Askerlik Nedeni ile İşten Ayrılma Dilekçe Örneği

1
84

Erkek bireylerin askere gitmeden önce, ayrılacakları işleri ile ilişkilerini bitirme konusunda kesin bir kararı bulunuyorsa bireylerin kıdem tazminatı almaları gerekecektir. Ancak bireylerin böyle bir tazminatı alabilmesi adına yapacak olduğu şey, iş yerine askerlik nedeniyle istifa etmesini ispat etmesi gerekecektir. İspat edemediği takdirde, iş yerinin böyle bir tazminatı ödeme zorunluluğu yoktur. Bireyler bunu ispat edebilmek maksadıyla, askerlik şubesinden sevk belgesi almalıdır. Bireylerin iş yeri ile resmiyete dayanan bir şekilde bağlarını koparabilmesi için dilekçe doldurması gerekecektir. Ancak daha önceden bir askerlik nedeni ile İşten ayrılma dilekçe örneği görmemiş olan kişinin, bu konuda zorlandığı tahmin edilmektedir.

Dilekçeye kurumun adını yazarak başlayacağınız gibi arkasından, çalışmaya başladığınız tarihi ilave etmeniz gerekecektir. Ondan sonra dilekçeye ekleyeceğiniz şey ise, askere gideceğiniz tarihi oraya yazmak olacaktır. Hangi kanunlara dayanarak bu işlemi gerçekleştirdiğiniz konusunda da bilgili olmanız gerekecektir. Bireylerin dilekçeye ekleyecek oldukları ilk şey, 4857 sayılı İş Kanunu’nun geçici 6. Maddesi olacaktır. Bu maddeden sonra sizin askerlikten ötürü kıdem tazminatı istemenizi belirten, 1475 sayılı İş Kanununun kıdem tazminatı ile alakalı olan ve halen yürürlükteki 14. Maddesini eklemeniz gerekecektir. Dilekçeye bundan sonra ekleyeceğiniz şey ise, bu maddelere dayanarak, askerliğe gitmenizden ötürü iş ile alakanızı bitireceğini iletmeniz gerekecektir. Sonrasında ise kıdem tazminatınızın tarafınıza ödenmesini ve gerekli işlemlerin yapılmasını talep edebilirsiniz. Dilekçeye eklemeniz gereken diğer şey ise günün tarihini atmak ve kendi şahsi imzanızı kullanmak yönünde olacaktır. Dilekçenizi bir zarfın içine koyarak üst makama iletebilirsiniz. Ayrıca ilave olarak sevk belgenizi de eklediğiniz takdirde hiçbir mazeret kabul etmeksizin, iş yerinin kıdem tazminatınızı ödemesi gerekecektir.

Askerlik nedeni ile işten ayrılma dilekçe örneğini incelemeden, bir dilekçe vermemeniz sizin faydanıza olacaktır. Çünkü resmi bir evrak yerine geçecek olan bu evrakın, güzel bir şekilde hazırlanması gerekecektir. Ayrıca askere giden her bireyin, iş yeri ile bağlarını koparması gibi bir durum bulunmayacaktır. Askere gittikten sonra, geri gelen birey kaldığı yerden iş yerinde çalışmaya devam edebilir. Çalıştığı özel sektör dalının sahibi, yıllık izinleri de göz önüne alarak bireyin sigortasını devam ettirmek durumundadır. Devlet dairesinde,  çalışan bireylerin böyle bir şey yapmasına gerek yoktur. Onların askere gittikleri resmi evraklara işlendiğinden ötürü bireylerin döndükleri zaman kaldığı yerden devam etmesi mümkün olacaktır. Bununla birlikte askeriyede kalacak olan bireylerin, çalışmış oldukları devlet dairesiyle ilişkilerini kesmeleri gerekecektir.

Örnek Dilekçe

…………………………….ŞİRKETİN ADI

……….. tarihinden itibaren kurumunuzda çalışmaktayım. xx.02.2016 tarihinde askere gideceğimden, 4857 Sayılı İş Kanununun Geçici 6. madde ile   1475 sayılı İş Kanunu’nun kıdem tazminatıyla ilgili yürürlükteki 14. maddesine dayanarak, askerlik nedeniyle  xx.01.2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere iş sözleşmemi sona erdiriyorum.

Gerekli işlemlerin yapılması ve kıdem tazminatımın tarafıma ödenmesi hususundaki talebimi bilgilerinize sunarım.

Saygılarımla,

İMZA

Tarih

Kimlik Numarası

Ad-Soyad

EK : Askerlik Şubesinden alacağınız sevk belgesinin fotokopisi

1 Adet Soru

  1. Merhaba 2011 yili onlisans mezunuyum ailesel sağlık sorunlari oldugundan, mezun oldugim yil yatay gecis hakkimi kullanarak 3. Siniftan baslayarak egitim yoluyla askerligimi 4 yil tecil ettirdim. 2015 yili aralık sonu itibari ile tecilim bitiyor. Tekrar tecil ettirmek istedigimde, Askerlik şubesi memuru okuldan belge alarak 2016 ocağın ilk haftası askerlik subesine gelmemi istedi. Eğer olursa bir yıl daha okul yoluyla uzatabilecegini, olmazsa okuldan kaydimi sildigim ve buna dair belge goturdugum taktirde 2 yıl daha tecil ettirebilecegimi söyledi. Söz uçar yazı kalır sözüne mukabil olarak söylediği tarihlerde geç kalmamak adına tecil islemlerimde ne yapmam gerektiği hakkında bilgi verir misiniz.
    Saygılarımla

Soru Sor!