Anasayfa / Sizin Sorularınız / Askerlik Nasıl Ertelenir ?

Askerlik Nasıl Ertelenir ?

askerlik-erteleme

Askerlik Erteleme Sorusu: mrb iyi geceler benım sorum su olucak suan askerlıgım 2015 aralık ayına kadar tecilli acık ogretım ogrencısıyım okulada devam ediyorum ilerleyen sınıflardada tecılım arta bilir soyle bır durumumda var yurtdısında evlilik gibi 2016 ya kadar evlendıgım taktırde oranın oturmasını ve calısma ıznını aldıgımda askerlıgımı 2 yıl aralıklarlar erteletirebiliyormuyum 3 yıl beklememmı gereklı yoksa oturum aldgım anda tecıl oluyormu yardımcı olursanız cok sevinirim

1. Kimlerin Askerliği ertelenir?

Aşağıda belirtilen hususları taşıyanların askerliği ertelenir.
a. Vücutları askerliğe yarayacak şekilde büyümemiş olanlar,
b. Zamanla veya tedavi ile geçecek hastalıkları olduğu Yoklama Heyeti doktorları tarafından yapılacak muayene neticesi anlaşılanlar.
c. Yoklama sırasında kardeşinin askerde olduğu saptananlar (talep halinde).
ç. Tahsile devam ettikleri lise veya dengi okul müdürlüklerince belgelenen öğrenciler ile yüksek öğrenime devam ettiği eğitim ve öğretim işleriyle görevli bakanlığın vereceği resmi belge ile kanıtlanan öğrenciler.

2. Lise ve üniversite öğrenimi ile ilgili ertelemede zaman kısıtlaması var mı? 

Öğrenim ile ilgili ertelemede zaman kısıtlaması vardır.
a. Devam zorunluluğu olmayan yüksek öğrenim kurumunda okuyanlardan 2 yıl arka arkaya sınıfta kalanlar ile yüksek öğrenim öncesi hazırlık okuyanlara 2 yıldan,
b. Önlisans okuyanlara 4 yıldan,
c. 3 yıllık lisans okuyanlara 6 yıldan,
ç. 4 yıllık lisans okuyanlara 7 yıldan,
d. 5 yıllık lisans okuyanlara 8 yıldan,
e. 6 yıllık lisans okuyanlara 9 yıldan fazla erteleme yapılmaz.
f. Lise veya dengi okullara devam edenlerin erteleme hakkı en çok 21 yaşına kadar,
g. Yüksek öğrenime devam edenlerin erteleme hakkı ise en çok 30 yaşına kadar sürer.

3. Lisansüstü öğrenimde erteleme zaman kısıtlaması var mı? 

Yedek subay aday adaylığına müracaat hakkı kazandıran bir öğretim müessesesinden mezun olup da yedek subay aday adaylığı müracaatını yapanlardan, eğitim merkezine katılmadan önce herhangi bir konuda fakülte, akademi veya yüksek okul üstü bir öğrenim veya ihtisas yapma hakkı kazandıklarını eğitim ve öğretim işleriyle görevli bakanlık tarafından verilecek resmi belge ile kanıtlayanlara, bir yıl süreli erteleme hakkı tanınır.
Erteleme hakkı tanınanlardan öğrenim veya ihtisasları bir yıldan fazla sürecek olanların bu durumlarını, erteleme süresi sona ermeden, eğitim ve öğretim işleriyle görevli bakanlıkça verilecek resmi belge ile kanıtlamaları halinde her defasında bir yıl süreli olarak ertelemeleri uzatılır.
Mesleklerinin icrası için mezuniyetlerinden hemen sonra azami bir yıl süreli staj yapma zorunluluğu olduğunu eğitim ve öğretim işleriyle görevli bakanlıkça verilecek resmi belge ile kanıtlayanlar, bir defaya mahsus olmak üzere bir yıl ertelemeye bağlı tutulurlar.
Bu süre hiçbir halde kişinin otuz iki yaşını tamamladığı tarihi aşacak şekilde veya lisans üstü öğrenimini tamamlayabileceği en erken sürenin iki katından fazla olamaz.

askerlik-erteleme

33 yorum

 1. 1994 dogumluyum ygs sinavi icin uzatabilir miyim

 2. 1994 doğumluyum. üniversite hazırlık okuyorum. tecil etmem için napmalıyım?

 3. askerlik muayene tarihim nezamandır? nezaman tecil etmeliyim.

 4. 30.03.1993 doğumluğum 15.09.2013 de stajımın bitmesiyle İstanbul üniversitesi Elektrik Meslek Yüksekokulundan mezun oldum .
  19.03.2014 de askerlik kagıdı gelmiş ama bugun elime ulaştı suan okumuyorum askerliği erteletebilirmiyim ?

 5. Merhaba ben 04.06.1995 doğumluyum lise sondayım askerliği tecil ettirmem gerekirmi ? Gerekiyorsa ne yapmam lazım bu yıl pmyo başvuru yapacağım bu yüzden sorun olur diye soruyorum yardımcı olursanız mutlu olurum..

  • Evet askerliğinizi tecil ettirmeniz gerekmektedir. Yapmanız gereken Okulunuzdan alacağınız askerlik için öğrenci belgesi ile askerlik şubesine başvurmaktadır.

 6. merhaba ben 18.10.1994 doğumluyum meslek lisesi mezunuyum adres değişikliğnden dolayı yoklama kağıdım eski evime gelmiş ve haber vermediler 23 martta ygs ye girdim ve açık öğretim fakültesini kazandım eskisehire anadolu üniversitesine gezip görmek için gittim devlet kurumuna kayıt yaptırırken yoklama kaçağı olduğumu öğrendim kağıt imzaladım evdekileri aradım onlarda yeni öğrenmişler yoklama kağıdımın geldiğini 7 şubat 2014 de gelin demişler şuan okumuyorum 2 yıllık geçiş hakkım ve açık öğretim fakültesini yazma hakkım var yarın askerlik şubesine gitcem herhangi bir sorun çıkmadan tecil hakkımı kullanabilir miyim ?

 7. 2012 lisans mezunuyum askerlik tecilim 2014 temmuzda son başka tecil hakkım var mı

 8. merhaba ben 2013 te meslek yüksek okulundan mezun oldum ve aradan 3 ay geçtikten sonra işe başladım ve askerlik şubesinden tecil kayığı almıştım ve tecil durumum 2015′ e kadar gösteriyordu evime gelen kağıtta ise asker kaçağı olarak nitelendiriliyorum ve ben bu arada dgs sınavına çalışıyorum tecil ettirme şansım var mıdır?

 9. Merbahalar, ben 03.11.1994 doğumluyum. Geçen sene yani 2013 ağustosta açık öğretim lisesinden mezun oldum. Aynı zamanda 2013 ygs-lys’ye girip üniversite sınavını kazandım ama kayıt yaptırmadım.7 şubat 2014′te yoklama kağıdı geldi şubat’a kadar tecil ettirmediğim için yoklama kaçağı gözüküyormuşum.06.02.2014 tarihine kadar son yoklamanızı yaptırmamanız nedeniyle yoklama kaçağı durumunda bulunmaktasınız diyor.Son yoklama diyor ben bi tırstım da.Daha önce bana hiç kağıt gelmedi ve şu an üniversite sınavına tekrar girim ve kazandım.Şu an çalışmaktayım ve rahatça izin alamıyorum. Bugün tecil ettirmek için lise diplomamla gittim fakat mesai 12′de bittiği için yaptıramadım çünkü iznim öğlene kadardı.Nisanın sonu veya mayısın 10′u gibi tekrar gidip yaptırıcam çünkü o zaman müsaitim.O zamana kadar bir sorun çıkar mı acaba? Diplomayı geçen sene aldım bi sorun çıkar mı acaba? Görevli asker bana ay sonu olmaz 94′lüsün şubatın 7 sinde gelmen lazımdı dedi.Bir de para cezası gelicekmiş sanırım.Çok uzun oldu ama kusura bakmayın lütfen, yani şubatın 7sine kadar gitmem gerekiyormuş ama bana nisanın 7si gibi geldi kağıt, nisan sonu gibi gitsem tecil ettirebilir miyim? o zamana kadar sıkıntı çıkar mı ?

 10. Merhaba ben 87 doğumluyum. 4 yıllık işletme mezunuyum.mezun olduktan sonra 2 yıllık tecil hakkımı kullandım ve 2014 kasımda bu tecil bitiyor. Mezun olduğum için aöf sınavsız tekrar açıköğretim okuma hakkı veriyor, yada ygsyi kazanıp girilir. Tekrardan aöfe gircem tecil hakkım varmıdır. Büroyu aradım 2. üniversite yapmaz diyor anlamadım.

 11. Merhabalar . Mayıs celp dönemi tecilim doluyor. Öğretmen olduğum için daha önce EK-A belgesi ile askerliğimi ertelemiştim. Şubat ayında 5 günlük raporla mayıs celbine ertelettim. Tecili yaparken Sevk öncesi işlemlerim yapılmış bana bilgi verilmedi. Mayıs ayında gitmek zorundasın dediler. Eğitim öğretim bölünmemesi için ağustos ayına ertelemek istiyorum. Bir yolu var mıdır ?

 12. yaş 27, 4 yıllık işletme mezunuyum.tecil kasımda bitiyor. aöfe tekrar kayıt olsam tecil olurmu.

 13. ben 4 yıllık işletme mezunuyum. mezun olduktan sonra 2 yıllık tecil hakkımı kullandım ağustosta bitiyor. Tekrar açıköğretime kayıt olacağım. Yaşım 27. Tecilden yararlanırmıyım lütfen yardım.

 14. Yiğit Özal Öztürk

  ben 2014 haziranda üniversiteden mezun oluyorum bursa gemlik de doğdum ve ikamet ediyorum. Kasım ayina kesin olarak askere gidebilirmiyim

 15. 2012 Lisans mezunuyum 2014 aralık ayında tecilim bitiyordu, ben Nisan ayında tecilimi bozdurdum Ağustos celbinde askere gideceksin dediler fakat benim sorum şu ben tekrar açıköğetime kaydolup askerliğimi tecil ettirebilir miyim?

 16. Merhaba. Ben lisans eğitimimi tamamladıktan sonra askerliğimi 2 yıl tecil ettirmiştim. Yüksek lisans yapmak istediğim için ALES’e ve puanım iyi geldi. Askerlik şubesinden bana verilen belgede Erteleme Bitim Tarihi: 15.06.2014, Muhtemel Sevk Tarihi: 31.07.2014 yazıyor. Yüksek lisans başvuruları Ağustos ayında kayıtlar da Eylül ayında başlıyor. Bu durumda askerlik şubesinde gidip Eylül ayında yüksek lisans eğitimine başlayacağımı belirtmem gerekiyor mu? Lütfen cevap verin

 17. Selam ben 1995 dogumluyum acik öğretim meslek lisesi ne yazilsam askerligimi tecil ettirebilirmiyim?Bu arada lise1 terkim. Hayırlı geceler

 18. Ben ön lisans mezunuyum,açıköğretimden lisans tamamlamak istiyorum.Ve bu bölüm kendi alanım dışında olduğundan ne gibi durum söz konusu yardımcı olur musunuz ?

  • Merhabalar, ön lisans mezunusunuz ve açık öğretimden lisansınızı tamamlayabilirsiniz. Bunun için açık öğretim kaydınızı yaptırırsanız kaydınızdan sonra öğrenizci belgenizle askerlik şubenize giderek tecilinizi uzatabilirsiniz.

 19. ben ilkokul mezunuyum 2 sene önce lise açıköğretime kayıt yaptırıp 2 sene askerliğimi tecil ettirdim yalnız tecilim 2015 in son ayı bitiyor. Birdaha tecil ettirmem için yeniden açıöğretime kayıt mı yaptırmam gerekli yoksa 2 sene özel tecil hakkımı kullanmak için açıköğretime kayıt yapmasamda olur mu?

 20. Merbalar 1990 doğumluyum üniversiteyi bıraktım tecilim 31 aralık 2015 bitior imamhatip lisesi mezunu olduğum için aof den drek ilahiyat bölümünne sınavsız geçiş yaptım askerliğimi tecil ettirebilirmiyim cevapinizi bekliorum

 21. Mrb askerlik tecilimin bitmesine 20 gün var şimdiden tecil edebilirmiyim açık lise okuyorum

 22. mrbalar ben üniversite iki yıllık okuyordum alttan derslerim kalmış o dersleri vermem lazım onun için askerliğimide ertelemem lazım ne yapmam lazım yardımcı olursanız sewinirim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*