Anasayfa / Askeri Bilgiler / Askerlik Tecil Etme Şartları

Askerlik Tecil Etme Şartları

Askerliğini Tecil Ettirmek isteyen asker adaylarının sorularına alt kısımdan ulaşabilirsiniz, bu başlığımız altında askerliğini tecil ettirmek için bizlere soru sorup danışan adayların soruları cevaplanacaktır. İşte o sorulardan bazıları;

Askerlik Tecil Etme Soruları

Tecil Sorusu: iyi Günler. 2012 31 aralık tarihinde Askerliğimi 3 yıl tecil ettirdim. 2013 yılında ise 2 yıllık üniversiteye yerleştim. Haziranda okuldan mezun oluyorum.Arada kalan 2 yıl acaba okuldan mı tecilli göründüm yoksa tecil hakkım bittimi?

Cevap: Merhaba, eğitim süreniz boyunca okulunuz sizin adınıza tecilinizi yenilemiş olabilir. Bu bilgiyi en net askerlik şubenizden öğrenebilirsiniz.

Soru: Merhaba ,şu anda Hacettepe Üni. yüksek lisans yapıyorum. Ekim/2016’ya kadar askerliğim tecilli. İlk sorum yüksek lisanstan mezun olduktan sonra 1 yıl askerliğimi tecil ettirebilirmiyim ? FMF hastasıyım tecil sürem bittikten sonra GATA’ya sevkimi isteyeceğim. Eğer GATA’dan çürük raporu alamazsam bu 1 yıl tecilim halen geçerli olurmu yoksa hemen askere mi çağırılırım. Doktoraya başlamak istiyorum aynı zamanda. Bu raporu alamazsam ve 1 yıllık süre dolmadı ise doktoraya başvurmak için askerlik durum belgesi alabilirmiyim. Lütfen yardımcı olun teşekkür ederim.

Cevap: Muayene işlemleri için tecil kaldırmak gerekiyor normalde. Ancak okulunuz bittikten sonra eğer yaş sınırını aşmadıysanız askerliğinizi tecil edebilirler. Sizin için en net bilgi kendi askerlik şubeniz tarafından verilecektir. Doktora başvurusu için gerekli belgeleri vereceklerdir.

Tecille İlgili Askerlik Sorusu: Ben 95 doğumlu lise son sınıf öğrencisiyim lisemin bitme tarihi 14 haziran civarı agustostaki celp döneminde gitme ihtimalim yüksek olabilir mi? tecili bozup askere gitmek istiyorum. İyi çalışmalar.

Cevap: Merhaba, askerlik tecil iptali konumuza lütfen bu sorunuzu tekrar sorunuz. Bu konu altından sorulan sorular askerliğini tecil ettirmek isteyen kişiler için geçerlidir.

askerlik-tecil-sartlari

25 yorum

 1. abi ben mayısta askere gitcem birkaç işlemi hallettim ama askerliği tecil ettirmek istiyom lise mezunuyum ne zamana kadar erteletme hakkım var.

  • Askerlik şubesine giderek askerliği tecil etme şartları altında uygun bulunursanız askerliğinizi tecil edebilirler. Bu durum için askerlik şubesine başvurmanız gerekmektedir.

 2. Eşim nasıl tecil yaptırabilir ?

 3. merhaba.ben 2010 da askerliğimi tecil ettim.2012 de yüksek okul kazandım 2 yıllık ve onu bitirdim 2014 te ve devamında hemen açık öğretimden bir üniversiteye kaydoldum..açık öğretimde ilk dönemi bitirdim ama ikinci dönem için kayıt yapmadım acaba benim askerliğim okul nedeni ile tekrar tecil edilmişmidir..eğer tecil edildiyse okulu bıraktığım için tecilim bozulurmu onu öğrenmek istiyordum..tşk ederim

 4. merhaba

  ben 2011 yılı EML mezunuyum aynı yıl sınavsız geçiş hakkımı kullanarak 2 yıllık meslek yüksekokuluna kayıt yaptırdım ve askerligimi okul 31/12/2015 tarihine erteletti ve ben okulu bitiremedim sadece harçlarımı yatırdım.

  Bu yılın sonunda tecil sürem doluyor 1111 askerlik kanunun 35.maddesine göre ben askerligimi tecil ettirebilirmiyim ?

  TEŞEKKÜRLER

 5. Ben 4 yıllık üniversite bitirdim. okul bitti askerliğimi tecil ettirdim 2 yıl ( bu 2 yıl boyunca aöf den bir bölüm okudum. Şimdi Dikey geçiş sınavına gireceğim. Ve 4 yıllık bir bölüm kazanırsam askerliğim ertelenir mi ? ne yapabilirim ?

 6. 2012 lisans mezunuyum ve aralık 2014 te tecilim bitti. şu anda bakaya durumundayım ve yüksek lisansa başvuru yapmayı düşünüyorum bu ay içinde, kayıt yaptırsam tecil sürem uzar mı ? teşekkürler

  • Askerlik şubenize gidip bu konudaki hakkınızın kalıp kalmadığını ve yüksek lisans yapmak istediğinizi belirtiniz. Yapmanız gereken işlemler hakkında sizi bilgilendireceklerdir.

 7. iyi günler. Bn mayısda askere gıtcem ama tecil ettirmek istyrm okudugm okul bana ekc2 blgesı vermedıgı ıcın tecilimi yapamamıstm ve nısan bası gbı vereblrz diyolar ne yapmalıyım

  • Nisan ayında belgeyi alıp hemen askerlik şubesine başvurunuz ve askerliğinizi tecil etmek için gerekli işlemleri başlatabilirsiniz.

 8. merhaba ben 95 dogumlu mayısta askere gitmem gerekıo ama ben gittim açık ogretimden kayıt oldu ek c2 kagıdı askerlık subesıne goturdum askerlık tescıl edemedım nasıl tescil edebilirim

  • Askerlik şubesi size ne dedi tam olarak bilmiyoruz, anca tecil ihtimaliniz olsaydı askerliğinizi şube tecil ederdi.

 9. merhaba ben temmuzum ilk haftasında okulu bitiriyorum en yakın ne zaman askere gidebilirim acab a

  • Okulu bitirdikten sonra hemen gidip askerlik işlemlerinizi yaptırırsanız, kasım celp döneminde askere alınma ihtimaliniz olabilir.

 10. merhaba,
  ben 2010 yılı ön lisans mezunuyum.bana herhangi bir bildiri gelmedi ve en son gelen bildiri yoklama kaçagı durumuna düstüğüm.15 martta sınava gireceğim.ögrenımımi tamamlamak için tecil ettirmem gerekiyor.yanı yoklama kaçagı durumda olanlar tecil yapabiliyorlar mı?88 dogumluyum.tesekkürler

 11. mrb bn askerliğimi tecil ettircem ama okumuyorum ama abim şuan askerde nasıl olur

 12. merhaba ben ukraynada okumaktayım ama okul kayıt tarihinden önce bakaya oldugum icin öğrenci dosyası açtırıp tecil ettiremiyorum..bütün belgelerim var suan da okumaya devam ettigime ve transklip aldım okuldan.nasıl tecil ettirebilirim acaba?

 13. merhaba ben 07.11.1995 doğumluyum üniversite okuyorum tecil işlemlerini üniversite mi yapıyor yoksa benim askerlik şubesine gitmem mi gerekiyor teşekkürler

 14. 1994 doğumluyum liseden sonra 2 yıl tecil etttim YGS sınavını kazanamadım tekrar erteletme hakkım varmı

 15. Selam ben lisans mezunuyum okul bittikten sonraki iki yillik tecilim bitecek kasimda ben tekrar tecil yaptirabilirmiyim 29 yasina kadar

 16. OĞUZHAN BÜLBÜL

  Merhaba;

  2 senelik örgün öğretim okuduktan sonra +2 ile aöf yi bitirdim tecilim ise 31.12.2015 tarihine kadar yazıyor sorguladıgım zaman pekı bir daha tecil hakkım varmı

 17. İYİ GÜNLER.BEN BU SENE LİSEDEN MEZUN OLDUM.1997 DOĞUMLUYUM.ÜNİVERSİTE SINAVINA GİRDİM FAKAT İSTEDİĞİM 4 YILLIK BÖLÜMÜ TUTTURAMADIM. BU SENE 2 YILLIK OKUSAM NE ZAMANA KADAR TECİL ETTİREBİLİRİM? VEYA SENEYE TEKRAR GİRİP 4 YILLIK TUTTURMAK İSTERSEM; 2017 YILINDA ASKERE GİDER MİYİM?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*