Anasayfa / Sizin Sorularınız / Askerlik Erteleme

Askerlik Erteleme

Ülkemiz içerisinde yirmi yaşına gelerek herhangi ciddi bir sağlık problemi veya askere gitmesine mani olacak bir engeli veya sakatlığı bulunmayan her birey vatani görevi için yoklamaya çağrılmaktadır. Üniversite veya yüksek lisans eğitimi kadar çeşitli işlerde çalışma durumunda yirmi dokuz yaş sonuna kadar ertelenebilen bu yoklamalar, onaylanacak bir mazeret sunulduğu takdirde tecil işleminin gerçekleşerek bir veya birkaç sene sonrasında yeniden gönderilmektedir. Bu konuda aklında sorular bulunan ve Askerlik Erteleme Sorgulama işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirmek isteyen kişiler maalesef bu konuda kendilerine yardımcı olamamaktadırlar. İnternet üzerinde aktif halde bulunan E-Devlet Kapısı sistemi üzerinden sev edilecek eğitim yeri ve askerlik durumu sorgulama gibi başarılı sistemler işler halde bulunsalar da, kişinin tecilini uzatıp uzatamayacağı veya ne kadar bir erteleme sağlayabileceği konusundaki bilgiler ancak ve ancak bağlı olunan askerlik şubesine yapılacak başvurular sonrasında açıklığa kavuşabilmektedir. Askerlik Erteleme Sorgulama konusunda gelecek senelerde çevrimiçi olarak belge ibrazı ve onayı kanadında bazı çalışmalar bulunsa da, kıza vadede bu sistemin yürürlüğe girileceği konusunda herhangi bir emare de bulunmamaktadır. Söz konusu belgelerin birden çok merkezde onaylanması ve arşivlenmesi gerektiğinden, kişinin en az birkaç saatini ayırarak tecil dönemi ve süresi konusunda söz konusu onayları alması ve sorunsuz biçimde işlemlerini de halletmesi gerekmektedir.

Tecil işlemlerinin öncesi ve sonrası alanında olduğu kadar Askerlik Erteleme Sorgulama bazında da aklınıza takılan tüm soruların cevaplarına sitemiz üzerinden erişmeniz mümkün olmaktadır. Uzman yazarlarımıza ve diğer üyelerimize aklınıza takılanları danışarak bilginin paylaşarak çoğalmasını sağlayabilir ve gerek kendinize gerekse diğer kişilere faydalı olabilirsiniz. Uzun yıllardır devam ettirdiğimiz uzman ve özverili çalışmalarımız sayesinde yüz binlerce asker adayı ile paylaştığımız güncel ve nitelikli bilgilerden sizler de faydalanarak bu hayati görev konusundaki tüm soru işaretlerini ortadan kaldırabilir ve işlemlerinizi kısa sürelerde gönül rahatlığı ile gerçekleştirmenin rahatlığını yaşayabilirsiniz. Askerlik Erteleme Sorgulama ve benzer tüm işlemleriniz için sayfalarımızın detaylı içeriklerinden faydalanabilir ve dilediğiniz an yeniden ziyaret ederek bilgileri sevdikleriniz ile de paylaşabilirsiniz.

Merhaba ben 12.09.1996 ankara doğumluyum şuan askerlik adına hiç bişi yapmadım bi yerde okumuyorum busene üniversiteye başlıyacağım üniversite kaydına kadar tecil ettirmem gerekiyormu yoksa üniversiteye kayıt yaptırmam yeterlimidir? üniversite kayıtları eylül gibi oluyor.

Soru: 05.11.2013 itibari ile 29 yaşını dolduruyorum. Bildiğim kadarıyla 31.12.2013 tarihine kadar tecilliyim fakat halen üniversite eğitimim devam etmektedir ve 2013-2014 eğitim öğretim yılında mezun olacağım. 2014 temmuz ayında okulum bittikten sonra askerliğimi yapmak istiyorum fakat 30 yaşından gün almış olacağım problem olur mu yoksa öyle bir hakkım var mı ?

Cevap: Durmunuz hakkında en net bilgiyi askerlik şubenizi arayarak öğrenebilirsiniz. Askerlik tecil işlemleri 29 yaşına kadar yapılmaktadır.

Sorular: Merhaba, ben şuan 29 yaşındayım, yurtdışında okudum ve 2012 temmuz ayında mezun oldum, bir kaç sorum olacak yardımcı olursanız memnun olurum..

1- Şuan diplomam yök ‘te denklik işlemleri için ve bana bir belge verdiler gerekli yerlerde kullanmam için diploma denkliği çıkana kadar.. ben bu belgeyle askerlik işlemlerimi yaptırabilir miyim.?

2- Askerliği erteleme gibi bir durumum var mı bu yaştan sonra.?

3-Benim bide kronik bir hastalığım var (ankilozan spondilit )askerliğe elverişli/elverişsiz durumum hakkında nasıl bi yol izlemem gerekir .?

Teşekür ederim, kolay gelsin

Cevaplar: Merhaba, Ercan Bey

1- Diploma için verilen belge ile işlem yapabilirsiniz.

2- 29 yaşınızdan sonra erteleme (Tecil) işlemleri gerçekleşmiyor diye biliyoruz, ancak yine en net bilgiyi askerlik şubelerinden alabilirsiniz.

3- Rahatsızlığınızın durumuna ve askerlik yapıp yapamayacağınıza Askerlik muayenesinde karar verilmektedir.

 

askerlik-ertelemesi

Bir yorum

  1. önlisans mezunuyum mezun olunca tecil ettirdim şimdi dgs ile 4 yıllığa tamamlayacağım lisans bitince tecil ettirme hakkına sahip miyim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*