Askerliğini Yapana İş Güvencesi Müjdesi

0
39

Askerlik görevini icra eden bireylerin, tek problemleri işlerini kaybetmeleri olmaktadır. İş yeri sahipleri, askere giden çalışanlarına döndükleri zamanlarda artık iş vermek zorundadırlar. Aynı işlerinde başlayarak aynı şekilde işlerini devam etme hakları bulunmaktadır. İş yeri sahiplerinin, askerden dönen çalışanlarını tekrardan işe başlatmama durumlarında onlara 3 aylık maaşlarını vermeleri gerekmektedir. Bu şekilde üç aylık maaşlarını vermeyen iş yerleri hakkında soruşturma başlatılacak ve adli makamlarca bu durum çözülecektir. İş yerinden ayrılmaları durumu söz konusu ise, tazminatlarını alma haklarına da artık sahiptirler. Vatan borcu olan askerlik, Türk erkekleri tarafından zorunlu bir şekilde yerine getiriliyor. Askerlik görevini yapmak için harekete geçen erkeklerin çoğu, işlerini bulduktan sonra askere gitmektedirler. Oluşturulan iş yasasının, askere giden erkekler için önemli hükümler içerdiğini söyleyebiliriz. İş yasasında yer alan 31. madde tam olarak da bu durumu kapsamaktadır. Kanunda geçen maddede şu hükümlere yer verilmiştir; Herhangi bir askeri ya da kanuni ödev doğrultusunda işlerinden ayrılmak zorunda kalan işçiler için, askerliğin ya da kanuni ödevin sona ermesinden sonraki ilk iki ay içerisinde, işlerine tekrardan dönmek istedikleri takdirde, eski patronları işlerine tekrar almak zorundadırlar. Kendi iş alanlarının bulunduğu yerde boşlu bulunmaması halinde, benzer işler için görevlendirme yapılması gerektiğini söyleyebiliriz.

İşveren bunu yapmadığı zaman, çalışanına 3 aylık maaşını peşin olarak ödemek zorundadır. Burada en çok dikkat edilecek hususlardan bir tanesi, iki ay içerisinde iş yerine başvurmak olacaktır. Yapılacak olan başvuru için resmi mercileri kullanmak daha doğru bir karardır. Resmi merci olarak noterleri ya da yazılı olarak yapmanızı tavsiye edebiliriz. İlerleyen vakitlerde bir problem çıkması halinde, böylelikle üstesinden gelebileceksiniz ve elinizde delil bulunmuş olacaktır.

Askerlik vazifesine gidecek olan bireylerin, kıdem alma durumlarını da incelemek gerekir. Askerlik görevi için işyerinden ayrılma durumunda olan askerlerin, iş yerinden istifa etmeleri durumunda, kıdem tazminatlarını alma hakları bulunmaktadır. Kıdem tazminatı alabilmek maksadıyla, çalışan kişinin en az bir süre sigortalı olarak o iş yerinde çalışmış olması gerekmektedir. İş yerinde bir yıldan daha kısa bir süre çalışan kişilerin kıdem tazminatı almaları durumu oluşmayacaktır. Kıdem hususunda geçerli olan bir durumdan daha bahsetmek gerekir. Askere gidecek olan erkek birey, askerden dönmesi durumunda aynı iş yerine çalışmaya başladığında kıdemi de devam edecektir. Askere gideceğiniz zaman bu yasalar sayesinde bir korkunuz kalmayacak ve kafanız rahat olarak gidebileceksiniz. Ayrıca birçok şirket ve kuruluş, yetişmiş olan bu şekildeki elemanlarını kaybetmek de istemeyecektir. Elemanını kaybetmek istemeyen firmalar, sözleşmeyi bir müddet askıya alarak hareket edeceklerdir. Bunun dışında, iş yerinin tazminat ödemesi gibi bir durum da söz konusu olmayacaktır.

Askere giden bireylerin, işsizlik maaşı almaları durumu da söz konusudur. Askerlik için işten ayrılan bireylerin, diğer şartların bütününü taşımaları durumunda doğrudan işsizlik maaşına hak kazanacaklardır. Hemen gitmemeleri halinde, gittikleri zamandan itibaren maaşları kesilecektir. Ancak kalan maaşlarını döndükleri zamanlarda alabileceklerdir. Böyle bir şeyden faydalanmak için İŞKUR kurumuna başvurmak gerekir.

Askerlik boyunca geçirmiş olduğunuz süre, emeklilik hesabınızda da etkili bir hale geliyor. Askerlik görevini sigortası olmadan yapmaya giden bireylerin, ilerleyen vakitlerde bu zamanı iki yıla kadar geri çekme durumları mümkündür. Yani askerlik boyunca yapılan görev süresi buradan düşülerek borçlanılıyor. İşe başlangıç tarihi bu sürenin geri gittiği kadar hesaplanarak işlem yapılıyor. Sigortanın sonrasında yapılan askerliğin eksik primleri tamamlamaya yardığını söyleyebiliriz.

Askere giden bireylerin, hiçbir şekilde hak kaybı yaşamayacaklarını da dile getirebiliriz. İstifa etmesi halinde, işyerinden gereken miktarda tazminatını alarak hareket edebilecektir. Askerlikten dönmesi durumunda herhangi bir işte başlamayan bireyler, işsizlik maaşı alarak geçimlerini sağlayabileceklerdir. Askere giden kişileri güvence altına almak adına devlet onların tekrardan aynı işlerinde çalışması maksadıyla kanunlar getirmiştir. Askere giden erlerin ya da erbaşların, askerlik süresi boyunca prim kazandığını biliyor muydunuz? Bu primi doğrudan devlet yatırmakta ve askerlerin ceplerinden para çıkmamaktadır. Ayrıca emekli olma düşüncesi içine giren ve sigortası yetersiz gelen bireylerin de artık bir düşünce içine girmelerine gerek kalmamıştır. Vatani görev için ayırmış olduğu süre boyunca, vermiş olduğu hizmet süresini geriye doğru çekerek erkenden emekli olma imkânları bulunmaktadır.

Soru Sor!