Anasayfa / Askeri Bilgiler / Askerlik Borçlanması Nedir ?

Askerlik Borçlanması Nedir ?

Emeklilik için gerekli olan şartlar arasında 3 madde bulunmaktadır. Çalışan kişinin sigortadan emekli olabilmesi için en öncelikli olan şartı sigortaya girişidir ve sigortanın başlangıcının olduğu zamanın şartları göze alınarak emekli olabilir. Gerekli olan şartlar:

1-Sigortalılık süresi: 6 Temmuz 2015’te ilk kez sigortalı olan birini düşündüğümüzde bu kişi işten ayrılsa dahi sigortası işler.

2- Prim ödeme gün sayısı: Kişinin adına prim ödenen günleri ifade eder.

3- Yaş şartı: Sigortalıların beklemek zorunda olduğu yaş sayısı.

ASKERLİK AVANTAJLI MI?

Avukatlık stajı, ücretsiz izin, kadın sigortalıların doğum sonrası çalışılmayan günleri, erkek sigortalıların ise askerlik süreleri emeklilik için borçlanabiliyorlar. Sigorta girişinin yüksek olması için askerlik göstermek bir avantajdır.

ASKERLİK SÜREYİ ÖNE ÇEKER Mİ?

Askerlik borçlanması yapan bir sigortalı bu sayede emeklilik yaşını öne çekerek prim ödeme sayısını da arttırır. Askerliğin tamamı ya da bir kısmı borçlanabilir.

ASKERLİK BORÇLANMASI NELERİ KAPSIYOR?

Askerlik görevini er veya erbaş olarak yapan kişiler askerliğin tamamını ya da gerekli olan bir kısmını, yedek subay olarak askerlik yapanlar ise yedek subay okulu süresini askerlik borçlanması yapma hakkına sahip.

ASKERLİK BORÇLANMASI BAŞVURULARI NEREYE YAPILIYOR?

Askerlik borçlanması başvurusu için İkamet edilen ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine başvurmak gerekiyor. “Borçlanma talep dilekçesi”ni dolduran kişiler askerlik belgelerini de göstermeliler. Başvurudan sonra ücret 30 gün içinde ödenmelidir.

ASKERLİK BORÇLANMASI GERİ ALINABİLİR Mİ?

Askerlik borçlanması yapan ve bundan vazgeçen kişi 5510 sayılı Kanun’un 41. maddesine göre askerlik borçlanmasını iptal edilir.

ASKERLİK BORÇLANMASI İÇİN ÖDENMESİ GEREKEN MİKTAR?

1 Temmuz 2015 tarihinden sonra  askerlik borçlanmasının 1 günlüğüne 13,58 TL, en yüksek de rakam ise 88,3 TL ödeniyor. Askerlik borçlanmasını düşükten ödeyen daha az maaş alır.

ASKERLİK BORÇLANMASI YAPANLAR HANGİ STATÜDE DEĞERLENDİRİLİR?

Bu statünün belirlenmesi için kişinin sigorta başlangıcında geçerli olan kanunlara bakılır. Kişi borçlanması için; 4/a’lı ise borçlanmayı 4/a’lı olarak, 4/b’li ise 4/b’li olarak değerlendirme yapılır. Askerlik borçlanması yapacak olan kişinin 4/a’lı ise askerlik borçlanması da 4/a’lı olarak değer görür.

askerlik-borclanmasi-nedir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*