Askerlik Süresi Düşecekmi

50

Türkiye Büyük Millet Meclisine Askerlik Süresinin Düşürülmesi ile ilgili sunulan teklif şu şekilde.

Türkiye Büyük Millet Meclisine askerliğin kısalması ile ilgili sunulan teklifte er ve erbaşlar için zorunlu olan askerlik süresi 9 ay, yedek subay olarak askerlik yapacak kişiler için de 6 ay olarak belirlenmesi istendi. Sunulan teklifi ile, Bakanlar Kurulana bu süreyi kısaltma yetkisi de verildi.

Cumhuriyet Halk Partisi yani CHP milletvekili ve emekli Büyükelçi Osman Korutürk ile 35 CHP’li vekilin imzasını taşıyan askerlik kısaltılması kanununun teklifinde, barış döneminde zorunlu askerlik yapan genç bireylerin, terörle mücadelenin de dışında, idari ve harekat görevlerinde çalıştırılmaması da isteniyor.

Kanun teklifinin bir maddesi ile de askerlik süreleri yeniden düzenleniyor. Buna göre zorunlu süresi askerlik er ve erbaşlar için 9 ay olacak. Bu süre Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tamamen profesyonel orduya geçmesinin ardından, 6 aya inecek şekilde ayarlanacak.

Yedek Subay olarak askerlik yapacak bireyler için ise 6 ay olacak ve profesyonel ordu sonrasında askerlik yedek subaylar için 4 aya inecek.

Korutürk, askerlik süresinin düşürülmesi ile ilgili kanun teklifinin gerekçesinde zorunlu askerliğin barış zamanı sadece eğitim ile sınırlandırılmasını, silah altına alınan askerin terör operasyonları, cephanelik nöbeti, bomba-silah sayımı gibi işlerde çalıştırılmaması gerektiğini bildirdi.

Afyon’daki 25 askerin ölümü ile sonuçlanan talihsiz cephanelik olayını da tekrardan gündeme taşıdı.

1006145_10151531683962129_884992344_n

50 yorum

 1. kahraman ışık /

  Şubatta Askere Gideceğim Askerlik 9 Aya Düşürecek İddiası Var Bu Yönetmelikte Onay Verirdimi Ve Bu Bana Yansıyacakmı

  • Henüz onaylanmadı ama düşme olasılığı var. Çalışmalar devam ediyor. Askerlik düşerse sizi de etkileyecektir.

 2. pardon nişanlim 93/3 tertipli gidecek daha sülüsü çıkmadı askerkiği ertelettrmek istiyo yapabilirmi ?böyle bir imkan varmı?

  • Çok düşük bir ihtimal var. Kabul edeceklerini sanmıyoruz ancak askerlik şubesine hemen giderek tecil işin şansını denemeli.

 3. slm bn 94 doğumluyum dışardan okuyorum ama muayene oldum 94/2 qidiyorum benim şuan tecil ettirebilirmiyim şimdiden teşekkür ediyorum

 4. yeter ne zaman düşecek ya yazık yav maddı manevı devlet hep zararda askerde de yazık yav evliş olnı var ailesıne bakanı var tamam devlet veriyor ama adam kıra mı versın ıhtıyaclarınımı alsın yav yeter yazık düşürün ne zaman düşecek ne zaman birde ben 93/2 yım bana vururmu artı ihtımal ne zaman düşmesi

  • Askerlik henüz düşmedi, sadece askerliğin düşmesi ile ilgili bir kaç istekte bulundu yetkililer, çalışmalar devam ediyor. Askerlik düşerse askerde olan mehmetciklerede uygulanacaktır.

 5. beşir başar /

  iyi günler. ben 7 haziran 2013 tarihinde 3 yıllık tecilim bittiü, ,ç,n askerlik şubesine başvurdum. başvurum esnasında böbrek hastası olduğumu bildirdim beni gataya yolladılr burdaki 15 günlük işlem sonucunda askerliğe elverişli komando olamaz dediler bana… tam o esnada kuzenim trafik kazası geçirdi ve vefat etti bu sebepten dolayı 18 temmuz olmasına rağmen hala evraklarımı askerlik şubesine götürmedim. haliyle bakaa durumuna kaldım. 16 temmuz 2013 tarihinde ise kardeşim askerlik işlemlerini yapıp 21 temmuzda birliğine teslim olacak. bu durumda ben kardeş durumundan faydalanabilecekmiyim.. şimdiiden tşk

  • Kardeş durumundan faydalanabilecekmiyim derken bu durum için askerlik şubesinden bilgi almanız gerekmektedir. İşlemlerinizde aksaklık olduğundan durumdan yararlanamaya bilirsiniz.

 6. yarali asker /

  Ben 93/1 askerim kismtse ocakta nikah ypmk istyorum yprsam sayet bunun icn iznim var mi bilgi verirseniz ck sevinirim varsa kac gun

 7. sözlüm 2012 kasım 20 sinde askere başladı .ben 2013 son aylarında etkli olacağını duydum.eğer etkili olursa daha erken çıkarmı zaten 8 ayı doldu

 8. Merhabalar. Ben askerliğimi tecil ettirmiştim fakat süresi bitti. tecil işlemi yaptırmadan önce askeri hastanede muayene oldum askere elverişli demişlerdi. o zamandan bu zamana 3 yıl geçti rahatsızlığım fakülte hastanesin de arttığı söylendi. o zaman minimal aort yetmezliğim vardı şimdi ise 1.derce aort yetmezliği ve taşikardelerim olduğu kalbimin gece ritminin yavaş (35) gündüz ise (200) ü bulduğunu söylediler bundan dolayı askerliğim muaf edilir mi ve ben tekrar nasıl muayene olurum? bugün yerim belli olacak 7 sinde ise sülüs alacakmışım. eğer askere alınırsam nasıl doğuda görev yapabilirim veya komando olabilirim.

  • Raporlarınız ile birlikte askerlik şubesine başvuru yaparak durumunuzu anlatıp askeri hastaneye sevkinizi isteyiniz Tahsin bey.

 9. 92 dogumluyum 30 temmuzda tecilimi kaldırdım 4 kasıma kadar hazır askersın ama gıtmeyedebılırsın dedıler sizce ne olur gitme olanagım yüzde kac gitmek istiyorum biran önce şimdiden teşekkürler.

 10. 93/2.askerliğin düşmesini bütün askerler 4 gözle bekliyor düşerse çök iyi olur 15.ay çok uzun bir süre.askerlik süresi kısalsın artık.lütfen

 11. turgay afyonlu /

  düşürün lütfen şu askerliği ben 22 yıllık evliyim bir tane cocuğum var burnum da tütüyorr benim gibi kaç kardeşim var aylesine bakmak ta olan kardeşlerim var ama 15 ay çok uzun süre bu askerlik nezaman düşücek düşürse beni etkiler mi 93 /2 tertibim bn şimdiden tşkler

 12. merhabalar.. 1983 doğumluyum. şu anda aöf fakültesi öğrencisiyim. yaşım 29 oldu ve bu yıl tecil hakkım bitiyor. ama okulum bitmiyor 1 dönem daha gerekecek . şimdi tecil ettirebilirmiyim tekrar. yoksa 29 yaşından sonra aöf tecil işlemlerinde etkili olmayacak mı.

Alt Kısımdan Yönetime Soru Sor!