Anasayfa / Askeri Bilgiler / Askerlik Nasıl Tehir Edilir?

Askerlik Nasıl Tehir Edilir?

Askerliğini tehir ettirmek isteyen bireylerin, ilk olarak bir araştırma yapmaları gerekir. Bu işlemi kanuna ve nizama dayanan şekilde yapmadıkları takdirde tehir işlemleri geçerli olmayacaktır. Yapılan kanuni düzenlemede yüksek okul ve lise mezunlarının ne kadar süre boyunca tehir edilebileceği bilgisine yer verilmiştir. Tehir işlemleri için, lisans bölümlerinden mezun olan bireyler, iki yıla kadar tehir işlemlerini gerçekleştirebileceklerdir. Ancak yüksek lisans eğitimi görmüş olan ve bu eğitimi tamamlamış olan bireyler, yalnızca bir yıl için tehir işlemi yapabilirler. Bunların dışında ilave olarak bir süre hakkı tanınmamıştır.

Yurt dışında eğitim gören bireylerin, denklik koşullarını yerine getirebilmeleri adına, bir yılı geçmemek kaydıyla sevk tehir hakkı isteme hakkı bulunmaktadır. Bu tür hususların tamamının Milli Savunma Bakanlığında gerçekleştiğini söyleyebiliriz.

Yapılan bu tür düzenlemelerim kimleri kapsadığı hakkında insanların kafaları karışabilmektedir. Düzenlemenin genel olarak dört yıl eğitim görmüş olan kişileri kapsadığını söyleyebiliriz. Bunun yanında yüksek lisans eğitimi almış olan kişiler de bundan tamamı ile etkilenecektir. Yapılan düzenleme sonrasında getirilen bir maddede, tehir için talepte bulunmaktır. Talepte bulunmayan bir kişi, eskiden olan yürürlükteki gibi en geç bir yıl içinde asker birliğine alınacaktır. Oluşturulan kanun yılından itibaren eğitimlerini tamamlamış olan bireyler bunlardan etkilenecektir. Geçmiş yıllarda mezun olup da bu kanuna denk gelen bireyler için de aynı durum geçerlidir. Askere sevk tarihi yaklaşmakta olan geçmiş senenin bireyleri de yararlanabilecektir.

Yapılan bu düzenlemeler için değiştirme ya da düzenleme yapma yetkisi tamamı ile Milli Savunma Bakanlığına aittir. Milli savunma bakanlığı dışında hiçbir kurum bu kanunların değişikliğini yapmakla görevli değildir. Bunun için oluşturulan kanunların ve maddelerin bir an önce yayınlanması da gerekmektedir.

askerlik-nasil-tehir-edilir

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*