Anasayfa / Askerlik Yeri Sorgulama / Askerlik Başvurusu Sorgulama

Askerlik Başvurusu Sorgulama

askerlik-basvurusu-sorgulama

E-Devlet Kapısı sistemi ile birlikte Milli Savunma Bakanlığı‘nın ortaklaşa çalışmaları sonucunda kişilerin askerlik görevleri ile ilgili pek çok bilgiye ve belgeye internet üzerinde erişmeleri son yıllar içerisinde mümkün hale gelirken, hali hazırda uygulanan sistemlerin dışında pek çok yeni işlemin de gerçekleştirilebilinmesi çalışmalara devam edilmektedir. Kişilerin askerlik durumlarını ve sevk edilecekleri eğitim merkezlerini sistem üzerinden kişisel bilgilerini ve şifrelerini girerek sorgulamaları mümkün olurken, Askerlik Başvurusu Sorgulama işlemi henüz aktif edilmemiş durumdadır. Kişi askerlik görevine gerçekleştirdiği başvurusu konusundaki detaylı bilgilere yalnızca şubesi üzerinden erişebileceği gibi, detay işlemlerini de kimlik ibrazı ile birebir olarak gerçekleştirecektir.

TC Kimlik Kartı, Mobil İmza ve Elektronik İmza gibi yöntemler ile giriş sağlanabilinmesi de mümkün olan E-Devlet Kapısı sistemine yüzde doksan sekiz oranında giriş Tc Kimlik No ve PTT Şubeleri’nden temin edilebilinecek vatandaşlık şifresi ile gerçekleşmektedir. Söz konusu sisteme giriş yapıldığı andan itibaren kişi devlet dairelerinden gerçekleştirebileceği pek çok işlemi ve sorgulamayı çevrimiçi olarak da gerçekleştirebileceği gibi, Askerlik Başvurusu Sorgulama olmasa da durum ve sevk edilecek eğitim yeri bilgilerine erişebilmektedir. Bu sayede askerlik şubesi gitmeye gerek kalmadan da pek çok işlemini mümkün kılacak kişiler, hem şubelerin iş hacmi azaltmakta hem de kendi zamanlarından tasarruf etmektedirler. Askerlik Başvurusu Sorgulama, ilerleyen tarihlerde aktif bir sistem olarak kullanılmaya başlandığında sağlanan zaman ve iş tasarrufu pek çok farklı alanda ilerlemeler gerçekleştirmek için daha faydalı biçimde de kullanılabilinecektir. Söz konusu alternatif sistemlerin hangi tarihlerde aktif hale getirilecekleri bilinmese de, 2016 yılı itibari ile E-Devlet sistemini askerlik başlığı altında oldukça başarılı yenilikler de beklenilmektedir.

Her türlü bilgi öğrenme talepleriniz hakkında olduğu gibi Askerlik Başvurusu Sorgulama alanındaki doğru ve güncel bilgileri de dakikalar içerisinde sitemiz üzerinden ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Uzman yönetici ve editörlerimiz sayesinde askerlik görevinizin öncesi ve sonrası konusunda aklınıza takılan en ufak detayları dahi bilginiz dahiline alabilir ve yayınladığımız makaleleri düzenli takip ederek her gün yeni bir detayı tecrübe edebilirsiniz.

askerlik-basvurusu-sorgulama

11 yorum

 1. Merhaba,

  18.02.1991 Doğumluyum 2009 yılında liseyi bitirir bitirmez uzaktan eğitim fakültesine kaydımı yaptırdım.İlk yıl harcımı ödeyerek okuluma gittim fakat diğer yıllar maddi durumlarımdan dolayı harcımı ödeyemedim.Bana kayıt yapıldığında askerliğimin 4 yıl tecil edildiği söylenmişti.Bu yıl o süre doldu ve ben şubat ayında askere gitmek istiyorum.Askerlik şubesine gitsem şubat ayında beni askere alırlarmı.Ve ben şuanda asker kaçağı gözüküyormuyum?Herhangi bir muayenede olmadım.

  • İlk fırsatta askerlik şubesine giderek askerlik işlemlerinizi yaptırırsanız, şubat celbine yetişme ihtimaliniz olabilir. Son tarih 15 Kasım.

 2. Merhaba. ben 2012 ekim ayında askerliğilimi lisans mezunu olduğum için tecil ettirdim. tecil öncesi muayene olmam gerektiği söylendi muayneyi yapan hekim ayaklarımın düz taban olduğunu ve askeri hastaneye sevk edileceğimi söyledi bende tecil ettireceğimi söyledim.bu yüzden askeri hastaneye gitmedim. 30 eylül 2014 itibariyle de askerlik tecilim sona erdi. askerlik şubesini aradım 1-31 aralık 2014 tarihleri arasında askerlik şubesine gelerek tercih yapmam gerektiğini 25 ocakta ise askerlik yerimin belli olacağını söyledi ben şimdi yeniden muayene olmayacak mıyım? yardımcı olursanız sevinirim ….

  • Talep ederseniz olabilirsiniz. Askerlik muayenenizden sonra evraklarınızı askerlik şubesine teslim ettiniz büyük ihtimalle yeniden muayene olmanıza gerek kalmayacaktır.

 3. Ben 01.11.1993 doğumluyum üniversitenin önlisans bölümünden bu sene mezun oldum acaba asker kaçağı oluyor muyum şuan dan itibaren cevaplar sanız memnun olurum şimdiden teşekkür ederim

 4. benim kardeşim temmuzda başvuru yapmıştı 1991 doğumlu. ama hala bir sonuç olmadı.
  ondan sonra başvuranların hepsinin yerleri belli oldu.

 5. merhabalar kolay gelsin.benim kardeşim aralıkta askere gidicek kısa dönem er olarak e devletten baktık fakat bi belge çıkartılmıyor şubeye mi gitmek gerekiyor bulunduğumuz yerin ve silüsü nezaman alabilirz.2.dönemler için

 6. Merhaba ben 06.05.1995 dogumluyum son muayne tarihi nedir daha muayne olmadim yil sonuna kadar mi muayne suresi yoksa 94/4 giden askerlerden once muayne olmak zorundamiyim.

 7. Merhaba. Ben 14.04.1993 doğumluyum. İki yıllık yüksekokulda okuyordum, bırakmayı istiyorum. Tecilimi bozdursam ne zaman askere giderim? Devre kaybı mı giderim?

 8. 92 dgumluyum tecılımı kaldırttım ben ıkı hafta once ve sımdı hersey hazır subatta gıtmem ıcın ne olması gerekıyor bızım bu tavsanlıdada mayısta gturuluyormus subatta gıdebılmem ıcın ne olması gerek

 9. ben 1995 eylül dogumluyum ne zaman muayene olmam gerekiyor kaydım alucra giresun celpdönemim ne zaman

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*