor yoksa 31 aralıktan sonra yanı yenı yıla grdıkten sonrakı gunlerdede tecıl etsem bı sıkıntı olurmu bıde gecen sen ben acık lısede okuduma daır belge gturmustum o kdar bska bsey ıstenmemıstı suan yukardakı belgeler gerekıyormu acıl cevap donersenız cok sevınırım

 20. Lisans egitimim bittikten sonra iki yillik tecil hakkimi kullandim. Bu hakkim eylul ayinda sonra eriyor. Yuksek lisansa baslamak istiyorum fakat ALES`e girmeden ozel bir universite`de yuksek lisans yapicam. Askerligimi tecil ettirmek icin ALES`e girmek zorunda miyim yoksa boyle bir zorunluluk yok mu? Tesekkurler.

 21. 14 05 1995 doğumluyum lise mezunuyum ve tecil etmek istiyorum. Merak ettiğim nolta hala muayeneye cıkmadım tecil işlemimi yinede gerçekleştirebilirmiyim
  Teşekkürler

 22. merhabalar 16/10/1995 doğumlu meslek lisesi 12 sınıf öğrencisiyim askerlik tecil ettirmeme gerek varmı yoksa okul bittiği zaman mı tecil ettirecem.veya tecil ettirmem lazımsa süresi ne zaman?

 23. Bir işletme kredisi için arıyorsunuz? bireysel kredi, ev kredisi, araba kredisi, öğrenci kredi, borç konsolidasyonu kredi, teminatsız krediler, girişim sermayesi, vb .. Yoksa bir banka ya da herhangi bir nedenden dolayı bir finans kurumu tarafından bir kredi reddetti edilmiştir. Ben, Harry Fragnad, özel borç veren duyuyorum% 2 faiz oranı düşük ve uygun faiz oranı işletmeler ve bireyler için kredi. İlgilenen olursa? Harryfragnad@outlook.com bugün bize ulaşın ve bugün tamam senin kredi almak ..

 24. 13.07.1995 doğumluyum öğrenciyim ve tecil ettirmek istiyorum eve kağıt falan gelmedi bende merak ettim ve kağıt beklemeden tecil ettirmek istiyorum haka öğrenciyim okulun bitmesine 1 sene var eğer yarın tecil ettirmeye gitsem herhangi bir sotun veya ceza ile karşılaşırmıyım ?

 25. Merhaba benim askerlik tecilim 2016da bitiyordu fakat bana asker kaçağı diye bir belge geldi ne yapmam gerekiyor öğrenebilir miyim ??

 26. Şimdi Ben Liseyi Açıktan Okuyorum Admin 5 Dersim Var Mayıstata Sınav Var O 5 Dersi Sınavda Verirsem Lise Mezunu Olucam Ondan Sonra Üniversiteyi Okumak Istiyorum Benim Durum Bu Ben Kaç Yıl Tecil Ettirebilirim
  Not: Muayene Verdim 2015 Kasım’da Sevk Tarihi Bide Komando Olmayıda Istemiştim
  Yardımcı Olursan Sevinirim

 27. MERHABALAR BEN AZERİ VATANDAŞIYLA EVLİYİM.TÜRKİYEDE YAŞIYORUM AZERBAYCANDA OTURUM İZNİ ALIRSAM 29 YAŞINDAN SONRA TECİL ETTİREBİLİRMİYİM.BEDELLİ ASKERLİĞİ BEKLEMEK İSTİYORUM SUANDA 29 YAŞINA KADAR TECİLLİ DURUMDA ACIK OGRETIMDE OKUDUGUM İÇİN.OTURUM İZNİ ALIP 3 YIL SONRA BEDELLİYE BASVURMA HAKKI VARMI.

 28. merhaba
  15 06.2014 önlisans mezunuyum . Abim asker de oldugu icin tecil ettirmedim . Nasip olursa abim 2015 mayıs 5 te askerligini bitiriyor. Bu süre zarfında tecil ettirme hakkım halen bulunuyor mu ve herhangi bir cezası mevcut mu ?

 29. kardeşim ben 23.03.1996 lıyım açık lise okuyorum tecil ettirmek istiyorum kaç yıl yaparlar ve ne zaman gitmeliyim…

 30. Merhaba. 95 ocak dogumluyum ve dun polis tarafindan kacak oldugumu ogrendim. bn ilk okulu bitirdim liseyide aciktan devam ettiriyorum ama su an donuk. yani tecil etmek icin bi sansim varmi ne soylemeliyim yada yapmaliyim? Tesekkurler

  • Merhabalar, kaydınız dondurulmuş olsa dahi öğrenci olarak gözüküyorsunuz öğrenci belgeniz ile askerlik şubenize gidip tecilinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 31. 17.03.1995 Doğumluyum. Şuan Aktif olarak lise 12. sınıf açıköğretim öğrencisiyim. Askerliğimi tecil ettirmeme gerek var mı ? Varsa Tecil için Neler yapmam gerek ?

 32. Adamın şimdi ben okula falan gitmiyom 1996 liyim muayenem var ama tecil ettirmek istiyorum bazı durumlardan dolayı olabilirmi boyle bisi

 33. admin ben 1995 dogumluyum askerligim 95/3 ama ilk okul okuyorum daha açıktan askerligimi tecil ettirmek istiyorum meslegimden dolayı mümkünmüdür böyle bi durum ?

 34. Merhaba. 03.01.1996 dogumluyum. Universite puanim iyi istedim bolumler geliyor. Gidecegim allah kismet ederse. Askerlik tecilimi ne zmaan yaotirim yada ne soyleyim kac yil tecil olur ? Tecilimi universite baslamadan tecil ettirirsem ne kadar sureli tecil olur bilgi verin lutfen

 35. Merhaba. Ben geçen sene üniversiteden kayıt sildirip askerliği tecil ettirdim. Bu sene notlarıma göre başka bir üniversiteye kaydolucam. Sorum ise diyelim ki bu sene üniversite okurken bir daha sınava girip tekrar bir üniversiteye gidebilirmiyim askerlik tecil ettirebilir miyim ?

 36. merhaba ocak 1989 doğumluyum yurtdışında lisans mezunuyum ama denklik almak için sınanva girmem gerekiyor buyuzden lisansım kabul olmuyor şimdilik yurtdışında okurken aöf işletmeye kayıt olmuştum şimdi ordanda mezun oldum diplomamın gelmesini bekliyorum diplomam gelince yine askerliğimi bir yıl daha tecil ettirmek istiyorum ne yapmam gerekiyor. ilginize teşekkür ederim.

  • Merhabalar, anladığım kadarıyla yurt dışında yaşıyorsunuz bulunduğunuz ülkedeki Türkiye Konsolosluğuna gidip askerlik tecilinizi gerçekleştirmek için başvuru yapmalısınız.

 37. üniversiteyi bitirdikten sonra askerliği iki yıl tecil ettirdim. tecil süresi bu ay doldu. Yüksek lisans kaydım var. E-devletten öğrenci belgesi alarak tecili iki yıl daha uzatabilir miyim?

 38. Kardeşim bu sene üniversiteden mezun oldu dgs sınavını kaçırdı tekrar sınava gircm bu yılın sonundada tecili bitiyo tekrar tecil yaptirabilirmi

 39. merhaba..

  2 sene myo bitirip açıköğretime kayıt yaptırdıgım sırada 2016 sonuna kadar tecil verdiler. Şimdi lisans mezunuyum diplomamı da aldım. 2 sene daha tecil hakkım var mıdır?

 40. 13/12/1988 Doğumluyum almanyada universite okuyordum ve yarım bıraktım . bu sene tekrar sınava girerek istanbul üni iktisat açıkögretimi kazandım.elimde düsseldorf konsoloslugundan aldıgım teblig tebellüh belgesi ve taahhütname var .31/12/2017 tarihine kadar askerligim ertelendigini gösteriyor.şubeye gitsem askerlik durum belgesi alabilirmiyim ? en önemlisi universiteye kayıt yaptırabilirmiyim ?

  • Merhabalar, durumuzu askerlik şubesiyl görüşebilirsiniz, aynı zamanda 2017’ye kadar size hak verilen bir tecil durumu söz konusu bu durumdan dolayı okul kaydınızı yaptırabilirsiniz.

 41. 1996 doğumluyum okumuyorum bazı nedenlerden dolayı erteletmek istiyorum böle bi imkanım varmı yoksa açıktan okula yazılıp öle erteletme şansım varmı cevap verirseniz sevinirim.

 42. merhaba ben askerligi terch ettm ama bana okulun bıttıkten snra 2 ay sonra yanı terchın bıtıyo denıldı şimdi lise mezunuyuum şimdi askerligi tercg etmem için ne gerikiyo

 43. ben 1986 dogumluyum universite son sınıf ögrencisiyim tecilim 31.12.2015 gunu bitiyor fakat
  +bir dönem derslerim kaldığı için askerliğimi tecil ettirebiliyormuyum?
  +2011 de sag elim kırıldı elimde platin var bu askerliğim için engelmi?
  +ocak ayında nikahım var yurtdışına yerleşiceğim bunun için bir engel varmı?
  teşekkür ederim vermiş olucağınız bilgiler için

  • Merhabalar, alttan dersiniz kaldığı halde öğrenci ilişkilerini kesmiyorsunuz eğitim kurumunuzla bu sebeple öğrenci belgesi alabilir minimum bir yıl daha uzatabilirsiniz tecilinizi.
   Platin olması bir engel değil sadece komando olamazsınız.
   Yurtdışına çıkacağınız ülkeye bağlı olarak tecil durumunuzu pasaport ve belgelerinizde belirtilecektir.

 44. Merhaba. 2014 10. Ayında lisans mezunu oldum. Tecil ettirmedim henüz. Birinci sorum asker kacagi miyim. Ikinci sorum acikogretime başladım 1988 doğumluyum. Tecil etme hakkım var mi varsa ne kadar? Cevap yazarsanız çok sevinirim Teşekkür ederim

 45. merhabalar, ben liseden mezun olur olmaz üniversite kazandım fakat üniversite kazanınca eğitim durumundan dolayı direk mezun olana kadar tecilli sayılacağım söylendi ben ek olarak bir tecil işlemi yaptırmadım bununla ilgili acil bilgi alabilir miyim lütfen ? asker kaçağı mı sayılıyorum bilgi verebilir misiniz ? birde okuldan mezun olup okul ile ilişkimiz kesilmediği halde kayıt yapılamaması gibi sebeplerden tecil bozulur mu ?

 46. Ben 96 dogumluyum ayni zamanda lise mezunuyum gecen sene univ tercihi yapmadim bu sene tekrar gircem sinava tecil hakkim var mi acaba

 47. Merhabalar, ben iki ayagimdada düz tabaniyim ve rahatsizim bu yönden. Benim meslegim berber ve cektigim agrilardan dolayi meslegimi birakmak zorunda kaldim. Üstelik sag bilegimden ayni yerden iki kez ameliyat oldum ve damarlarim zeddelenmis durumda, elim ile makasi bile tutamaz hale geldim. Askerlikten cürük alirmiyim?

  • Merhabalar, Askeri hastanenin durumunuza göre hareket edeceğini umuyoruz. Direk olarak çürük alamasanız da hava değişimi vs. çok alabilirsiniz.

 48. Merhaba ben meslek açık lisesinde okuyorum. askerliği 2015 sonuna kadar tecil ettirmiştim. 2015 in ağustos ayında mezun oldum. Ancak diplomam hayla basılmadı. Okuldan mezun olduğuma dair diploma çıkma belgesi alsam askerlik şubesinde tecil edebilir miyim?

  • Merhabalar, diplomanız basılmadı ise geçici mezuniyet belgesi verebilir okulunuz okulunuzun mühürü olan belgeniz ile askerlik şubenize giderek tecil işlemlerinde kullanabilirsiniz.

 49. Mehaba. Bu ağustos ayında mezun oldum ve iş için tecil ettirmem gerekiyor. Araştırma yaptım biraz da işlemler içerisinde aile hekiminin imzalaması gereken belgeler varmış muayene işe ilgili . Benim aile hekimim memlekette acaba bu işi askeri hastahanelerde yapabilir miyim veya başka bi çözümü varmı? Şimdiden teşekkürler.

 50. Tecil işlemleri için aile hekimi imzası gerekli diye biliyorum aile hekimi memlekette benim acaba bunun yerine askeri hastahanelerde veya başka bir yerde bu işlemi halledebilir miyiz ?

 51. Sa 96 dogumluyum lise mezunuyum YGS sinavina girecgm tecil ettirmem lazim bunun icin askerlik subesine ne goturmem gerektigini soylerseniz sevinirim.. Lise diplomasi haric ogrencilik bi belgem yok!

  • Öğretim kurumlarından herhangi birisine kaydınız var ise öğrenci belgeniz veya lise diplomanız ile en yakın askerlik şubenizde tecil yaptırabilirsiniz.

   • 1996 doğumluyum ve bende YGS sınavına girmem lağzım. Sadece lise diploması var ve herhangibir eğitim kurumuna bağlı değilim.Nasıl tecil ettireceğim?

 52. 92liyim. 2011 de 2 yıllık bölüme kayıt yaptirdim. askerliğim tecil oldu. alttan dersim vardı ve ben okulu bıraktım gitmedim daha. Ancak hala 1 yıl okuma hakkım olduğu için Öğrenci kaydım gorunuyor. Bu tecilimin devam ettiği anlamına mi geliyor ? ya da tekrar tecil yaptırabilme imkanım varmi? bu sene üniversite sınavlarına hazırlanıyorum 4 yıllık farklı bir bölüme hazirlaniyorum. tecil konusunda bir sorun yaşamıyim ?

 53. Merhaba,
  31.08.2015 tarihinde yüksek lisanstan mezun oldum. Tecil için şubeye gidicem, ancak iş yerim Gebze’de ve ikametgah adresim İstanbul-Küçükçekmece’de. Gebze veya Pendik civarlarında askerlik şubesine gitsem beni sağlık kontrolü için Küçükçekmece’de ki aile hekimine gitmemi isterler mi?

  • Merhabalar, Size en yakın askerlik şubenize giderek işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Durumunuzu anlatırsanız size sevk yazarak muayane işlemlerini gerçekletirebilirsiniz.

 54. selam benim bi sorumolacaktı yardımcı olursanız çok sevinecegim .. Ben agustos 2015 te lise mezunu oldum unuversiteye hazırlanıyorum askerliğe teccil etmek istiyorum ama mezun oldugum için ögrenci belgesi alamıyorum ne yapmalıyım ??

  • Merhabalar, lise diplomanız ile birlikte askerlik şubenize giderek hakkınız olan 2 yıllık tecilinizi kullanabilirsiniz.

 55. merhabalar ben 1996 dogumluyum 19 yasindayim 2 yil universite sinavina girdim istedigim yerler olmadi tekrar sinava giricem askerligimi tecil ettirebilirmiyim? tecil hakkinin diploma tarihiyle ilgisi varmi?

  • Merhabalar, Lise diplomanız ile 2 yıl tecil hakkını kullandınız sanırım. Bu hakkınız dışında bir tecil hakkınız bulunmamaktadır.

   • hayir lise diplomamla suana kadar askerlik subesine gidip tecil ettirmedim sorum acik 19 yasindayim liseden mezun olali 1.5 yil oluyor askerligimi lise diplomamla tecil ettirebilirmiyim? lutfen cevap bekliyorum.

 56. merhaba ben 10.07.1996 doğumluyum öğrenciyim lise son sınıfta okumaktayım askerlik belgem gelmiş bunu tecil ettirmem için gerekli evrakları hazırlayıp teslim ettikten sonra kaç yıl süresi olacaktır.

  • Merhabalar, MEB bağlantılı kurumlar etmektedir. Dersanelerin öğrenci belgesi verme yetkisi olmadığını düşünüyoruz.

 57. 2 yıl ön lisans mezunuyum ve askerliğim 31.12.2016 yılına kadar tecilli. bundan 1 ay kadar önce 3. sınıftan AÖF a kayıt yaptırdım askerlik tecil sürem otomatik olarak uzar mı yoksa bireysel başvurumu gerekli ?
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 58. İyi günler ben lise mezunuyum ve bu yıl üniversiteye hazırlanıyordu ASKERLİĞİMİ de tecil ettirmek gerekiyomuş belgeler arasında lise diplomasının aslı olmasa olurmu sadece fotokopi yanı yoksa aslı olması şartmı.

 59. öncelikle kolay gelsin ben 1987 dogumluyum suan yüksek lisans yapıyorum ve tez aşamasındayım 2-3 ay içerisinde tezimi bitirebilirim benim sorum su olacak e devlet üzerinden baktıgımda 31.12.2015 tarihine kadar askerlikle ilgili bir problemi bulunmuyor yazıyor. ancak bana verilen azami öğrencilik sürem (3 yıl 4 ay ) doluyor. okudugum yani öğrenci gözüktügüm sürece askerliği tecil ettirebilir miyim. veya okulu ne zamana kadar bitirebilirsem yüksek lisanstan dolayı 1 yıllık tecil hakkımı veririlrer. bilgi verebilirseniz sevinirim….

 60. Hayırlı günler kolay gelsin 4.sınıf acikogretim universite ogrencisiyim bir firmada çalışıyorum ayaklarim aşırı agri yaptığından dolayı doktora gittim yüksek derece düz taban oldugumu ogrendim ve askerligimin olmama ihtimali oldugunu ogrendim bunu nasıl kesinlestirebilirim askere gidip gitmiyecegimi tesekkur ederim…

 61. Merhaba ben 27.05.1995 doğumluyum askerlik tecil ettirmek için hangi evraklar gerekiyor yukarıdaki bilgilerde ekc2 formu filan demiyo geçen senede tecil ettim bu dosyada istendi bu sene değiştimi

 62. Merhaba ben 1990 doğumluyum. 2009 yılında 2 yıllık üniversiteye kayıt yaptırdım alttan dersler nedeniyle 2013’te mezun oldum. Sonra hemen 2013’te aöf işletme 3.Sınıftan kayıt yaptırdım dört yıllığa tamamlamak için. Şu anda 31.12.2017 ye kadar tecilli görünüyorum. Benim sorum şu eğer 31.12.2017 ye kadar aöf bitmezse napıcam bu süreyi yine uzatabilirmiyim ? 29 yaşına kadar diye duydum 31.12.2017’den sonra 2 yıl daha tecil ettirebilirmiyim ? Not : Kendim şahsi olarak gidipte askerlik şubesinden hiç tecil işlemi yaptırmadım. Hep okul tarafından tecilli oldum. Teşekkürler, iyi çalışmalar.

 63. Bilegimdeki paltinden dolayı askeri hastaneye gideceğim.. ancak hangi dosyalar gerekli ve işlemeler kaç gün sürer bilmiyorum . Bu şubatta gideceğim ama askerliği bir iki yol erteleme durumu olmaz dimi bu şubatta gidrmiyim acaba

 64. 1993 doğumluyum bu sene 4 yillik üniversiteden mezun oldum. E devlette 2018e kadar engel yoktur yaziyor. Tecil icin ne zaman gitmeliyim?

 65. Üniversiteden 20.01.2014’te mezun oldum,uzaktan eğitim tezsiz yüksek lisans kaydımı 08.01.2016’da yaptırdım.Yüsksek lisans kaydımı yaptırırken e-devletten aldığım askerlik durum belgesinde askerlik erteleme bitim tarihi 20.01.2016 ve son sevk tarihi 31.03.2016 olarak belirtilmiş.Yüksek lisans kaydımla beraber tecil için askerlik şubesine gittim ,sizin gelmenize gerek yok dediler.
  Tecil işlemini kayıt yaptırdığım okul mu askerlik şubesine bildiriyor ?Atladığım bir şey olmasın diye sormak ihtiyacı duydum.

 66. Bana şuanda askeriden yoklama geldi ilk yoklamam 1996 lıyım şubatın ilk haftasına kadar mühret vermişler ozamana kadar tecil etire biliyorum deyilmi meslek lisesi okuyorum

 67. Merhaba bana 01.01.1996 dogumluyum askerlik yoklama kağıdı geldi ben tecil ettirmek için askerlik şubesine diploma gotursem kac yıl tecil ettirme hakkım var lütfen yardımcı olur musunuz

  • Merhabalar, Genel de lise de okul yapıyor bu işlemleri fakat evraklar öğrenci belgeniz, adet vesikalık fotoğraf, 2 adet kimlik fotokopisi yeterlidir.

 68. Merhaba ben temmuz 2016 üniversite mezunuyum tecil için askerlik şubesine gitmedim kağıt geldi şubattan itibaren asker kaçağı görüneceğim yönünde tecil hakkım var mı yoksa askere gitmek zorundamıyım lütfen cvp bekliyorum

  • Merhabalar, size tavsiyemiz en yakın zamanda diplomanız ile askerlik şubenize giderek tecil işleminizi başlatabilirsiniz.

 69. hocam ben 2013 lisans mezunuyum okuldan sonra 2 yıllık askerliğimi tecil ettirdim bu geçen kasımda celp dönemine tabi idim ama rapor verip şubat celbine kadar erteletme yaptım sonrasında da bakaya olurum dıye düşünüyordum ki bu işlemi yaparken görevli memur benim askerlik işlemlerimi de yaptırmış ve benim askerlik yerim filan her şey belli oldu 4 şubat son gün birliğe katılmam lazımmış ama aynı zamanda benim şubatta öğretmenlik atamam da geldi ben askerliğimi şu haldeyken erteleme yaptırabilir miyim bilginiz var mı ?

  • Merhabalar, Milli eğitim bakanlığından durumunuz ile alakalı belge alıp askerlik şubenize giderek tecil yaptırabilirsiniz.

   • Hocam yalnız şöyle bir durum var benim birliğe katılma surem en geç 6 Şubat ama bizim atama sonuçları 11 subatta açıklanacak yani kontenjanlar belli oldu ve ben sıralama içindeyim kesin Allahin izni ile de atanacagim bu aradaki 6 veya 7 günlük süre zarfı bana sorun olusturuyor bunu nasıl asabilirim teşekkür ederim

 70. Merhaba ben 2015 yılında yüksek lisansdan mezun oldum. Diplomam daha çıkmadı. E-Devletten aldığım mezun belgesi ile askerlik tecil işlemini başlatabilirmiyim. Teşekkürler

 71. Merhaba ben 26/02/1996 doğumluyum lise mezunuyum e-devletten baktığımda 04/02/2016 ya kadar sakıncası yoktur diyor. 4 şubata kadar mı tecil ettirmem gerekiyor ? 4 şubata kadar tecil ettirmessem daha sonra ettirebilirmiyim veya direk askere mi alırlar

 72. Merabalar, ben yaklaşık 2 ay önce meslek yüksekokulu’ndan mezun oldum. geçen hafta okulu aradım diplomam çıktımı diye sordum askerliği tecil ettirmek için. daha cıkmadı dediler. Bugünde yoklama kağıdı geldi eve. yarın şubeye gidip tecil ettirme imkanım var mı acaba? bu arada dişlerim de tel var 6 aydır, ortodonti tedavisi görüyorum yani. tecil ettirme durumum nedir

  • Merhabalar, geçici mezuniyet belgesi okulunuzdan talep etmenizi öneririz, askerlik şubesi kabul ettiği takdir de size tecil işlemi başlatacaklardır.

 73. Merhaba admin.
  Ben 9 ay önce tecil ettirmiştim 2 yıl için ama bugün eve asker kaçağı olduğuma dair 122 tl para cezası geldi. Tecilliyken böyle bir şey mümkün müdür?

 74. ben aday öğretmen oldgm için askerligimi eylüle kadar tecil ettirdim ve bahar dönemı tesiz yüksek lisansı kazandım ve kayıt yaotrıdım .bu yukselk lısans la askerlıgı 3 yıl tecıl ettırebılırmym

 75. Meraba acik lise okuyorum 2 yil once askerligi tecil ettirdim.ve bugun tekrak askerlikle ilgili kagit geldi acik ogretimdende aktif ogrenciyim tekrat tecil.hakkim varmi

 76. Mrb ben 1992 doğumluyum ilk tercihimi 2010 yapmıştım . Şimdi açık öğretim de okuyorum ve tecil ettirmek istiyorum 1 aydır tecilim bitmiş ne yapmalıyım ?

 77. Merhabalar , ben 20 kasım 1995 doğumluyum 2014 yılında liseyi bitirdim ve 3. Kez üniversite sınavına hazırlanıyorum. Fakat dün yoklama kaçağı olarak aranıyorsunuz diye mesaj geldi , lise diplomamla askerlik şubesine gitsem tecil ettirebilir miyim ?

 78. ben 01 01 95 doğumluyum askerliğim geldi şuan yoklama kaçağı olarak görünüyorum ve benim sol kulağım hiç duymuyor gibi bişey ve ben askerliğimi yapmak istiyorum bunun için bana bilgi verirseniz sevinirim hayırlı işler..

 79. Ben univim bittikten sonra yurtdisina ciktim, askerlik cagirma kagidi gelmis. Ama tecil hakkim var. Simdi turkiyeye donsem kapida almazlar dimi. 92 dogumluyum. 2015 yilinin haziran ayinda mezun oldum. Tesekkurler

 80. Merhaba ben liseden yeni mezun oldum akerligimi erteletmek istiyorum subeye gittim benden diploma istediler benim diplomam yaşadığım şehirde degil geçici mezuniyet belgesi vermişlerdi onla askerliğimi erteletebilir miyim acaba?

 81. Merhabalar ben 1991 doğumluyum ve yaklaşık 1 ay sonra lisans programından mezun olacağım. Ancak 2.üniversite olarak Açık öğretim programında öğrenciliğim devam etmektedir. Oradan alacağım öğrenci belgesi ile askerliğimi tecil etmem mümkün müdür ? Edebilirsem okul bitinceye kadar mı tecil edilir yoksa belirli bir yaş sınırı var mı ? Teşekkür Ederim

 82. Merhaba, 19 yaşındayım Şubat 2017 asker gözüküyorum kağıdım geldi eve.Bir sene lisede sınıf tekrarı yaptım.Bu haziranın ortasına doğru bitiyor öğrenci kağıdı alsam tecil geçerli olur mu. ?
  Teşekkürler.

 83. merhabalar ben yüksekokul okuyorum 1 tane dersim var. oda bir sonraki dönem bitecek ve arkasından mühendisliğe başvuracağım açık öğretimden, tecil için okuldan öğrenci belgesi yeterlimidir. yoksa yoklama için sadece şubeye gitmem kafii mi?

 84. Merhabalar 1996 doğumluyum muayenemi oldum kasımda gideceğim ama ben açıköğretim kaydımı tekrar yapıp tecil ettirebilirmiyim

 85. Merhaba aol 13 dönem olduktan sonra ek-c2 belgesinde öğrenci durumunda yararlanamaz yazar bu durumda askerlik şubeleri bunu baz alırmı yoksa okuyup okumadığımıza mı bakar yani tecil yaparlar mı

 86. ben ön lisans öğrencisiydim okulu yarım bıraktım maddi durumlardan dolayı bırakmak zorunda kaldım kaydımı sildirmedim ama ders kaydı yapmadığım için bu süre zarfında dedemi kaybettim okula geri başlayamadım bu sene kayıdımı yenilicem ama ben çevirmede 15 günlük izin belgesi verildi tecil ettirmem için yine bazı nedenlerden bu işlerle uğraşamadım şimdi müsait olduğumdan tecil ettirmek için ne yapmam gerek nasıl bi yol izlemem gerek ? 1992 doğumluyum bu arada teşekkürler

 87. ben 2yıllık okuldan mezun olmadan kaydımı sildidim tekrar 2yıllık bölümü kazandım acaba askerlik ne zaman kadar tecil olur

 88. Merabalar ben acıtan lise okuyorum. Askerliği tecil ettirebilirmiyim. Yani açıktan okumak askerliği tecil ettirmeye yeterli olurmu tsk

 89. Merhabalar 2015 yılında liseden mezun oldum. 2015 senesi üniversite kazandım ve gittim. Şuan ise üniversiteyi bırakmış bulunuyorum tekrar hazırlanmak için.Lise diplomam ile gitsem tecil uzatabiliyor muyum ? Teşekkürler

 90. Merhabalar 15.11.1992 doğumluyum, bu yıl 2 yıllık üniversiteye başladım? normal tecilim bu yıl aralık ayında son buluyor! ne yapmalıyım ? kolay gelsin iyi çalışmalar…

 91. Merhaba sizden acil bir yanıt istiyorum lütfen
  1994 dogumluyum 31.12.2016 busene sonunda askerlik tecilim bitiyor üniversiteye gitmek istiyorum daha
  ailemi geçindirdigim için ve şuanda abimin üniversitede olmasından dolayı maddi durumumun elverişli olmadıgı için üniversite gidemedim ama bu sene abimin son senesi üniversiteyi bitiriyor çalışmaya başlaycak ve aileye o bakacak (annem ve babam çalışamıyor evi tek geçindiren benim) bende üniversiteye gitmek istiyorum 2017 deki üniversite sinavına girip kazanırsam üniversiteye kayıt yapabilirimiyim? askerlik durum belgesi istenecekmiş askeriye o kagıdı bana verecekmi?
  lütfen cevap bekliyorum bu benim için çok önemli

 92. İki yıllık bölüm okudum diplomanın aslı burda değil hala okulda sadece diplomanın fotokopisiyle tecil ettirebilirmiyim

 93. Ben 21.09.1995 doğumluyum lise son sınıfta 1 sene tecil hakkı verdiler ve bu hakkım bu sene bitiyor üniyede yerleşemedim benim yine tecil hakkım var mı yada nasıl yapabilirim okulada yerleşemedim yaşta geçiyor ne yapmalıyım yardımcı olur musunuz bana ??

 94. 14.02.1997 doğumluyum şubatta 20 yaşına giricem açıköğretim lisesinde okuyorum askerlik durumu için ne yapmaliyim?

 95. Merhaba
  Ben 4 yıllık üniyi 7 senede okuyarak 26 yaşında lisans mezunu oluyorum bu yaz.
  Diplomamla gidip 28 yaşına kadar (2 Yıl ) tecil edebilir miyim?

 96. merhaba askerlik tecilim aralık 31 de bitiyor tekrar tecil etmek istiyorum fakat herhangi bir okulda okumuyorum kaydım yok başka nasıl şekil tecil edebilirim lütfen yardımcı olurmusunuz

Soru Sor!