Askerlik Kaç Ay?

0
124

Askerliğin kaç ay olacağı konusunda tartışmalar devam ederken askerlik ile ilgili bedelli askerlik uygulamasından sonra her sene yeni bir düzenleme çıkmaya başladı. Askerliğin sürekli olarak düştüğü senelerdeyiz ve belki de bu senelerde askerlik yapanlar en şanslı kişiler olmaktadır. Baktığımızda bundan çok değil; yaklaşık 7 8 sene önce askerlik kavramı yıllara tekabül ediyordu. Şimdilerde ise; böyle bir durum söz konusu değil; hatta daha da düşüyor.

Geçtiğimiz birkaç senedir askerlik süresi düşmeye başlamıştı. Bu sene askerlik süresinin düşmesi yönünde beklentiler var. Bundan daha önceleri askerlik süresi 2 yıl olmaktaydı. Birkaç kuşak öncesine baktığımızda; amcalarımız, babamız ya da dedelerimiz 24 ay ile 36 ay arasında değişen askerlik süresine sahiptiler. 3 yıllık bir asker süresi her ne kadar zor olsa da günümüzde de askerlik süresi baya bir düşmüş durumda. Son askerlik indiriminden önce 6 ay kısa önem ve 15 ay da uzun döneme yayılmış bir askerlik görmekteydik. Askerlikte yapılan indirimler hem askere yeni gidecekleri, hem de askerliğe yeni başlayan kişileri etkiliyor. Bu nedenle askere gitmiş olmak yasadan faydalanamamak anlamını taşımıyor. Her çıkan yeni yasa tüm askerlere vuruyor. Bu duruma örnek verecek olursak; 24 ay yasası ile askere başlamış biri; askerliğin 7. Ayındaysa ve bu aydayken 15 aylık döneme geçildiyse 8 ay daha askerlik yapar ve askerlik görevini tamamlamış olur.

Bunun yanı sıra yeni bir indirimle daha karşılaştık. 15 ay olan askerlik süresi; 12 aya indirildi. Bundan sonra uzun dönem askerlik yapacaklar 12 ay asker olacak, kısa dönem askerlik yapacaklarsa 5 ay askerlik yapacaklar. Bu süreler izinlere dahil edilmemiştir. Bu indirim ile birlikte en uzun askerlik süresi 1 yıl oluyor. Üniversite mezunları ise 5 ay içerisinde askerliklerini yaparak tamamlıyorlar. Askerliğin önümüzdeki günlerde düşmesi de bekleniyor. Bazı açıklamalarda ise; askerliğin tamamen paralı olarak Avrupa’ya göre hareket edileceği söyleniyor. Şu an ki; askerlik kaç ay sorumuzun cevabı 12 ay demekle yetiniyoruz. Bundan sonra düşüşler olursa bilgi vereceğiz.

Soru Sor!