Askerlik Dağıtım Sorgulama

8
274

Askerlik görevini ifa etmek için gerekli kriterlere sahip olan ve söz konusu göreve hazır olduğu konusunda başvurusunu yoklamasına girerek gerçekleştiren kişiler, meraklı gözler ile sevk edilecekleri eğitim merkezinin hangi ilde olduğunu beklemeye başlamaktadırlar. Bundan oldukça kısa zaman önce söz konusu bilginin ancak telefon ve mektup yolu ile ve oldukça zahmetli biçimde öğrenilmesi mümkün olurken, bugün E-Devlet Kapısı sistemi üzerinden söz konusu detaylara saniyeler içerisinde ulaşılabilinmektedir. Askerlik Dağıtım Sorgulama ya da diğer adı ile Sev Edilecek Eğitim Merkezi Sorgulama sisteminden faydalanmak için kişinin geçerli bir E-Devlet şifresini ve TC kimlik numarasını bilmesi yeterli olacaktır.

Daha önce E-Devlet sisteminden yararlanmamış kişilerin gerçekleştirmesi gereken ilk yükümlülük, ülkenin herhangi noktasındaki bir PTT şubesine giderek nüfus cüzdanı ibrazı ile birlikte kendilerine özel olarak tanımlanan kapalı zarftaki şifreyi edinmeleri olacaktır. Şifreyi teslim eden memurun dahi hiçbir şekilde görme ve işitme yetkisinin bulunmadığı bu şifre, kişinin kamu görevleri ve yükümlülükleri hakkında her türlü bilgiye erişmesini ve belirli kıstaslar çerçevesinde değişimler yapmasını mümkün kılmaktadır. Askerlik Dağıtım Sorgulama sistemi de söz konusu E-Devlet kapısından gerçekleştirilebilindiğinden, bu şifrenin birebir edinilmesi ve kullanılması esastır. Bunun yanı sıra Askerlik Dağıtım Sorgulama sistemini Elektronik İmza, TC Kimlik Kartı ve Mobil İmza gibi kimlik doğrulama sistemleri ile de kullanabilecek olan asker adayları, bu sayede kendilerine en uygun olan yolu istedikleri şekilde seçme imkanına da erişebilmekteler.

Askerlik Dağıtım Sorgulama sisteminin aktif olduğu gün meydana  bazı yığılmalar ve eksik bilgi edinimleri çıkabilse de, söz konusu sıkıntılara kısa sürede müdahale edilerek meraklıların en doğru ve net bilgiye erişmeleri mümkün kılınmaktadır. Birkaç kere sorgulanarak teyit edilebilecek olan dağıtım bilgisini öğrenen kişiler, vatani görevlerine bir adım daha yaklaşmanın heyecanı içerisinde hazırlıklarına devam edebilmektedirler.

Askerlik görevi öncesinde ve sırasında ihtiyacınız olan tüm detaylı bilgileri sitemiz üzerinden öğrenebileceğiniz gibi, Askerlik Dağıtım Sorgulama ve diğer sorgu sistemleri hakkında da bağlantılara ve ayrıntılara saniyeler içerisinde erişim sağlayarak zamandan ve emekten tasarruf edebilirsiniz.

Not: Söz konusu konuda anlatılan askerlik dağıtım sorgulama, sevk edilecek eğitim merkezi olan acemi birliğidir. Usta Birlikleri internet üzerinden açıklamamaktadır. Acemi birliklerinde askerlere açıklanmaktadır.

8 Adet Soru ve Cevap

 1. Admin Bey.oglumun askerligi aralik ayinda 17-19 kisa donem aralik ayina cikti.silusumuzu aralik ayinda alcakmisiz smdi ucak bileti alcaz fakat anne katilim tarihleri var 17nde gdrm siluste 18 yazar almazlar dedi bi yardimci olurmusunuz kardes sizce katilim tarihi farkeder mi yoksa yok mu ole bsey kasim aynda gdenlerde yazyrmus sanrm yardmci olursaniz cok sevnrz.

 2. 1-benim oğlum 95e 2 tertip olarak burdur’ a gitti yemin töreninden sonra 7 gün lük iznini kullanmak istiyor bu izni kullanabilmesi için bizlerden birinin gitmesine gerek varmı yoksa kendisi gelebilirmi
  2- yol izni verilecekmi
  3-dağıtım yerleri belli oldumu nasıl öğrenebilirim

  • Yemin töreninden sonra değilde dağıtım izni olarak 7 gün izin verecekler, usta birliğine gitmek için zaten 7 günlük bir izine çıkacak. Sizin gitmenize gerek yoktur. Dağıtım yerleri çocuklarınızın acemi birliği bitmeden bir kaç gün önce açıklanacaktır.

 3. Merhaba nişanlım Bursa Gemlikte Acemiliğini gerçekleştirecek. Usta birliğinde nereye düşer. Bursa ağırlıklı nereye dağıtım yapar?

  • Merhabalar, Görevi mesleği yaşadığı doğduğu şehir bunların hepsi etken olmaktadır. Bunu Genelkurmay başkanı bile bilemez. Sistem ihtiyaca göre atama yapmaktadır.

 4. Benim kardeşlerim ikiz su anda biri usta birliğinde biri acemi birliğinde biri a grubu biri b grubu olarak askere gitti acemi birlinde olan dilekçe verdi acaba ikizinin yanna gidebilirmi

Soru Sor!