Askerlik 15 Aya Uzatılacak Mı?

7
72

Türk silahlı kuvvetleri ilk 1927 yılında askerlik süresini düzenlemeye girdi. Bu yıllarda bir düzenleme gelmesi ile birlikte askerlik süreleri;

Piyade askerler 1,5 yıl askerlik yaparken, kara(mızıka) askerleri 2 yıl askerlik süresine tabii tutuldu, İç hizmetler jandarma askerlik ise 2 buçuk yıl olurken, Bahriyeli denizci askerlere 3 yıl askerlik süresi tanımlandı.

 • Yıl 1935 olduğunda yeni bir asker kanunu ile düzenleme gelen askerlik sürelerine Piyade 18 aya indirilirken Jandarma ve Gümrük Komutanlığına bağlı askerler 30 ay askerlik süresine tabii tutulmuştu.
 • Yıl 1941 olduğunda 1. Dünya savaşı nedeniyle tüm kuvvetlerde silah altında bulunan askerlerin 1 yıl askerliği uzatılmıştı.
 • Yıl 1950 olduğunda Denizciler yine 3 yıl, Jandarma 30 ay, diğer kuvvetler 2 yıl askerlik süresi olarak uzatılmıştır.
 • Yıl 1963 olduğunda tüm kuvvet komutanlıklarına bağlı erlerin askerlik süreleri 24 ay ile kısaltılmış olundu.
 • Yıl 1970 ile tüm kuvvetlerde 20 ay askerlik süresi kısaltıldı.
 • Yıl 1984 ve askerlik süresi tüm komutanlıklarda ortak şekilde 18 aya indirildi.
 • Yıl 1992 tüm kuvvet komutanlıklarında askerlik süresi 15 aya inmiştir.
 • Yıl 1993 hükümet dönemin şartları ve terörle mücadele nedeniyle sürenin uzatıldığını 1972/4, 1973/1, 1973/2 tertiplerin 4 ay daha askerlik yapacağını kanun olarak bildirilmişti.
 • Yıl 1995 ve şimdiye kadar düşürülen askerlik ilk defa yükseltilerek 15 aydan 18 aya yükseltilmiştir.
 • Yıl 2003 askerlik süresi 15 aydan 18 aya çıkarılan 1995 yılından 1992 yılında 15 ay olan süreye 2003 yılında tekrar 15 aya düşürüldü.
 • Yıl 2012 15 ay olan askerlik süresi 12 aya düşürülerek bir çok askere 90 gün erken teskere vermiş bulunmaktadır.
 • Yıl 2016 Türk silahlı kuvvetleri Güçlü Ordu, Güçlü Türkiye anlayı içerisinde ve gelişen teknolojileri ile kendi tank,insansız hava aracı(iha),helikopter,savaş uçağı,savaş gemisi,hafif silahlar vb. gibi tüm güvenlik ürünlerini kendi içerisinde geliştirmektedir. Milli savunma sanayi Aselsan ile geliştirilen bir çok ekip ve ekipman ile birlikte profesyonel orduya geçisin konuşulduğu sözleşmeli er,uzman erbaş,sözleşmeli ast subay,subay eğitim ve teminleri, harp okullaru sayesinde bir çok eğitimden geçerek Türk silahlı kuvvetleri bünyesinde yer alabilmektedir.

Profesyonel ordu ile zorunlu askerlik gönüllü askerlik durumuna yavaş yavaş gelecektir. İsteyen asker olucak gerçek asker eğitimi alarak ekipmanları profesyonel olarak kullanmaktadır.

TBMM Savunma sanayi başkanı Faruk Özlü geçtiğimiz günlerde ki basın toplantısında askerlik kanunu düzenlemesine gidildiğini TBBM çatısı altında “Askerlik profesyonellerin işidir, amatörlerin değil” diyerek profesyonel ordu için çalışmaların olduğunu 2023 hedeflerinin arasında olduğunu dile getirmiştir. Hükümet’in bu konuda her zaman tavrı bellidir, Profesyonel ordunun temelleri sözleşmeli er alımları ile başlamıştır. 12 ay askerlik süresince bir şeyler öğrenen bir asker 12 süresi dolunca gidiyor ve yerine başkası geliyor o işi öğrenene kadar 3 ay geçiyor ve 6 ay verim alaıyorsunuz ondan sonra başkası geliyor derken bu sistem bu şekilde profesyonelliğe girmez.

Zorunlu değil, Gönüllü askerlik olacak

Askerlik hizmet değil meslek olucak diyen Faruk Özlü, gönüllü olarak askere gelen bir kişi maaşını da alacaktır. Sigorta ve tüm ihtiyaçları devlet tarafından karşılanacaktır.

7 Adet Soru ve Cevap

 1. Merhaba,
  2015/1 celp girişli Dzkk Kam.Er’iyim. Askerde sadece 12 gün izin kullandım ve sadece 14 gün iznim kaldı ve teskereye tabi 14 sıla iznimi kullanarak evime geldim. Askerliğim boyunca 1 kere dahi savunma almadım. Hiç bir ceza almadım ve hatta övünç belgesi düzenlenmişti iyi bir asker olduğum için. Askerliğimin bitmesine 1 ay kala lumbarağzından akıllı telefon ve bi üstümün şahsi aracıyla girerken yakalandım. Üstüm bir ceza almasın diye aracın anahtarını benim aldığımı söyledim ve öyle ifade verdim. Şimdi sıla iznindeyken disiplin kurulu toplanacakmış ve muhtemelen askerliğim uzayacak. Ondan yana sorun yok yaparım uzayan askerliğimi ama birliğimde ama şubemde. Bu arada ohal bölgesinde ikamet etmiyorum. Ama diğer aracı dışarı çıkarıp sokma konusu mahkemeye sevk edilecekmiş ve sonunda ne gibi yaptırımlar beni beklediğine dair hiç bir fikrim yok. Kamu ayrı dava açar mı hırsızlığa giriyor sonuçta istemesekte. Karşı taraf şikayetçi değil bilgisi dahilinde oldu sonuçta. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür eder iyi günler geçirmenizi dilerim. Biraz hassas bir konu. İhtimam gösterilirse sevinirim.

  • Merhabalar, sorunuzu oldukça detaylı fakat askeri davalar sivile aktarılacaktır. Askerliğinizin uzaması sonucunda şubenizde yapabilirsiniz. Sivil deki dava da karşı taraf şikayetçi olmadığı için bir sorun olmaz gibi görünüyor.

 2. Gerçekten 15 ay olabilir mi bu sene içinde..? Askerlik zorunluluğu türkiyede kalkabilir mi,eğer böyle birşey olursa kaç senede yürürlüğe girer.Görünüşe göre 10 sene bu şekil devam eder gibi duruyor ?

 3. şimdi oğlum suriye sınırında bir hudut karakolunda görev yapıyor izin kulanmadı eylülün 2016 yılı 13 ünde teskere alacak teskerede her hangi bir sorun çıkarmı çocuğa askerlik 3 ay uzatılmış suriyeye türk ordusu girdi demişler ben öyle bir kanun çıktığını ne gördüm nede duydum bu sözün aslı varmı bu konuda bilgisi olanlar bilgi verirse sevinirim SAYGILARIMLA

 4. Askerlik 3 ay uzayacakmi bilgisi olan varmı eşim 2 aydır asker doğu ya düştü diyarbakira gitcek çok korkuyorum ama yinede hayirlisi olsun diyorum lütfen bilgisi olan cevap yazsın bana

Soru Sor!