Askerlik Şubeleri Şehrin İçinde mi Olmalı?

0
52

Gündem de yer alan ve halen de etkisi altın da kaldığımız darbe girişimi neticesin de yepyeni bir söylentiler de ortaya sürülerek artık askerlik şubelerinin merkezi noktalardan taşınması istenilmektedir. Bilmiş olduğunuz gibi birçok askerlik şubeleri şehirler de merkezi konumlar da yer almakta ve darbe girişimi neticesinde de daha hızlı bir şekilde de tanklar çıkışları da şehrin göbeğine kısa süreli gerçekleştirilmişti. Buna istinaden ve aynı zamanda da çevre düzenleme açısından da askerlik şubelerinin merkezi konumlardan taşınması öne sürülmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, şehir merkezlerinde 10 bin metrekareye kadar olan askeri alanların sayısının bin 300’e yakın olduğunu, 100 bin metrekareden daha büyük askeri alan sayısının ise 375 olduğuna işaret ederek, “Bunların tamamı mı taşınır, yoksa bir kısmının şehir içinde kalması doğru mudur, bu da bir soru. Yani şehir içlerinde mesela askerlik şubeleri var. Askeri alan deyince askerlik şubelerini taşımalı mıyız? Hayır, askerlik şubeleri şehrin içerisinde olmalı dedi.

Anadolu ajansına yapmış olduğu bu konuşması neticesinde de darbe girişimini etkilemeyen ve aynı zamanda da askeri alanlarının yani askerlik şubelerinin taşınması konusunda da oldukça net bir karar ile bu işleme bir kesinlik getirmektedir. Yeşil alanlar ve aynı zamanda da eğitim alanları ile askerlik şubelerinin mevcut olduğu şehrin göbeğin de yer almalarının hiçbir şekilde olumsuz bir etki bırakmadığı ve tam aksine şehrin böyle bir duruma ihtiyacı olduğu söylenilmektedir. Buna istinaden de artık askerlik şubelerinin sürekli olarak merkezi bölgeden taşınma konusunda da farklı bir düşünce sarf edilmeyecek ve mevcut şekilde askerlik şubeleri bulundukları konumda da görevlerini iştirak etmeye de devam edeceklerdir.

Fakat birçok acemi birliklerin eğitim alanları ve özellikle de atış alanların da hastane, evler, yol kenarı gibi durumlar da taşınmasına karar verileceğini ve böyle bir durumda tamamen bu tarz tehlike arz eden yerlerin tespiti ile taşınacağını belirtmektedirler. “7 ilçede 30 bin konut yapmamız lazım” diyen Mehmet Özhaseki bu durumda da askerlik şubelerinin her hangi bir taşınma süreci ile gerçekleştirilmesine bir zorunluk kılmadığını da belirtmiştir.

Soru Sor!